czwartek, 28 września 2023

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 10994 wyświetleń

Apteki bez adrenaliny

Adrenalina zniknęła z grajewskich aptek. Co gorsza brakuje jej też w hurtowniach w całym kraju. Jednak zdaniem naszych rozmówców w powiecie grajewskim przypadki ukąszeń przez osę, czy szerszenia zdarzają się niezwykle rzadko.

Nagła śmierć znanej aktorki Ewy Sałackiej spowodowała panikę wśród osób, które wiedzą, że są uczulone na jad pszczół, os, czy szerszeni. O swoje zdrowie w szczególnie powinni zadbać alergicy, to oni są najbardziej podatni na silną reakcję na jad owadów.

Okazuje się, że brak adrenaliny w aptekach, nie jest dużym problemem. Zdaniem grajewskich farmaceutek o adrenalinę klienci pytają sporadycznie, najczęściej wówczas gdy lekarz przepisze lek na receptę.     

- Aktualnie nie posiadamy w sprzedaży adrenaliny, nie ma jej też w hurtowniach. Na szczęście nie odnotowujemy wśród klientów dużego zainteresowania lekiem, naprawdę rzadko ktoś pyta o adrenalinę – mówi farmaceutka jednej z grajewskich aptek.

Lekarze przypominają, że osoby nadwrażliwe i uczulone na jad owadów powinny obowiązkowo mieć przy sobie adrenalinę, która najskuteczniej zwalcza negatywne skutki ukąszenia. Niestety lek jest dość kosztowny. W aptekach kosztuje około 240-250 zł.
 

e-Grajewo.pl


Jak się chronić przed ukąszeniami owadów ?

Nie wolno drażnić owadów. Należy unikać chodzenia boso po trawie - ponieważ gniazda wielu gatunków rodziny osowatych nieraz lokowane są w jamach ziemnych. Starajmy się też eliminować z mieszkań osy. Wystarczy dokładne przykrywanie produktów żywnościowych, nie zostawianie ich na wierzchu, szczególnie owoców i słodyczy i usuwanie z pobliża domostw zaczątków osich gniazd. Po drugie - jeśli jesteśmy szczególnie narażeni na ukąszenia pszczół i os - wskazane jest leczenie przyczynowe na ich jad, które polega na immunoterapii, czyli odczulaniu.

Komentarze (1)

a ja szlam sobie spokojnie i mnie osa ugryzla pod pacha;/ tylko nie mam pojecia jak to zrobila bo przeciez nie szlam z rekami w gorze ;/

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.