środa, 8 lutego 2023

Wiadomości

  • 37 komentarzy
  • 10952 wyświetleń

Będą murale w Grajewie?

Murale – przez jednych są krytykowane, dla innych stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Moda na nie zagościła nie tylko w dużych miastach, pojawiają się również w mniejszych miejscowościach. Coraz więcej samorządów zaczyna doceniać je jako ważny element miejskiego krajobrazu. To dobry sposób na upiększenie bloków, podwórek, większych fragmentów murów czy mostów.

Jeszcze w tym roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Grajewo dołączy do grona miejscowości ceniących murale. Odpowiedni „grunt” do stworzenia czegoś niebanalnego stanowi budynek Grajewskiej Izby Historycznej i jego doskonale wyeksponowana klatka schodowa, przy ulicy Ełckiej 30.

- Realizację pomysłu komplikuje fakt, iż budynek jest objęty ochroną konserwatorską i od wydanej decyzji zależy możliwość wykonania muralu. Mamy także wytypowane inne miejsca, jednak każde z nich wymaga stosownych pozwoleń od właścicieli – powiedział nam radny Daniel Purwin, który wraz z Tomaszem Strózikiem lobbuje na rzecz projektu murali w mieście.

W wielu miejscach Polski prace nad muralami nabierają rozmachu. Artyści walczą z szarością nadając świeżości wielu obskurnym ścianom. Grajewscy inicjatorzy uważają, że wykonane malowidło uatrakcyjni nasze miasto, ożywi je i nada odrobinę barw przestrzeni publicznej.

- W dobie dzisiejszego „społeczeństwa obrazkowego” duży, efektowny mural z pewnością przyczyni się do promowania naszej małej Ojczyzny i budowania przywiązania do miasta Grajewo, dlatego ważne jest by dzieło powstało w miejscu widocznym zarówno mieszkańcom jak i przejeżdżającym – dodaje p. Daniel.

Poetyckie, historyczne czy awangardowe - tematyka jest różna, powinna być dopasowana do miejsca, gdzie zostanie wykonane. Docelowo, obrazy mają powstać w kilku lokalizacjach. Koszt dzieł może wahać się od kliku do kilkunastu tysięcy zł, a wszystko w zależności od wielkości, pracochłonności malowidła, zastosowania techniki czy podłoża.

Pieniądze będą pochodzić z kasy miejskiej. Czy tworzone murale nadadzą blasku naszemu miastu? Już niebawem będziemy mogli to ocenić - ważne by promować sztukę, nie wandalizm.

Mural jest pochodzącym z jęz. hiszpańskiego, określeniem dekoracyjnego malarstwa ściennego, prezentowanego szczególnie w przestrzeni miejskiej. W Polsce w połowie lat 60. upowszechniły się murale reklamujące przedsiębiorstwa i instytucje, które zasadniczo reklamy nie potrzebowały, ponieważ najczęściej byli to monopoliści na rynku.  Niemalże w każdym mieście była gdzieś namalowana reklama banku, najpopularniejszego ubezpieczyciela czy Totalizatora Sportowego albo Pewexu. Były też reklamy lokalnych fabryk i zakładów (za: wikipedia).

e-Grajewo.pl

 

Komentarze (37)

Super pomysł! Czekamy na realizację :)

Świetny pomysł w końcu nasze miasto odżyje. Zrobi się kolorowo i zniknął szare mury. Zapraszam na alternatywy bloki z lat 80 czekają ze ścianami :)

Znowu ten Purwin i idiotyczny pomysł murali, zamiast zająć się czymś, co jest ważne dla miasta (ale to pewnie wymaga już jakiejś wiedzy i wykształcenia) to niepotrzebne duperele, aby się pokazać. Czy też będzie wstęga, a może szampanem o blok i fejm zwiększony.

O widzisz Tomek teraz Daniela podają za pomysłodawce murali

Popieram trzeba odmalować to ponure miasto.

Murale w grajewi co za pomysły i jeszcze na budynku odnowionym i zabytkowym !ludzie gdzie w macie głowy to może pan Purwin u siebie zrobi i ze swoich pieniędzy zapłaci a nie z kasy miasta !

Warto podjąć tą inicjatywę oby jakiś fajny mural :)

Jak będą takie jak w tej chwili na UM to dziękuję!Swoją drogą wstyd ,aby nie upilnować czystości na takich budynkach ,które są wizerunkiem naszego miasta. Panie Strózik uważam pomysł nie na miejscu .Proszę sobie wyobrazić be bazgroły na tych muralach, jak w tej chwili na UM i Starostwie. Mamy przykład kolorowych przystanków w jednym miasteczku. Naprawić zniszczone przystanki są to kolosalne sumy. Moim zdaniem najpierw zadbać o czystość w Grajewie, tyle razy już o tym pisano. Potem robić, jak jest nadmiar pieniędzy w budżecie murale i koniecznie monitoring. Proszę wyjąć ręce z kieszeni i ruszyć na miasto , popatrzeć jak czysto i pięknie jest w naszym mieście, oczywiście nie tylko pod kościołem.

Mnie się pomysł nie podoba

Oby ktoś lokalny dostał szanse zarobić. Mamy w Grajewie zdolnych ludzi ale nikt się nimi nie interesuje.

