poniedziałek, 4 grudnia 2023

Wiadomości

  • 16 komentarzy
  • 9284 wyświetleń

Docenią sołtysów?

Zwołują zebrania wiejskie, zbierają podatki, dbają o porządek wsi, często są powiernikami mieszkańców i ich łącznikiem z gminą – sołtysi. Lokalni liderzy ze swej roli starają wywiązywać się wzorowo. Funkcja sołtysa jest społeczna, odpowiedzialność za losy wsi ogromna - mówią jednogłośnie.

Rolę i znaczenie sołtysa zaznaczyła grupa parlamentarzystów Polskiego Stronnictwa Ludowego. W Sejmie został już złożony projekt ustawy, który zakłada, że sołtysi mogliby uczestniczyć w pracach rady gminy na zasadach określonych w statucie gminy, bez prawa do głosowania. Dodatkowo, za wykonywanie szeregu czynności innych, związanych z reprezentowaniem mieszkańców wsi należy ich wynagrodzić.

Ludowcy proponują by sołtysom niezależnie od diet i zwrotu kosztów podróży służbowych, przysługiwało wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia minimalnego określonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia funkcji. W 2017 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 2 000 zł brutto. W myśl złożonego projektu, pełnienie funkcji sołtysa byłoby równoznaczne z przystąpieniem do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w związku z czym pensja stanowiłaby dodatek do ustalenia podstawy wymiaru emerytury. 

Sołtys odgrywa istotną rolę w działalności wsi i gminy. To nie tylko osoba, która organizuje zebrania, kieruje Radą Sołecką. W dużej mierze jest inicjatorem wielu przedsięwzięć realizowanych w miejscowości. Posłowie chcą, żeby ponad 40 tysiącom sołtysów, w tym blisko 160 w powiecie grajewskim wynagrodzenia wypłacało państwo, a nie samorządy. Z czasem dowiemy się, czy polscy sołtysi zostaną docenieni za swój trud i zaangażowanie.

 

poniedziałek, 4 grudnia 2023

Kondolencje mł. bryg. Andrzejowi Beczko

niedziela, 3 grudnia 2023

Kondolencje p. Leszkowi Laszczkowskiemu

Komentarze (16)

Proponuję polowe tego co zarabia poseł

Też mi coś, ja mieszkam na wsi już parę ladnych lat i mój sołtys zagląda tylko po kasę za podatek . Liczy się kasa a nie czlowiek

Tak jest! Wynagrodzic trza sowicie soltysa! Niedługo nie będzie musiał w ogóle pracować, tu hajs za radnego, tu za sołtysa i nowy panisko jak ta lala.Ludzie...chore czasy!

A ja się pytam, gdzie była partia PSL przez 8 lat rządów w koalicji z PO. Kolejna próba zyskania wyborców ?

Nie ma w..a jak sołtys we wsi. W naszej wsi sołtysa od zawsze wybiera wójt i nie ma mocnych.

Pytanie czy to pali się grunt dla PSL i PO czy mi się tylko wydaje czy to już koniec tej ery teraz jak my wszyscy trzeba będzie się wziąć do pracy a nie przez pokolenia tylko obietnice i statystowanie za grube nasze miliony. jeszcze jedno pytanie czy PSL to partia rolników i wsi mam watpliowści

do toczylow: to zmieńcie sołtysa, a jak nie potraficie to wasz problem. Obserwator PiS też już był u władzy więc dlaczego w 2005-2007 nie wprowadził 500+? Bo wszystkiego nie można zrobić od razu. Kędziorowiak jak nie macie jaj to wybiera za was wójt, zebranie wyborcze jest i u was, ale nie potrafie się postawić to wasz problem.

Sołtys i tak jest traktowany jako urzędnik ,na dodatek zwolniony z płacenia podatków moim zdaniem to chyba wystarcza ,ja na 1000 zł to muszę ciężko pracowac cały miesiąc ,a za zebranie podatku 1000 zł ,ja tez tak chcę .

e grajewiak jak nie masz pojęcia to się nie wypowiadaj. od kiedy sołtys jest zwolniony z płacenia podatków i gdzie sołtys dostaje 1000 za zebranie podatku?

grajewiak nie wiesz nie wypowiadaj się. Sołtys płaci podatek jak każdy inny, masz słabych informatorów. Sołtys nie zajmuje się tylko zebraniem podatku, aktywny Sołtys ma wiele roboty, często przy okazji zaniedbując swoje prywatne, bo ktoś go wybrał i chce dla wsi i dla mieszkańców jak najlepiej. A zawsze w każdej "branży" znajdzie się czarna owca, ale nie patrzcie na te czarne owce, tylko na tych Sołtysów którzy rzeczywiście coś robią.

Czyżby grajewianinowi sołtys pomylił się z radnym, czy posłem?

To śmieszne i śmieszny pomysł i co mamy teraz płacić wszyscy soltysom za nic bo nie oszukujmy się jeśli za to co robią należy się płacą to góra 400 netto miesięcznie a podatki zbierają bo swoje procenty z tego mają proponuję posłom tej partii zrzec się wynagrodzenia na rzecz najaktywniejszych sołtysów :-)

co wy ludzie wogole gadacie, sołtys więcej wyda na paliwo na dojazd do gminy w różnych sprawach niż dostanie prowizje za podatek i diete za sesje

Nasz Pan Sołtys znajduje się w brodziku intelektualnym i nie potrafi nawet cechu napisać! Jedyne co mu wychodzi to drwienie z innych! Od kilku kadencji ani razu nie był na obradach Rady Gminy no i oczywiście " załatwił nawierzchnię bitumiczną do wsi". Wobec czego takie wynagrodzenie powinien jeszcze wpłacać na konta mieszkańców wsi lub Gminy !

jesli nle bedziemy wybierac PSL to lepiej dla wsi zawsze byli przy wladzy a problemy dostrzegają teraz brawo PSL OBUDZ SIE CHOHOLE

A to w Kosówce gm.Rajgród nie odbywają się wybory na Sołtysa? Czy Sołtys ma aż tak duże poparcie?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.