Windykacja to proces, który pozwala na odzyskanie pieniędzy od dłużnika. Jak dzieli się windykację ze względu na stosowane metody? Jak krok po kroku przebiega proces odzyskiwania należności
Windykacja to proces odzyskiwania należności, który polega na dochodzeniu roszczeń przez wierzyciela od dłużnika. Mówiąc prościej – to proces, w którym wierzyciel, np. pożyczkodawca, próbuje odzyskać pieniądze od dłużnika, np. osoby, która tę pożyczkę miała spłacić, ale nie zrobiła tego w wyznaczonym terminie. Windykacja obejmuje szereg działań prawnych i procesowych, które mają na celu zmotywowanie dłużnika do spłaty zobowiązań w sposób zgodny z obowiązującym prawem.
Ze względu na stosowane metody i podejście do odzyskiwania należności windykację dzieli się na dwie podstawowe kategorie.
To najłagodniejsza forma windykacji, która ma na celu przekonanie dłużnika do spłaty długu bez wchodzenia na drogę sądową. W ramach tych działań wierzyciel lub firma windykacyjna może kontaktować się z dłużnikiem, przypominać mu o zaległościach i motywować do spłaty zobowiązania. Ewentualnie w ramach windykacji polubownej można też negocjować z dłużnikiem, proponując np. dogodne warunki spłaty (np. rozłożenie długu na raty).
W sytuacji, gdy windykacja polubowna nie przynosi efektów, wierzyciel lub firma windykacyjna w jego imieniu może złożyć pozew do sądu. Po uzyskaniu wyroku bądź nakazu zapłaty i uzyskaniu przez nie klauzuli wykonalności możliwe jest wszczęcie egzekucji komorniczej.
Proces windykacji składa się zwykle z kilku etapów, a wszystkie podjęte działania mają na celu odzyskanie pieniędzy od dłużnika:
Każdy z tych etapów jest istotny dla skutecznego odzyskiwania należności i powinien być dostosowany do konkretnej sytuacji dłużnika oraz wierzyciela. Warto pamiętać, by nie zwlekać z podjęciem działań windykacyjnych - czas może bowiem działać na twoją niekorzyść, jeśli chcesz odzyskać swoje pieniądze.
wtorek, 21 stycznia 2025
wtorek, 21 stycznia 2025
Komentarze (0)