I to mi się podoba brawo panie Purwin i Strózik nie dajcie się trzymam kciuki

Panie Kolo zapewne jest pan człowiekiem, który nic nigdy nie wniósł do życia lokalnej społeczności zachęcam żeby zacząć od siebie a nie tylko narzekać. To takie polskie. Murale to fajna sprawa.

@Kolo: a co Tobie w Purwinie przeszkadza? chłopak się wyróżnia, bo zamiast przychodzić (lub tylko podpisywać listę) na Radę Miasta raz w miesiącu coś robi? stara się, wprowadza inicjatywy? a czego Ty byś chciał, żeby radny zamknął mordę i siedział skulony, podpisał listę i zabrał hajs do domu (lub może rozdał dietę dla mirków spod sklepu)?

daj jakiś jeden merytoryczny argument przeciwko inicjatywom Purwina. czekam.

Idealne miejsce TBS blok 27 szczyt od ul. Targowej

Im więcej murali tym lepiej dla miasta

Pewnie jako jedyny, ale jestem bardzo przeciw. Mural jest formą street artu, który z Grajewem nie ma nic wspólnego. Tego, o czym piszecie, nie można nazwać muralem, a raczej malunkiem wielkoformatowym o wątpliwych wartościach artystycznych.

"Grajewo dołączy do grona miejscowości ceniących murale" - serio? Gdyby ceniło murale, wiedziałoby, że murale mają swoją ideologię, komentarz rzeczywistości a nie są czymś, co "upiększa miasto" - jak wynika z artykułu.

"Pieniądze będą pochodzić z kasy miejskiej" - kanalizą i wodociągami się zajmijcie, a nie pierdołami. chyba istotniejsze jest to czy człowiek ma bieżącą wodę niz to czy ma murale w mieście...

lol to jeszcze nic ! podobno mają wywalić 10 tysi na jakiegoś blogera małolata żeby miasto promować. Karygodne !

W końcu będzie na co popatrzeć stojąc w korkach ;)

Niech lepiej zrobią coś z tymi ruderami, które straszą w centrum. Przy samym pomniku "piękny widok" i dalej aż do PKSów. Przecież to III świat.

Namalować na muralu Wyklętego żołnierza np. dowódcę z AK z żołniezami, który 8 maja 1945 roku rozbił komisariat SB w Grajewie i uwolnił więźniów.

Mam nadzieję,że ten pomysł nie przejdzie.może te pieniądze zainwestować w monitoring w parkach i przed UM.W parkach nie byłoby picia i byłoby bezpieczniej.Przed UM wieczorem nie byłoby słychac ryku aut.Nikt nie mazałby po elewacjach budynku.P.Strózik i Purwin proszę wykazać się czymś bardziej pozytecznym.

Bardzo dobry pomysł. Kolo i Barbara - nie podoba się - nie patrzcie tyle w temacie.

Widać, że radny purwin nie ma pomysłu na siebie i chce jakoś zaistnieć, aby przypisać sobie powstanie murali (chociaż to nie jego pomysł). Do tego chce zniszczyć zabytkowy, odnowiony budynek... Wyborcy zapamiętają i nie zagłosują więcej na małolatów, którzy nie znają się na zarządzaniu miastem...

Ostatnia kadencja tego chłopczyka

To jest tragiczne.

Może w szczycie szkoły nr 4?

Fajnie jakby jeszcze powstał mural przy moście.

Na murale głupi pomysł. Niszczyć zabytkowy budynek ?????? Dzisiaj rano jechałem do pracy ,brudne miasto. Popieram pomysł Janka ten monitoring przed tymi obiektami to niezły pomysł. Panowie Strózik i Purwin proszę wymyśleć coś pożytecznego, a nie niszczyć coś za nasze pieniądze!!!!!

popieram

Namalować na muralu Wyklętego żołnierza np. dowódcę z AK z żołniezami, który 8 maja 1945 roku rozbił komisariat SB w Grajewie i uwolnił więźniów.
Napisał: edek2 do

to nie tylko purwin ale i sruzik dlanie wiedzacych ,pomyls fajny ale to prawda ze sa tez inne wazniejsze rzeczy do zrobienia w miescie ...

@urszula Proszę tutaj masz definicję "Przecięcie wstęgi – symboliczny akt otwarcia, oddania do użytku ukończonego projektu, budynku, pomnika, tablicy pamiątkowej itp. Wstęgę przecina honorowy gość uroczystości otwarcia, co jest dla niego zaszczytem." Inicjatywa przecięcia wstęgi bo oddał głos, jest obłudą. O muralu wypowiedziała się już chyba wystarczająca liczba osób, bo jak by to był dobry pomysł, nie było by tylu ludzi na NIE.

Do PROMURAL !!!!dlaczego nie zapłacisz za te murale skoro tak ci się podobajoł! ?

Mural spoko pewnie na bloku czy cos ale nie na strazy . Wszystko z wami ok ? I jeszcze za nasze pieniadze ktos chce to na farbe mozna dac a nie .... masakra purwin wszedzie wciska 3 grosze Aby tylko gadali . Sie wcisnol dzieki sasiadom I starych babek z kosciola bardziej niezdecydowanego apropo przynaleznoscii do parti naswiecie nie bylo

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.