sobota, 29 stycznia 2022

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 11900 wyświetleń

Adoptowali grób Perlitza


Program „Ślady przeszłości, czyli uczniowie adoptują zabytki” jest jednym z programów edukacyjnych prowadzonych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Jego misją jest przekonanie, że młodzi ludzie odkrywając przeszłość swojego regionu i lokalną tradycję, kształtują własną tożsamość i budują poczucie odpowiedzialności za przyszłość swoją i innych.

W ramach projektu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 pogłębili swoją wiedzę o zabytkach Grajewa i postanowili otoczyć szczególną opieką grobowiec pierwszego burmistrza Grajewa  Wacława Perlitza. Podczas konferencji naukowej, która odbyła się 6 czerwca br. obecny burmistrz Krzysztof Waszkiewicz pogratulował pomysłu i wręczył grupie Akt Adopcji Zabytków.

Dlaczego uczniowie SP nr 1 w Grajewie zdecydowali się na adopcję właśnie tego grobowca? Być może dlatego, że Wacław Perlitz był inicjatorem budowy ich szkoły.

e-Grajewo.pl

Zdjęcie - źródło grajewiak.pl

Wacław Perlitz (1881-1929)

Pierwszy burmistrz miasta Grajewa po odzyskaniu niepodległości 11 XI 1918 r.

   Funkcję tę piastował do chwili popełnienia samobójstwa 28 IX 1929 r. Jako burmistrz był inicjatorem wielu działań na rzecz miasta i lokalnej społeczności, szczególnie w zakresie poprawy infrastruktury i poziomu życia kulturalnego miasta. Był m.in. inicjatorem budowy Szkoły Podstawowej nr 1.

więcjej na www.grajewiak.pl

piątek, 28 stycznia 2022

Echa sesji Rady Miasta

piątek, 28 stycznia 2022

Rekrutacja do przedszkoli

Komentarze (5)

Ciekawe czemu popełnił samobójstwo??

pewnie go zona zdradzała. albo zrobił jakiś niezły przekręt albo...

HISTORYCY MÓWIĄ ŻE BYŁ POPROSTU "GEJEM"

super pomysl dzieciaki. tylko hm czy wie ktos gdzie dokladnie znajduje sie ten grób? pozdrawiam

Przyczyny samobójstwa W.Perlitza w dniu 28 IX1929 r. do dziś nie są w pełni znane. Najprawdopodobniej były one związane z nadużyciami, do których doszło w Magistracie, o czym może również świadczyć treść jego listów pożegnalnych. W liście skierowanym do wiceburmistrza pisał:
"Drogi Panie Wice burmistrzu.
Muszę umrzeć nie mogę znieść tego - co się wydarzyło pod moim bokiem. Umieram uczciwym człowiekiem z czystymi rękami i sumieniem. Umieram biedny. Dopomóżcie mej Drogiej żonie i matce w ich teraz ciężkim życiu.
Wacław Perlitz."
Przypuszczenia takie pojawiały się również w ówczesnej prasie informującej o jego samobójstwie. Pogrzeb zgromadził tłumy grajewian.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.