poniedziałek, 25 października 2021

Wiadomości

Czy powstanie farma wiatraków?

Czy powstanie farma wiatraków?
Kwestia budowy wiatraków nadal otwarta

W dniu 11 lutego w Sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Grajewie miało miejsce spotkanie mieszkańców Grajewa z przedstawicielami firmy Contino Alfa, która zamierza wybudować w Grajewie farmę wiatraków. Inwestycja miałaby powstać w rejonie ulic Piłsudskiego oraz Braci Świackich. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele władz miasta z burmistrzem na czele oraz  część grajewskich radnych. Liczbę uczestników można określić na około 120 osób.
     Zebranie zagaił burmistrz Adam Kiełczewski, wyrażając nadzieję, że dyskusja będzie spokojna i merytoryczna. Z kolei naczelnik Wnuszyński przedstawił historię kontaktów firmy Contino Alfa z władzami miasta oraz stwierdził, że ewentualna inwestycja została zaopiniowana przez władze oraz kompetentne urzędy pozytywnie. Mimo to na ręce burmistrza wpłynęły skargi, wnioski i zażalenia zainteresowanych mieszkańców, stąd 12 stycznia b.r.  odbyła się publiczna rozprawa, która jednak nie doprowadziła do uzgodnienia stanowisk. Wpłynął też protest zbiorowy, ale go nie rozpatrzono ze względu na zwołane zebranie, które powinno powziąć decyzję.
     W następnym punkcie zebrania pani naczelnik Borawska omówiła kwestie projektowe oraz planowania.
     Kolejnym punktem programu obrad była dyskusja w której wzięli udział mieszkańcy Grajewa, w większości właściciele działek, na których ma być zlokalizowana inwestycja, przedstawiciele władz miasta oraz Andrzej Walter – reprezentant firmy zajmującej się budową wiatraków prądotwórczych. W trakcie dyskusji dało się zauważyć, że większość zebranych jest przeciwna projektowanej inwestycji. Padały zarzuty  na temat szkodliwego wpływu na środowisko, skomplikowania kwestii ewentualnego zbycia działki z wiatrakiem czy wznoszenia budynków w strefie działania farmy wiatrakowej.
   
      Mimo że poruszono kwestie finansowe, podając ile na inwestycji zyska miasto i właściciele działek, a także mieszkańcy przez zmniejszenie cen prądu, nie doszło do uzgodnienia stanowisk, zwłaszcza iż podniesiono kwestię rozwoju rozbudowy miasta, która może kolidować z planowaną inwestycją, podobnie jak projektowana obwodnica. W związku z tym farma mogłaby się składać nie z dziesięciu wiatraków, jak się planuje, ale z trzech..
     Ze względu na to, że nie doszło do ugody wszystkich zebranych, burmistrz Adam Kiełczowskich zaapelował, ażeby oponenci składali na jego ręce wnioski z protestami. Spotkanie zakończyło się o godzinie 20.20.


fot. nr 4 Farma wiatrowa koło Kisielic o mocy ponad 40 MW, woj. warmińsko-mazurskieponiedziałek, 25 października 2021

Kronika 997 - Ełk

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.