Warto przeczytać

Budowa i nieruchomości: bez prawnika to rosyjska ruletka

Z jednej strony budowanie nowych obiektów, coraz to nowocześniejszych i bardziej okazałych, staje się stopniowo coraz łatwiejsze wraz z rozwojem nowych technologii. Materiały budowlane, elementy wyposażenia i maszyny niezbędne na budowie są powszechnie dostępne, kłopot może być tylko z wyborem. Z drugiej strony inwestorom i wykonawcom byłoby znacznie łatwiej, gdyby nie gąszcz przepisów.

Także w obrocie nieruchomościami nie brak prawnych pułapek, których nieznajomość może się skończyć kłopotami. Inwestycja w mieszkanie, dom lub większy obiekt budowlany to spory wydatek. Czasem są to czyjeś oszczędności życia, czasem zaciągnięty na wiele lat kredyt, czasem majątek osobisty lub firmowy. Łatwo go stracić, gdy partnerem transakcji będzie ktoś nieuczciwy i – co gorsza – znający przepisy lepiej od nas.

Pomoc prawna – to się opłaca

Usługi prawnicze w Polsce nie należą do tanich, ale profesjonalna opieka prawna w sprawach związanych z budownictwem i nieruchomościami to niewielki ułamek kwot, jakie najczęściej wchodzą tu w grę. Zwłaszcza wyspecjalizowane kancelarie, jak choćby dybka.com.pl, pomagają zabezpieczyć się przed prawnymi niespodziankami, a także wyjść obronną ręką z kłopotów, jeśli takowe się pojawią.

Kancelaria, która zrzesza prawników specjalizujących się w zagadnieniach Prawa Budowlanego oraz innych dotyczących nieruchomości, w tym także odszkodowań i rekompensat, będzie niezastąpioną pomocą dla projektanta, inżyniera, inwestora, wykonawcy i podwykonawców. Może zająć się przygotowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów, a więc całości wymaganej dokumentacji. Zadba o uzyskanie wszelkich niezbędnych zgód i pozwoleń, znając podejście urzędników i ich wymagania. Co bardzo istotne: może fachowo przygotować umowy, wszechstronnie zabezpieczające interes swojego klienta, a przy tym całkowicie zgodne z prawem i dzięki temu niepodważalne.

Bezpieczne kupno i sprzedaż nieruchomości

Wyspecjalizowani prawnicy pomagają także w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Wykonują np. zadanie w postaci ustalenia jej rzeczywistego stanu prawnego – tak, by nabywca nie kupował kota w worku. Pomogą sprawnie przeprowadzić transakcję w taki sposób, by zapłata wiązała się z uzyskaniem praw własności i możliwości użytkowania kupionego mieszkania, domu etc.

Z opieki prawnej powinni również korzystać kupujący mieszkania od deweloperów. Złożenie podpisu na niesprawdzonej przez specjalistę umowie to wielkie ryzyko: umowa deweloperska musi zabezpieczać uzasadnione interesy nabywcy, a bywa, że je pomija. Po co zresztą negocjować sporne zapisy samemu, jeśli można do tego celu wynająć prawnika?

Osobną dziedziną jest obrót nieruchomościami rolnymi, w tym nabywanie gruntów od Skarbu Państwa. Tu również przyda się prawnik, skoro po drugiej stronie biurka zasiada urzędnik obłożony przepisami i nierzadko interpretujący je po swojemu.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.