Kultura i rozrywka

Biebrzańskie Sianokosy 2011

    20 sierpnia 2011 r. na terenie Bagno Ławki przy wieży widokowej na Carskiej Szosie odbyły się już VI Mistrzostwa Europy X Mistrzostwa Polski w Koszeniu Bagiennych Łąk dla Przyrody Biebrzańskie Sianokosy.

    Mistrzostwa odbyły się przy pochmurnej ale bezdeszczowej pogodzie. W tym roku uczestnicy zmagali się w warunkach b.wysokiego poziomu wody na bagnach. Przed nabraniem wody do butów gumowych ratowało tylko nałożenie „butów rybackich”. Niektórzy uczestnicy kosili boso, a inni improwizowali z oklejaniem nóg folią, co chroniło jednak nogi tylko na kilkanaście minut.

   Rywalizacja kosiarzy jak zwykle dostarczyła wielu emocji zarówno uczestnikom jak i obserwatorom Mistrzostw. Na miejscu można było zjeść ciepły posiłek, obejrzeć pokaz klepania kos, czy też nabyć pamiątki znad Biebrzy. Na specjalnie przygotowanej scenie czas umilały regionalne zespoły.


Wyniki indywidualne:

I miejsce, Mistrz Europy – Eugeniusz Popławski

II miejsce – Piotr Popławski 

III miejsce – Adam Szklanko

Drużynowo zwyciężyli Sebastian i Bogdan Mocarscy przed  Piotrem i Eugeniuszem Popławskimi. Najstarszym zawodnikiem był Stanisław Szeszko lat 73.

         Powiat Grajewski reprezentowała drużyna w składzie: Janusz Stryjecki i Andrzej Sobolewski z Rajgrodu. Pokazali najlepszą jakość koszenia, i otrzymali nagrody rzeczowe.

           W konkursie dla gości, w nagrodę za dobry czas i jakość koszenia „Osełki Wójtowe i Koszyk Wójtowej” zdobyli m.in.:

- Mieczysław Bagiński – kandydat na Senatora RP

- Mieczysław Baszko – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego

- Stanisław Kossakowski – Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego

- Jerzy Pietrewicz – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

 

 Licznie startowały drużyny z parków narodowych, a mianowicie:

-Tatrzański PN

-Wigierski PN

-Biebrzański PN 

-Białowieski PN

-Narwiański PN

-PN Gór Stołowych

-PN Statne Lesy – Słowacja

-PN Sporowsky – Białoruś

-PN Hortobagyi – Węgry

a także kosiarze z Litwy i Belgii.

 

Celem Mistrzostw jest ocalenie liczącej setki lat tradycji koszenia podmokłych łąk oraz spopularyzowanie idei czynnej ochrony przyrody terenów bagiennych. Organizatorzy mają na celu rozwinięcie współpracy pomiędzy parkami narodowymi i krajobrazowymi, a organizacjami lokalnymi i regionalnymi w takich dziedzinach jak: ochrona przyrody, edukacja ekologiczna, kultura, turystyka oraz rozwój społeczno-gospodarczy.

 

GALERIA ZDJĘĆ


Organizatorzy:
Biebrzański Park Narodowy
Urząd Gminy Trzcianne

(kos)

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.