czwartek, 28 października 2021

Kultura i rozrywka

  • 12 komentarzy
  • 13478 wyświetleń

B. Kosmowska w Grajewie

B. Kosmowska w Grajewie
W środę 15  czerwca 2011 r. na zaproszenie Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w  sali grajewskiego kina odbyło się kolejne spotkanie autorskie.  Tym razem szacownym Gościem była pisarka Barbara  Kosmowska, która spotkała się z młodzieżą  gimnazjalną.

Pisarka opowiadała o swoim życiu, inspiracjach oraz przygodach z książką. Młodzież z zaciekawieniem słuchała pani Barbary, po czym wnikliwie wypytywała o pomysły, natchnienie i niektóre fakty z życia.

 

Życiorys
Barbara  Kosmowska - ur. 24 stycznia 1958 r. w Bytowie w woj. pomorskim
Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Przez krótki czas była nauczycielką języka polskiego w Bytowie. W roku 1999 na macierzystej uczelni gdańskiej obroniła pracę doktorską zatytułowaną Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O powieściopisarstwie Zofii Urbanowskiej. Praca ta, dotycząca literatury polskiego pozytywizmu skierowanej do dzieci i młodzieży, dostała wyróżnienie Summa cum lauda.

Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta Zakładu Historii Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno-Historycznym w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Jej naukowe zainteresowania to literatura pozytywizmu oraz literatura dla dzieci i młodzieży (współpracuje z poświęconym tym problemom czasopismem Guliwer). Pełni również funkcje kuratora społecznego oraz radnej w Bytowie.

 
Twórczość
Debiutowała jako licealistka w latach 70. XX w. na łamach nieistniejącego już czasopisma "Na przełaj"; w latach 80. zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich.
Jej pierwsza powieść Głodna kotka wydana została w roku 2000. W 2001 r. ukazał się Teren prywatny; w 2002 Prowincja, Gobelin i Buba; w 2003 W górę rzeki; w 2004 Niebieski autobus; w 2005 książka Myślinki. Napisała również powieści Puszka oraz Buba – sezon ogórkowy.  Buba w 2002 r. zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem Uwierz w siłę wyobraźni (zorganizowanego przez wydawnictwa Muza i Media Rodzina). Książka Pozłacana rybka zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People)[1][2] oraz została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego[3]. Barbara Kosmowska jest także autorką słuchowisk dla dzieci i młodzieży.


fot. e-Grajewo.pl

Komentarze (12)

Te spotkania mają ogromny wpływ na zachęcenie młodzieży do czytania książek, a jednocześnie bezpośredni kontakt z autorem jest czymś wspaniałym
w dobie komputerów
- wielkie dzięki dla biblioteki
za tak wspaniałe na wysokim poziomie spotkania autorskie dzięki którym
promowane jest nasze miasto wśród ludzi kultury
w najdalszych zakątkach Polski- jeszcze raz dzięki organizatorom - czytelniczka

Bardzo fajne spotkanie. Kobieta mówiła od rzeczy. Mówiła płynnie oraz ciekawie. Chciałabym bardzo wypożyczyć jej książkę "Buba". Z opowiadań pani Kosmowskie jest świetna.

Bardzo ciekawe spotkanie. Pani zachęciła do czytania jej książek

Spotkanie było niesamowite aż braknie słów by to opisać jestem czytelniczką która przeczytała większość książek i są naprawde dobre spotkanie również okazało się dobrym pomysłem jak i dla pani(myślę) jak i dla nas młodzieży od razu większość osób chce przeczytać ponieważ jest pod wrażeniem.

Spotkanie z B. Kosmowską było bardzo interesujące.
Taki kontakt z autorką zachęca młodzież do czytania książek . Bardzo mi się podobało to spotkanie i myślę ,że to spotkanie pozwoliło nastolatkom zbratać się z książkami .

Pani Barbara Kosmowska jest bardzo sympatyczną kobietą i zachęca do czytania książek. Przydało nam się to zaproszenie, ponieważ jak wiemy dzisiejsi nastolatkowie żyją w świecie komputerów. Pani Barbara pomaga oderwać się od internetu i zapoznać się z treścią książki. Spotkanie było bardzo dobre i myślę, że wszystkim uczestnikom się podobało.

Te spotkanie było cudowne . Fakt jej książki są cudowne . Najbardziej spodobała mi się "Buba" . Pani Kosmowska jest miłą i ciepłą osobą . Jestem zadowolona z zaistniałego spotkania . Bo to było tysiąc razy ciekawsze niż lekcje w szkole . Zachęcam do przeczytania książek tej autorki . Są one świetne .

Pani Kosmowska bardzo zachęcała do czytania swoich książek i na pewno wypożyczę :) Więcej takich autorek!

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.