Murano to włoska wyspa, która znajduje się ok. 30 minut drogi od Wenecji. To właśnie z tego miejsca pochodzi słynne na całym świecie kolorowe szkło Murano. Ten wyjątkowy wyrób może imitować kamienie szlachetne, półszlachetne, a nawet biel porcelany chińskiej. Co jeszcze warto wiedzieć o wielowiekowej tradycji wyrabiania szkła Murano?
Historia szkła Murano sięga końca XIII wieku. W roku 1291 władze Wenecji postanowiły przenieść wszystkie piece szklarskie na wyspę Murano, aby zminimalizować ryzyko pożarów w Wenecji. Szklarze mieszkający na wyspie otrzymali mnóstwo przywilejów. W zamian za to nie mogli opuszczać republiki. Zabronione było również zdradzanie tajemnic cechowych. Jak powstaje oryginalne szkło Murano?
Techniki wytwarzania szkła Murano były wielokrotnie udoskonalane. Ten wyjątkowy wyrób występuje w różnych kształtach i kolorach. Do produkcji szkła Murano wykorzystuje się krzemionkę, sód, wapń i potas. Pierwszy etap polega na stopieniu pierwiastków w piecu rozgrzanym do 1500 ?. W wyniku tego procesu powstaje ciekła mieszanina, do której dodaje się minerały. Mają one za zadanie zabarwić szkło na preferowany kolor.
Ostatnim etap produkcji szkła Murano to wdmuchiwanie powietrza do gorącej masy szklanej za pomocą długiej metalowej słomki. Jest to jeden z najważniejszych etapów, który decyduje o tym, jaki kształt będzie miało szkło. Rzemieślnicy mogą formować ten surowiec w dowolny sposób przy użyciu podstawowych narzędzi. W zależności od potrzeb i wizji rzemieślnika szkło można wyginać, ciąć i toczyć.
Inną technikę stosuje się do tworzenia biżuterii. W takim wypadku rzemieślnicy korzystają z obróbki lampowej. Ten proces polega na topieniu szkła za pomocą ręcznego palnika i umożliwia tworzenie bardzo precyzyjnych wzorów i kształtów.
Na początku ze szkła Murano powstawały luksusowe przedmioty użytku codziennego, takie jak lampy, naczynia czy odważniki. Z czasem z tego surowca zaczęto robić także okulary, biżuterię i różańce. Rzemieślnicy tworzyli własne odmiany szkła i ściśle strzegli swoich patentów. Rozwijano zaawansowane techniki, które umożliwiały projektowanie wielobarwnych mozaik, szkła o mlecznej barwie oraz szkła z zatopionymi w nim finezyjnymi nitkami.
Współcześnie na wyspie Murano wciąż można spotkać rzemieślników, którzy korzystają z wiedzy i doświadczenia swoich przodków. Oryginalne wyroby pochodzące z wyspy powinny posiadać certyfikat stowarzyszenia Vetro Artistico di Murano. Brak certyfikatu oznacza, że zakupione szkło jest podróbką. Niestety takie wyroby również pojawiają się na rynku. Dlatego warto dokładnie sprawdzać pochodzenie produktu przed jego zakupem.
Szkło Murano zachwyca mnogością barw i oryginalnym designem. Taki wyrób to wspaniała pamiątka i jednocześnie przepiękna dekoracja, która doda wnętrzu niebanalnego charakteru. Wyroby ze szkła Murano przyciągają wzrok, ponieważ wyróżniają się ponadczasową elegancją. Są to prawdziwe dzieła sztuki, wobec których trudno przejść obojętnie.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)