niedziela, 26 czerwca 2022

Wiadomości

  • 16 komentarzy
  • 13121 wyświetleń

Codziennie zapada zmrok... na 61

     O zmierzchu, za nie oświetlonym ciągnikiem, jadącym drogą 61 z szybkością 25 km/h, ciągnęła się czterokilometrowa kawalkada, złożona z różnego typu pojazdów, przemieszczających się od strony Grajewa do Szczuczyna. Rolnik jadąc z ładunkiem szerokim i wysokim zdążał do pobicia rekordu Guinnesa. W tym pożałowania godnym działaniu, wytrwale aż do Szczuczyna pilotował kolumnie! Zapewne nie uświadamiał sobie, a tym bardziej nie widział, że za nim ciągnie się szur samochodów. Z przeciwka droga była też zajęta. Rzadko kto, mimo znużenia lub podenerwowania, ośmielał się wyjechać z kolumny, aby stosując ekwilibrystykę wybić się na czoło i przybrać właściwą sobie szybkość transportową.

    Podobne utrudnienia, przewidywał dużo wcześniej Mieczysław Wojnicki w ” Piosence z Przedmieścia”. Ostrzegając, usiłował przekonać melomanów, że: „Nie dla nas jest sznur samochodów (…)”. No i proszę, nie pomylił się.
    Narażanie siebie i innych użytkowników dróg, na bardzo niebezpiecznej drodze 61, przy wzmożonym ruchu w okresie letnim, jest zachowaniem paranoidalnym. Z tej sytuacji, niech przenika apel do rozsądku kierowców wolnobieżnych pojazdów, a jednocześnie bardzo strudzonych w żniwnej akcji rolników. Szanujemy Wasz trud, ale to nie ta droga do sukcesu. Opanujmy się z emocjami, z wykonywaniem na siłę założonych planów dnia aż do nocy i pośpiechu nie w tym kierunku, i nie do takiego celu. Przed nami może być dużo czasu, dopóki jeszcze żyjemy – potem ani pośpiech, ani opieszałość nie będzie już potrzebna, ani też zbawienna.

    Zwykle drogowe mierniki szybkości są nastawione na jej przekraczanie. Może videoradar, dla pomiaru ruchu opieszałego na drodze, jest też pilnie wskazany.

Tekst i foto: Stanisław Orłowski

Komentarze (16)

takich rolnikow powinno sie karac za brak swiatel i za jazde niesprawnym sprzetem.Sam jestem rolnikiem który gospodaruje na 70 ha i rzadko kiedy wyjeżdżam na takie głowna droki jak ta 61 ,ale gdy tylko wyjezdzam z podwórka na pole kilkaset metrow dalej odrazu podlanczam swiatla i zawsze wyjezdzam sprawnym sprzetem na droki czy to gminne czy wioskowe .Podam tylko przykład wioski Popowo w której mozna zaobserwowac jakim sprzetem jezdza rolnicy bez swiatel a nawet i hamulców . Do rolnikow ludzie jedna lampa do przyczemy to wydatek ok 10 zl a trzeba dwie metr kabla ok 4zl a potrzeba do przyczepy ok 8 no i gniazdo ok 5 zl wiec koszt zrobienia swiatel to 50-60 zl no iodrobina czasu i gotowe .Ludzie myslcie czasem !!

autor tekstu niech wskarze nam drogę po której mamy jeździć.

było mu swiatlami dac zeby zjechal na marginesik :)

światła ,światłami,ale czy ta przyczepa z tak dużym gabarytowo ładunkiem jest mało widoczna???

juz nie zaglebiajac sie czy sprzet jest sprawny, to mam pytanie do autora. Niech mi pan powie, jezeli rolnicy maja nie jezdzic po 61 to po czym, rowem, po drzewach???

