poniedziałek, 25 października 2021

Wiadomości

  • 34 komentarzy
  • 11955 wyświetleń

Blokada dróg coraz bliżej

Blokada dróg coraz bliżej


Około 13 tysięcy samochodów dziennie przejeżdża przez Centrum Grajewa. Ich ilość z roku na rok wzrasta i zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców oraz zaczyna burzyć ich kamienice, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ignoruje problem. Nowy burmistrz i rada miasta są skłonni zablokować drogi. Na sesję nie przyjechali zaproszeni ministrowie infrastruktury ani dyrektorzy GDDKiA. Z parlamentarzystów pojawił się tylko poseł na Sejm RP Lech Kołakowski z PIS z obietnicami zajęcia się sprawą.

Narastający ruch burzy Grajewo
Gorącą dyskusję rajców grajewskich wywołał wciąż narastający problem niebezpieczeństwa i zniszczeń, które stwarza nieuregulowany ze złej woli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w ciągu ulic Piłsudskiego, Kopernika, Wojska Polskiego i Ełckiej. Rozwiązania wspólnie z PKP wymaga też przejazd kolejowy w centrum miasta.
- Dyskusja polityczno - akademicka jest niepotrzebna, ponieważ z niej niewiele wyniknie – rozpoczął swoje wystąpienie Krzysztof Waszkiewicz. – Jeśli chodzi o skrzyżowanie przy torach to podejść do rozwiązania problemu było kilka i generalna dyrekcja dróg wychodziła z propozycjami nie do przyjęcia. Dla niej najważniejszy jest tranzyt, bo mają z tego akcyzy, kosztem ograniczenia ruchu miejskiego. Zleciliśmy jednak opracowanie dokumentacji, która udowodniła, ze można problem rozwiązać.
Podczas sesji zabrał głos były burmistrz Krzysztof Waszkiewicz, którego wcześniejsze wystąpienie zapobiegłoby niepotrzebnej burzy mózgów radnych podczas obrad i niepotrzebnej dyskusji.

Nowy burmistrz kontynuuje i jak trzeba zablokuje
- Dzisiaj mogę powiedzieć, że jeżeli trzeba, przygotujemy takie spotkanie mieszkańców blokujące te drogi, aby sejm i cała Polska usłyszała o naszym problemie – obiecał Adam Kiełczewski, obecny burmistrz.
To optymistyczny wariant nowej władzy. Mieszkańcy obserwują jego działania.
- Chętnie się przyłączę do tej blokady – mówi Adam Jaworski z Grajewa. – Dość mam tych korków w centrum miasta. W Grajewie oprócz przejazdu na cmentarz nie ma innego. Co będzie jak zablokuje się ten.

Władza była zbyt powolna
I tylko raz jeden zawalczyła o Grajewo. Mieszkańcy też nie byli skłonni wymusić na swoich radnych żadnych reakcji, na sesjach nie widać ich wcale.
- Stanowisko rady naszego miasta było już raz składane w lutym 2007 roku – informuje Grzegorz Curyło, przewodniczący Rady Miasta. – Było to stanowisko solidaryzujące się z ludźmi, którzy promowali budowę obwodnicy Augustowa. Fakt, że została zablokowana budowa obwodnicy augustowskiej na pewno nie pomógł staraniom o budowę naszej obwodnicy.
To właśnie tylko jeden incydent.
- W piśmie tym autorzy jasno zwerbalizowali, że to nie jest skarga lecz pismo informujące radnych, że są niezadowoleni z pewnych konkretnych rzeczy – zapewnia Grzegorz Curyło, przewodniczący rady. – Dotyczyło ono spraw wynagrodzeniowych, spraw między pracodawcą i pracownikami.
Przewodniczący rady podtrzymał temat nadmiernego ruchu w Grajewie. Zaproponował swój ramowy projekt pisma do Ministerstwa Infrastruktury RP przedstawiający kłopoty zagrażające życiu i zdrowiu mieszkańców i rozdał go radnym do zaopiniowania i ewentualnego uzupełnienia.

