Ciąża jest początkiem nowego rozdziału w życiu każdej przyszłej mamy. Wiążą się z nią duże zmiany w prowadzonym dotychczas trybie życie. Bardzo ważne w tym czasie jest dostarczanie zarówno sobie, jak i dziecku wszelkich niezbędnych substancji odżywczych. Pamiętajmy, że od tego momentu kobieta jest odpowiedzialna nie tylko za swoje zdrowie, ale też za zdrowie i życie maluszka. Jednym z najczęściej poruszanych tematów przez przyszłe mamy są grzyby w ciąży, które rzekomo powinno się wykluczyć. Jest to oczywiście mit, a zaraz dowiecie się dlaczego.
Włączenie grzybów do diety kobiety w ciąży wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Zawierają one duże ilości składników odżywczych pod postacią minerałów i witamin. Wchodzące w ich skład żelazo zapobiega powstawaniu anemii oraz obniża ryzyko przedwczesnego porodu. Wysoka zawartość selenu wpływa na zwiększenie odporności i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie hormonów tarczycy. To jedne z głównych korzyści, jakie zyskuje przyszła mama, będąc na diecie zawierającej grzyby. A co z rozwijającym się dzieckiem? Zawarte w nich substancje, takie jak tiamina, niacyna i kwas pantotenowy oddziałują wzmacniająco na układ nerwowy maluszka oraz wpływają na osiągnięcie przez niego prawidłowej wagi.
Kobiety w ciąży pod żadnym pozorem nie powinny jeść surowych grzybów. Dozwolone są grzyby gotowane, suszone lub wyciągi z nich. Należy pamiętać o tym, że grzyby same w sobie są ciężkostrawne, dlatego forma ich przygotowania powinna być jak najlżejsza. Przygotowując duszone grzyby w sosie, najlepiej, aby był to sos własny bez dodatku śmietany. Podobna zasada tyczy się zup grzybowych, które najlepiej ugotować na bulionie drobiowym lub warzywnym. Grzyby warto podawać w towarzystwie ziół wspomagających trawienie, takich jak tymianek, kminek, cząber lub jałowiec. Smażenie grzybów raczej nie jest zalecane, ponieważ duże ilości oleju nie sprzyjają zdrowej diecie.
Jeśli po zjedzeniu grzybów zaczynają nam doskwierać uporczywe dolegliwości, takie jak biegunka lub wymioty, to należy jak najszybciej usunąć je ze swojej diety. Grzyby są jednymi z najbardziej ciężkostrawnych produktów, a okres ciąży wiąże się z różnymi problemami żołądkowymi, których nie należy bagatelizować. Jeśli tylko zaczyna pojawiać zgaga lub wzdęcia, natychmiast trzeba zrezygnować z grzybowych dań.
Na pierwszym miejscu są pieczarki, które są łatwo dostępne w każdym sklepie, a dodatkowo pochodzą one z kontrolowanych hodowli. Jeśli chodzi o grzyby zebrane w lesie, to najbardziej polecane są kurki, prawdziwki i boczniaki. Te ostatnie zawierają w sobie kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)