Szczuczyn

Andrzej Supron w Szczuczynie

W dniu 21.05.2018 r. w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie  gościł Andrzej Supron prowadzący Akademię Sportu, który wraz ze Stowarzyszeniem Sportowym  Boruta Olimpijczyk przeprowadził zajęcia sportowe dla najmłodszych klas w ramach programu „Tropem Mistrza”. Asystowali mu trener Grzegorz Zańko i Anna Słomińska a także zawodnicy klubu sportowego MLUKS "Gwiazda" (przy Urzędzie Miejskim w Szczuczynie): Ewa Alicka, Wiktor Bobrowski, Krystian Pawłowski i Adrian Pawłowski. Współorganizatorem była Klinika Sportowa Active Rehab Jarosław Świderski z Łodzi.

    Uczestnikom warsztatów sportowych dopingowali Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński, dyrektor Szkoły Podstawowej  w Szczuczynie Małgorzata Karwowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru
w Niedźwiadnej Krzysztof Grunwald, rodzice, nauczyciele, znajomi, przyjaciele, dawni zapaśnicy
i osoby związane z dyscypliną zapaśniczą. Zajęcia sportowe wzbudziły wielki entuzjazm wśród dzieci jak i samych kibiców. Energia, humor i zasady fair play to główne elementy dzisiejszych pokazów
i zajęć zapaśniczych.

    Sam Andrzej Supron jest osobą znaną w szczuczyńskim środowisku działaczy i zawodników sekcji zapaśniczej. To siedmiokrotny medalista Mistrzostw Europy, sześciokrotny medalista Mistrzostw Świata i wicemistrz Igrzysk Olimpijskich w Moskwie z 1980r. Pochodzi z Powiśla. Zapasy zaczął uprawiać w szkole podstawowej. Ukończył technikum górnicze w Katowicach oraz Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach. Jego macierzystym klubem był ZKS Elektryczność Warszawa. Później był wieloletnim zawodnikiem GKS Katowice. Jest uważany za najwybitniejszego polskiego zapaśnika i wszechstronnego technika i taktyka. Jego ulubiona technika to rzut przez biodro, zwane „biodrem Suprona”. Już w wieku 17 lat otrzymał od późniejszego króla Szwecji Gustawa II nagrodę − puchar dla najlepszego technika.

Więcej  informacji na temat tej jakże ciekawej postaci znajdziemy w książce autorstwa Grzegorza Zańko „HISTORIA ZAPAŚNICTWA PODLASKIEGO 1926-2016”.

Andrzej Kosmowski

BCK SZCZUCZYN

 

 
 
 
 

środa, 23 listopada 2022

Mikołajki (6.12)

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.