Grajewo pewnie zburzą buldożery
GDDKiA nie planuje w najbliższym czasie rozwiązać problemu ulicy Piłudskiego i feralnego skrzyżowania w Grajewie. Poza tym sprawa obwodnicy Grajewa jest już zablokowana.
- W ubiegłym roku odbyło się posiedzenie Komisji Opiniowania Projektów Inwestycyjnych, w którym uczestniczyliśmy razem z Gminą Grajewo, samorządem Rajgrodu i Prostek. – dodaje Krzysztof Waszkiewicz. - Nie było żadnych kontrowersji. Natomiast w trakcie dyskusji okazało się, że PKP przygotowuje opracowanie dla realizacji połączenia Rail Baltica. Odniosłem wrażenie, że było to duże zaskoczenie.
Z wystąpienia byłego burmistrza wynikało, że nie zdążył dokończyć rozpoczętych starań, ale nowy burmistrz obiecuje kontynuować zabiegi nawet przy pomocy ekstremalnych metod. Rail Baltica to ożywienie ruchu kolejowego, ale brak porozumienia decydentów znów zablokować może te projekty.

Sprawa tylko formalna
Burmistrz Adam Kiełczewski na sesji otrzymał też absolutorium. Wydaje się to sprawą tylko formalną, że odebrał je jako urzędujący burmistrz. Za ubiegły budżet odpowiada Krzysztof Waszkiewicz, były burmistrz.

Janek Kalbarczyk

 

poniedziałek, 25 października 2021

Kronika 997 - Ełk

Komentarze (34)

Popieram Panie Burmistrzu. Z pewnością znajdzie się więcej osób chętnych do blokady bo ten temat już od dłuższego czasu jest bulwersujący. Walczmy o bezpieczniejsze miasto!

ja tez dołącze sie do blokady

nie mieszkam w Grajewie ale tez sie dolacze :)

Ja również zablokuję trasę

13000 masakra, nic dziwnego ze korki do toczylowa

Panie Burmistrzu . W tej chwili blokada jest najskuteczniejszym sposobem by pokazać ,że Grajewo ma poważny problem. Mieszkam w centrum miasta i widzę co dzieje się na światłach i ile pojazdów przejeżdża . Należy działać, ja oczywiście przyłączam się do blokujących.

ludzie grajewa na co mamy czekać trzeba zrobić z tym porządek jak w innych miastach w polsce tylko siłą można coś zrobić zablokujmy tą drogę niech zobaczą co się będzie działo

Jak mi burmistrz da na mandat to mi taki ładunek spadnie na środku skrzyżowania w centrum że dwa dni ani do Augustowa i Szczuczyna ani do Ełku i Białegostoku auto nie przejedzie tym skrzyżowaniem.A co mi tam. Ja strażacką przy pekaesach lub dolną i koło Radzaja przeskoczę a Tranzyt tak przecież ważny niech gddkia przeniesie w powietrzu.Tylko najpierw wpłata na konto a potem zdarzenie drogowe.

ja tez przylaczam sie do blokady , brawo Panie burmistrzu za pomysl.

oby nie skończyło sie na deklaracjach - dosłownie juz "dziś" musimy blokowac drogi a nie planować że zablokujemy -jestem za ja i cała rodzina idziemy blokować - KIEDY?

Popieram pomysł blokady, może w końcu zostanie zauważony problem komunikacyjny

Zróbmy zbiórkę na paliwo dla 10-ciu kombajnistów .Jadąc co kilometr, pięć zrobi sobie wycieczkę np. ze Szczuczyna za Grajewo , a drugie pięć w przeciwnym kierunku. Wszystko będzie zgodne z prawem, a gwarantuje , że jeden ogonek sięgnie Łomży, a drugi Augustowa.Stylem strajku włoskiego,żadnych mandatów, a skutek zajebisty.

kiedyś było hasło "wszyscy na barykady " a dziś dla naszego bezpieczeństwa wszyscy na blokady.. niech cała polska dowie się o nas.

To się nie ma co zastanawiać - trzeba blokować. Jak przyjedzie TV zacznie się szum to moze coś pomoże

Na pewno mieszkańcy sąsiednich miejscowości tez się przyłączą do blokady drogi Popieram

A po co wielka blokada? Niech Pan Burmistrz z Kozanostrą zorganizuje koncert na głównym skrzyrzowaniu kilkagodzinny. Kierowcy w blokadzie posłuchają muzyki i przy okazji Grajewo pobawi się

Po co wydawać pieniądze na paliwo dla kombajnistów. Można tańszym kosztem sparaliżować ruch. Wystarczy zablokować w 2 miejscach przejścia dla pieszych (ciągłym ruchem pieszych). 1 np. na Piłsudskiego a 2-gie na Kopernika. Korek też gwarantowany

Trzeba organizować blokady głównych dróg jednocześnie w kilku miastach na raz. Augustów tyle razy był blokowany i są tylko obietnice i plany. Niech stanie cały transport drogowy ale na dłużej i w kilku miejscach jednocześnie!!!

