środa, 25 maja 2022

Wiadomości

Białystok. Strajk kolejarzy Polregio (16.05)

Strajk ma się rozpocząć o północy w poniedziałek 16 maja.

 

To strajk generalny, co oznacza, że na tory nie wyjedzie żaden pociąg spółki Polregio. Tylko w woj. podlaskim chodzi o 95 składów pasażerskich na dobę. To oznacza kompletny paraliż i problemy tysięcy ludzi w dotarciu do szkoły, czy pracy. Przedsmak tego, co może się wydarzyć, mieliśmy już w połowie kwietnia, kiedy to pracownicy odmawiali brania nadgodzin i masowo chodzili na zwolnienia lekarskie. Trzeba było odwołać ponad 20 pociągów.

 

Przedstawiciele związków zawodowych twierdzą, że pracownicy Polregio są najniżej opłacani w branży. Ich praca staje się mniej konkurencyjna i zaczyna brakować pracowników. Chcą podwyżek w uposażeniu zasadniczym o 700 zł brutto, co ma też wyrównać koszty wzrostu cen i inflacji.

 

 

Spółka Polregio powstała na bazie Sektora Przewozów Pasażerskich PKP (1998-2001), wcześniej dawnych stacji pasażerskich oraz wagonowni obsługujących wagony osobowe.

 

Spółka obsługuje pociągi osobowe i przyspieszone[6] (pod nazwą Regio) oraz segment pociągów Interregio oraz komercyjnych superREGIO. Międzywojewódzkie pociągi pospieszne zostały 1 grudnia 2008 r. przejęte przez spółkę PKP Intercity. POLREGIO organizuje także transport związany z imprezami masowymi, koloniami oraz pociągi na zamówienie indywidualne.

 

PKP Przewozy Regionalne formalnie zmieniły 8 grudnia 2009 r. nazwę, usuwając z niej skrótowiec PKP. Nowa firma spółki została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod nazwą Przewozy Regionalne.

 

Obecnie POLREGIO to największy w Polsce przewoźnik pasażerski.

 

fot. e-Grajewo.pl

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.