Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 5015 wyświetleń

Co dzieje się nocą w grajewskiej księgarni?

7 października 2022 roku po zmroku, nasączonym jesiennymi barwami i rozświetlonym ciepłym blaskiem księżyca, mieszkańcy Grajewa mieli okazję uczestniczyć w organizowanej w naszym mieście już od 3 lat „Nocy Księgarń”. Wydarzenie to objęło swoim magicznym zasięgiem ok. 150 placówek na terenie całej Polski. Tegoroczna myśl przewodnia, która zgromadziła w Księgarni Alfa miłośników książek, brzmiała następująco: „Książka moją inspiracją”. W organizacji tego projektu pomagali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Henryka Sienkiewicza oraz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie.

 

Szkoła Podstawowa, z inicjatywy pani Haliny Muryjas-Rząsy oraz pracowników biblioteki szkolnej, zorganizowała konkurs obejmujący trzy obszary tematyczne. Jego celem było pobudzanie wyobraźni oraz kreatywnego myślenia i rozwijanie twórczej aktywności dzieci i młodzieży. Pierwszy zakres artystyczny dotyczył wykonania zakładki do książki. Drugi wymagał od uczestników jeszcze większej kreatywności, gdyż opierał się na zaprojektowaniu całej okładki. Trzecia domena artystyczna sprowadzała się do przeprowadzenia i przygotowania wywiadu. 

 

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – wpłynęło aż 50 prac! 13 z nich wytypowano do nagród, które uroczyście wręczono podczas „Nocy Księgarń”. Prace konkursowe z dwóch pierwszych kategorii stały się częścią wystawy, którą można było obejrzeć na miejscu, a Laureatka pierwszego miejsca w kategorii wywiad (który przeprowadziła z babcią, emerytowaną bibliotekarką), Oliwia Przytulska, odczytała publicznie swój tekst zatytułowany „Rodzinna pasja czytania”. 

 

Następnie czterech reprezentantów zgromadzonej na tę okoliczność młodzieży licealnej, głównie z klas humanistycznych I LO (ID i 3C), przygotowanych do wystąpienia przez panią dr Emilię Świderską, zabrało głos, dzieląc się swoimi refleksjami na temat labiryntów czytania i emocji, które towarzyszą temu procesowi poznawczemu. Oliwka Dzięgielewska (3c) deklamacyjnie zinterpretowała fragment tekstu Józefa Ignacego Kraszewskiego „Marynia”. Fundamentem recytacji był, co oczywiste, sam utwór, ale również niezwykła wrażliwość Licealistki. Aleksandra Bołtruczuk oraz Wiktoria Pałyzga (3c) przedstawiły swoje odmienne opinie na temat obowiązkowej lektury „Pani Bovary” Gustave’a Flauberta, trafnie argumentując swoje stanowiska, wykazując się przy tym nie tylko pełnym zrozumieniem, ale i nieszablonową, wnikliwą interpretacją tekstu. Z kolei Filip Krajewski z klasy o profilu matematyczno-fizycznym opowiedział o tym, jak „Grób Agamemnona” Juliusza Słowackiego zainspirował go do stworzenia pracy do konkursu fotograficznego organizowanego przez licealną bibliotekę. Uczniowie ci nagrodzeni zostali gromkimi brawami oraz bonami pieniężnymi, ufundowanymi przez właścicieli Księgarni Alfa. Wręczenie drobnych upominków osobom wspierającym występujących tego wieczoru zwieńczyło pierwszą część uroczystości (serdecznie dziękujemy!!!).

 


Książki naszego życia  


Zgodnie z motywem festiwalu „Książka moją inspiracją” spotkanie kontynuowano w  nieco luźniejszej formie. W tej części uczestnicy kulturalnego przedsięwzięcia, przy kawie i słodkim poczęstunku, mieli okazję przybliżyć zgromadzonym książkę, która miała znaczący wpływ na kształtowanie się ich miłości do samego czytania. Mógł to być pierwszy w życiu przeczytany utwór literacki, który tak znacząco wpłynął na sferę duchową, emocjonalną czy intelektualną czytelnika, że oczarowany człowiek – mimo upływu – lat wraca do niego.  

 

Tę część spotkania rozpoczęła dr Lucyna Bagińska od odczytania eseju. Następnie pani Anna Tecław-Milewska opowiedziała o swojej miłości do „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa, gorąco zachęcając do lektury arcydzieła. Wśród licznych tematów poruszanych podczas spotkania wymienić można również rozmowy o książkach, z jakimi ostatnimi czasy zebrani mieli okazję się zapoznać. Dyskusja rozpoczęła się od prezentacji pozycji książkowych, które były dla zgromadzonych ważne w sensie poznawczym, aksjologicznym i emocjonalnym. Następnie objęła tematy, takie jak przyczyny kryzysu we współczesnym czytelnictwie czy problem zaniku autorytetów w naszym społeczeństwie.  

 

Spotkanie zakończyło się w późnych godzinach wieczornych cytatem z „Kubusia Puchatka”:


A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
Nic wielkiego.  – zapewnił go Puchatek.  – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

Właściciele Księgarni Alfa serdecznie dziękują wszystkim za obecność oraz aktywny udział w imprezie. Tak ogromne zainteresowanie upewniło organizatorów o zasadności promowania czytelnictwa wśród różnych kategorii wiekowych. 

 

Już dziś kieruję do wszystkich zainteresowanych zaproszenie na “Noc Księgarń 2023”.  Tym razem będziemy mówili o wpływie literatury na X Muzę. 

 


                     I ja tam z gośćmi byłam, miód i herbatkę piłam,
                     A com widziała i słyszała, w zdania umieściłam. 

                                                                           Patrycja Haponik kl. IIIB

                     

Zdjęcia: Emilia Świderska

 

poniedziałek, 25 listopada 2024

Spotkanie w DPS w Mścichach

poniedziałek, 25 listopada 2024

Dyskusyjny Klub Filmowy w Grajewskim Centrum Kultury

Komentarze (2)

Bardzo fajny pomysł - gratuluję konsekwencji!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.