Rolnik. Rozsądnie myślisz. Ja zrozumiałem, że autor w trosce o bezpieczeństwo, dokumentuje i przedstawia zaistniały problem na drodze, który może zaważyć na życiu naszym i innych, niewinnych użytkowników ruchu. Zwraca uwagę na brak oświetlenia, tym bardziej, że już noc zapada. To bezpieczeństwo, to chęć wydatku 50 zł jak piszesz, które zapewnią szczęśliwy powrót na kolację do żony i dzieci. I o taką wyobraźnię chodzi!

a tak poprawdzie to wina jest nie rolnikow ale głupkowatego architekta tej drogi i jeszcze madrzejszego ktory ja zatwierdzil

Kiedys z kuplem za takim 27 minut sie ciagnelismy jak flaki z olejem. Mruganie itd nic nie dalo chamstwo i pospolstwo . Trzeba tylko bylo widziec jego mine i zaparcie z jakim trzymal drzwi .

Panie Orłowski temat trafny tylko aby dotarł do tych rolników. Do komentarza "hej" właśnie takie duże gabaryty bez oświetlenia w nocy są praktycznie nie do zauważenia, aby można było w pore zareagować.

'wyrozumiały'-droga jest dla wszystkich,a np; tir-y się nie wleką całymi kolumnani?.Za brak świateł nie pochwalam,ale rolnik nie będzie cały czas zjeżdzał na pobocze ,żeby ktoś mógł go wyprzedzić.

Tak naprawdę to jest chore. Ruch rolniczy, lokalny i tranzyt na jednej wąziutkiej drodze, pojazdów przybywa a droga wciąż ta sama. Wydaje mi się, że jest tu jeszcze jeden problem raczej najważniejszy nerwowość i chamstwo kierowców, zaważa to o wyrozumiałości dla innych nieco wolniejszych, bo jechać do Grajewa 90 km/h jest się zawalidrogą.

Kierowca ma być cierpliwy i zrobić wszystko żeby dojechać do celu cały i zdrowy ,a emocje to na miejscu w klubie przy piwie proszę wyładować.

Bardzo nietrafiona uwaga. Mieszkam przy E 61. Bez świateł nie widuje żadnych pojazdów, poza samochodami. Widuje natomiast oznakowane i nieoznakowane radiowozy. Musiał to byc rolnik- kamikadze na podwójnym gazie... :)

Rolnik 2, uwaga jest bardzo trafna, ale twoja, z tym kamikadze, jest jeszcze trafniejsza. Ponadto widać, że mieszkasz bardzo daleko na trasie Chorwacja, Słowenia, bo świadczy o tym droga E61, o której piszesz. Tam jest wszystko inaczej, a ty nie wiesz, co u nas się dzieje. Jadąc E61 musisz wykupić winietę, bo u was ta droga jest płatna. Po naszej 61 jeździ się za darmo. Jednak tam masz lepiej, bo przez lornetkę obserwujesz, co robi policja. Pozdrawiam i życzę, niech Ci słoma duża rośnie!

Do kopirajtera. Celowo pisze E61 bo większośc ludzi traktuję naszą drogę śmierci jako ekspresową i nie wiem dlaczego Pan Orłowski tak się irytuje? Nasza rzecz swoje robic...

filozofie się wynaleśli rplnik odrana do nocy pracuje się męczy i po bele jedzie to co to już źle to do jasnej ch...... którędy maja rolnicy jeżdzic po polach po knejach najlepiej nie rozumiecie rolników jak oni cieszko pracuja nigdy nie byście chcieli się z nimi zamienic to że wam sie śpieszy to nie znaczy że rolnik ma 3 km nadrabiac bo nie może droga przejechac i zamiast położyc się o 21.00 to położy się po godzinie 24.00 moim zdanie to dobrze że rolnik jechał drogą nr.61 to wy nie wyprzedzaliście i nie robiliście takich wypatków jakie na tej drodze są powodowane gdyby rolnicy jeżdzili ta drogą by było napewno mniej wypatków drogowych a jak mi wiedomo wszystkie wypatki są powodowane przez pojazdy osobowe i tiry a to że rolnik nie miał oświetlenia to przestepstwo

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.