JA RÓWNIEŻ POPIERAM TA BLOKADE TRZEBA ZROBIC WKONCU PORZĄDEK !!!!

Jaka władza, jacy sejmikowcy, posłowie takie ludu ciemnego dole. Nic nie zwojujemy. Ale tak trzymać!

Moim skromnym zdaniem panie burmistrzu Kiełczewski blokada powinna być zintegrowana z samorządami w Szczuczynie, Rajgrodzie i Augustowie.Można też podjąc decyzje wzorem samorządu Łomży o ograniczeniu ruchu Tirów w dzień,chociaz ruch w nocy też jest uciążliwy.Panie Waszkiewicz pięknie sformuowane słowa i gładkość wypowiedzi to nie wszystko.Trzeba było 8 lat temu dopiąć sprawę przebudowy skrzyżowania ul.Konopska,Kolejowa,Szkolna i Piłsudskiego.Była taka szansa.Szkoda że nie wykorzystana.Z poważaniem

Zaprosić do Grajewa Andrzeja Leppera. To specjalista od blokad.

blokujemy wszyscy nawet i od zaraz popieram

Do XYZ. Jeżeli możesz ,to proszę abyś swoim skromnym zdaniem ,przybliżył nam jakiej szansy nie wykorzystał 8 lat temu poprzedni burmistrz.

MY tu w Szymanachtez nie puścimy tirów do Augustowa z Białegostoku bo nam most obleci,Już dzis tiry przejeżdżaja przez ten most ,maja niedozwolone ładunki, aż który wleci do rzeki,czemu kierowcy i Rxządzący lekceważą most na Szymany.

ja też się idę na blokadę!! Twierdzę że macie poważne problemy!! Brać przykład z władz miasta Ełk

Panie ADAM piszę w imieniu XYZ nie wiem co ów człowiek miał na myśli, ale ja jako człowiek, który wybiera i ma głos w czasie wyborów powiem tak. Owe 8 lat to były 2 kadencje poprzedniego P burmistrza i mogł coś zrobić, zabiegać o jakieś fundusze, czy to unijne czy też ogólnopolskie jak rownież wojewodzkie...
Pozdrawiam


Autor: on
TYLKO - czy rada bez mandatu moralnego ma prawo o coś prosić mieszkańców?

Zbliżają się wybory, i myślę że jednym z protestów mógłby być bliski zeru udział w wyborach Szczuczyna, Grajewa, Rajgrodu i Augustowa. Głosowanie nie jest obowiązkowe, więc taki protest leniwy Polak łatwo zaakceptuje, a i tak głosujemy na ludzi , których widzimy tylko w czasie kampanii. Przypomnę , że mieliśmy prezydenta i premiera , których ojciec urodził się w Grajewie i duże G... z tego mieliśmy.

Tylko blokada.

brawo chętnie wezmę w tym udział uwazam ,że pomysl jest bardzo dobry dość mam tych korków kolejowa- centrum!

popieram pomysł blokady i to już w m-cu lipcu

POPIERAM WYPOWIEDZ ALI - BEZ KOSZTÓW

Panie ADAM nie wiem czy orientujesz sie pan jakie plany przebudowy owego skrzyzowqania były przygotowane prze ekipę p.Zakrzewskiego i Gryna.Proszę sie zapoznać z tymi planami.Była dokonana zamiana gruntów przy ul.Konopskiej(przejęto część bunkra) po to żeby dokonać przebudowy skrzyżowania ul.Konopskiej z ul.Kolejową.To raz.Dwa, była przychylna atmosfera wGDDiA do realizacji planu przebudowy skrzyżowania ul.Szkolnej z ul.Piłsudskiego wraz włączeniem do ruchu ul.Kolejowej po przebudowie z ul.Konopska.Mało tego,GDDIA rozpoczeła remont drogi krajowej 61 w granicach miasta(to było w czasie montażu świateł na głównym skrzyżowaniu),była wykonana dokumentacja na budowe infrastruktury czyli wodociągów i innych mediów wzdłuż ul.Piłsudskiego i były zapewnione na tą inwestycje środki.I co ?I nic nie zrobiono przez 8 lat.Bo najlepiej pisac inteligentnie brzmiące monity do władz woj.Za rządów p. Zakrzwskiego i Gryna ruszono wszystko do przodu.Nie chcę tu wyliczać ile wtedy rozpoczęto i zakończono iwestycji.Ale wtedy była ekipa której chciało sie chcieć pracować.Co prawda narzekali na p.Gryna urzędnicy,ale ludzie widzieli że praca wre.To narazie tyle.Z poważaniem

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.