wtorek, 3 października 2023

Warto przeczytać

Black Friday - historia i ciekawostki

Co to Black Friday? Jest to dzień, w którym sklepy na całym świecie organizują wielkie wyprzedaże. Zwyczaj ten obowiązuje również w Polsce, a przywędrował do naszego kraju z USA. Dowiedzmy się więcej na temat historii Black Friday i sprawdźmy, kiedy w tym roku szykować się na zakupowe szaleństwo.

 

Historia Black Friday

Skąd wzięła się nazwa „Black Friday”? Dlaczego takim określeniem nazywa się największe święto zakupowe? Już odpowiadamy.

Jest wiele teorii na temat pochodzenia nazwy „Black Friday”. Według jednej z nich, po raz pierwszy użyto tego terminu w stosunku do kryzysu finansowego, który miał miejsce 24 września 1869 roku w Stanach Zjednoczonych. Wtedy to dwóch finansistów (Jay Gould oraz Jim Frisk) postanowiło kupić jak najwięcej złota. Dlaczego? Chcieli, aby złoty kruszec stał się towarem deficytowym, wówczas jego cena wzrosłaby, a oni osiągnęliby ogromny zysk.

Czy ich plan się powiódł? Nie. Kiedy cena złota sięgnęła ponad 160 dolarów za uncję, w kilkanaście minut doszło do krachu na giełdzie.

Według innej teorii „Czarnym Piątkiem” nazwano też falę urlopów, których w latach pięćdziesiątych żądali Amerykanie chcący przedłużyć sobie długi weekend. Niektórzy z nich, aby nie wracać do pracy w piątek po Święcie Dziękczynienia, postanowili się zwolnić!


Pierwszy Black Friday – kiedy?

Zdaniem wielu po raz pierwszy nazwy Black Friday w stosunku do wyprzedaży użyto w 1981 roku. Od tej pory tak zaczęto nazywać dzień po Święcie Dziękczynienia. W Polsce Czarny Piątek oficjalnie pojawił się w 2012 roku. Odbywa się dokładnie w ten sam dzień, co w Ameryce.

Nie możesz doczekać się fantastycznych promocji, które czekają cię w Czarny Piątek? Kiedy zaczną się wyprzedaże? Już 27 listopada. Black Friday 2020 już coraz bliżej. Niektóre sklepy decydują się przedłużyć promocje. Tzw. Black Week może trwać jeszcze przez cały kolejny tydzień. Warto skorzystać, tym bardziej że w tym czasie faktycznie można sporo zaoszczędzić!


Co najczęściej kupują Polacy?

W ramach ciekawostki dodamy, że przy okazji Black Friday Polacy najczęściej kupują  ubrania, obuwie, elektronikę, a także zabawki dla dzieci. Po produkty z tych kategorii sięgamy z największą chęcią.

Bądź gotowy na Czarny Piątek 2020 i pozwól sobie na zakupowe szaleństwo! Następne tak ogromne wyprzedaże dopiero za rok. Ciesz się niskimi cenami i zaoszczędź nawet kilkaset (i więcej!) złotych. Pamiętaj jednak, aby nie robić impulsywnych zakupów. Lepiej jest zawczasu zrobić sobie listę rzeczy, które chcemy kupić i skrupulatnie się jej trzymać. W przeciwnym razie trudno będzie zachować rozsądek.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.