Wiadomości

 • 6 komentarzy
 • 3597 wyświetleń

Chciała sprzedać buty, straciła 3,5 tysiąca zł

Oszuści internetowi nie próżnują! Wykorzystują portale ogłoszeniowe oraz komunikatory internetowe, aby wyłudzić od potencjalnych ofiar jak największą sumę pieniędzy. 


16 października br. ich ofiarą padła mieszkanka powiatu kolneńskiego - 28-latka została oszukana podczas sprzedaży butów na jednym z portali aukcyjnych. Po zamieszczeniu ogłoszenia otrzymała wiadomość od osoby zainteresowanej ofertą, której wysłała swój numer konta bankowego. 


- W odpowiedzi otrzymała link, który miał służyć do weryfikacji jej konta. Po wejściu w niego, została przekierowana na stronę banku, gdzie podała numer karty bankomatowej, jej datę ważności oraz kod CVC. Następnie otrzymała wiadomości tekstowe z banku w celu potwierdzenia przelewów. Niestety nie przeczytała dokładnie treści otrzymanych wiadomości i wysłała kody w celu potwierdzenia transakcji - informuje oficer prasowy KPP w Kolnie.

Kobieta padła ofiarą oszustwa, z jej konta zniknęło 3,5 tys. zł. 


Jak uniknąć oszustwa?

 • Zwróć uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę.
 • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali aukcyjnych.
 • Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
 • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory.
 • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
 • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, nie są napisane poprawną polszczyzną.
 • Nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2, który jest nadrukowany obok podpisu.
 • Czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz.
 • Każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność.

 

Komentarze (6)

No chwila ale gdzieś te pieniądze zakotwiczyły, na czyimś rachunku? No co, ślad zaginął?

Tak śladu niema kasa idzie na zagraniczne konta po trzech miesiącach przychodzi umorzenie sprawy

Co za pajac daje karty numer I wsio ? Glupia baba.

To teraz kazda karta sim musi byc rejestrowana zeby miec wieksza kontrole nad ludzmi a banki nie sa w stanie weryfikowac swoich klientow ?

Teraz złodzieje przenieśli się do internetu. Zamiast zarobić można stracić wszystkie oszczędności.

Ale chwila przecież każdy przelew można anulować jeśli się zgłosi tego samego dnia

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.