sobota, 25 maja 2024

Wiadomości

Bezpieczna droga

DRODZY RODZICE !
Rozpoczynający się rok szkolny jest okresem, w którym zarówno dzieci z miasta, jak i terenów wiejskich, uczęszczające do szkoły stanowią grupę narażoną na różnego rodzaju niebezpieczeństwa.
Wzorem lat ubiegłych Policja podejmuje w tym okresie wzmożone działania profilaktyczne pod nazwą

"BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY"

Dziecko idąc do szkoły, wracając ze szkoły do domu, bawiąc się na podwórku, przebywając samo w domu może stać się ofiarą przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Zagrożenia ze strony kierujących pojazdami, kontakt z osobą obcą, dealerem narkotyków, rozboje, pobicia, wymuszenia pieniędzy (zastraszanie, grożenie pobiciem) a takie powszechna obecność bezpańskich psów na naszych ulicach - to kilka, z wielu niebezpieczeństw, na które narażone są dzieci, pozostające bez opieki rodziców. Brawura, lekkomyślność, brak doświadczenia a także nieświadomość istniejących niebezpieczeństw - skutkuje niejednokrotnie tragicznymi wydarzeniami.
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań, przed którym staje nie tylko Policja, ale również inne instytucje , którym dobro młodego pokolenia nie jest obojętne.
Dbanie o bezpieczeństwo dziecka to również zadanie rodziców. To My Rodzice powinniśmy uświadomić sobie zagrożenia, na jakie narażone jest nasze dziecko . Od naszej postawy , od tego , czy będziemy umieli nauczyć je radzenia sobie w trudnych sytuacjach, poczucia odpowiedzialności za siebie , swój dom i bliskich zależeć może bardzo -wiele .
To My Rodzice powinniśmy przestrzegać pewnych zasad - bądźmy dla dzieci wzorem prawidłowego postępowania w każdej sytuacji. Pamiętajmy, ze od nas dzieci przejmują wzory zachowań.
Należy pamiętać, ze jedynie dziecko świadome zagrożeń będzie unikać nierozsądnych zachowań i skutecznie chronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa.
Prosimy o zapoznanie się z naszymi poradami, aby wspólnie podjąć wyprzedzające działania zapobiegawcze.

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY / DOMU

Bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły / domu można zwiększyć poprzez :
- wybór najbezpieczniejszej trasy, ze zwróceniem uwagi na natężenie ruchu osób i pojazdów , miejsca szczególnie niebezpieczne, jak przejścia przez jezdnie, tory kolejowe, kładki, wykopy, oświetlenie ulic. Przypomnienie dziecku, że nie można zbaczać z wspólnie ustalonej trasy.
- wpajanie odpowiedniej wiedzy i nawyków z zakresu ruchu drogowego . Ucząc przepisów ruchu drogowego sami musimy zgodnie z nimi postępować.
- nie dawanie dziecku do szkoły większych kwot pieniędzy, co uchroni go przed możliwością stania się ofiarą kradzieży.
- należy też uczulić dziecko , aby pamiętało o kradzieżach w szatniach . Musi wiedzieć , że nie powinno się zostawiać w kieszeni kurtki pieniędzy , kluczy od mieszkania . O utracie kluczy dziecko powinno natychmiast powiadomić rodziców ( złodziej może być już w drodze do Waszego domu ).
- natychmiastowe reagowanie i zawiadomienie Policji oraz dyrekcji szkoły , gdy dziecko zacznie być prześladowane przez starszych kolegów, którzy wymuszają pieniądze lub jakieś rzeczy strasząc, grożąc pobiciem, lub w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo.
- zwrócenie uwagi dzieciom na zagrożenia ze strony obcych.
• dziecko nie powinno przyjmować od OBCYCH słodyczy, napojów oraz prezentów;
• nie może mówić OBCYM o tym , gdzie mieszka;
• pod żadnym pozorem nie powinno iść z osobą nieznajomą w jakiekolwiek miejsce przez nią wskazane, wsiadać do samochodu OBCEGO;
• nie powinno zatrzymywać się przy osobie OBCEJ , jeśli w pobliżu nie ma ludzi;
• jeśli OBCY będzie próbował je zatrzymać powinno biec w kierunku, gdzie są ludzie (do sklepu, na pocztę,
itp.), jeśli będzie taka potrzeba - nie wstydzić się wołać o pomoc.

Nie powinniśmy straszyć dziecka policjantem - w razie zagrożenia nie zechce prosić o pomoc funkcjonariusza, osoby , której się boi, do której nie ma zaufania.

- Aby uniknąć pogryzienia dziecka przez bezpańskie psy nauczmy je, że:
• nie wolno dotykać i głaskać psów bezpańskiech lub obcych bez zgody właściciela;
• nie powinno zbliżać się do suki ze szczeniętami; przeszkadzać psu w jedzeniu; nie należy zabierać przedmiotów pilnowanych przez psa;
• nie można drażnić zwierząt, bić i rzucać w nie kamieniami.
Jeśli zauważysz obce dziecko w tarapatach, nie przechodź obojętnie l Zainteresuj się, spróbuj pomóc - w razie potrzeby zadzwoń na Policję. Możesz zapobiec nieszczęściu.


SEKCJA PREWENCJI KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W GRAJEWIE

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.