Wiadomości

  • 15 komentarzy
  • 16334 wyświetleń

W hołdzie Sybirakom

Od lat w Grajewie istnieje Koło Związku Sybiraków, głównym celem jego działalności jest pomoc zesłańcom na Sybir w uzyskaniu kombatanctwa i inwalidztwa wojennego, jak również z pomoc wdowom i wdowcom w uzyskaniu przysługujących im uprawnień. Aktualnie lokalne Koło liczy 80 członków.

Pani Zofia Lenkowska jest skarbnikiem Koła Sybiraków,  przyznaje, że spory ciężar prowadzenia spoczywa właśnie na niej. Z działalnością tej organizacji związana jest od kwietnia 1989 roku, czyli już ponad 20 lat. Jak nam opowiada - Temat Syberii, Sybiraków był tematem tabu do 1989 roku. Obecnie tę „pustą białą plamę” staram się wypełniać m. in. poprzez spotkania z młodzieżą, opowiadając  im o cierpieniu jakiego doznali zesłańcy . - Trzeba zauważyć, że po 1989 roku w Grajewie powstało kilka  znaków pamięci. Z inicjatywy Pani Zofii w hołdzie zesłańcom Sybiru  w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy zawieszono tablicę pamiątkową. Również na zewnętrznej ścianie obecnej siedziby Starostwa Powiatowego pojawiła się upamiętniająca tablica. Symboliczny jest też sztandar Publicznego Gimnazjum Nr 2, a 10 czerwca br. odbyła się uroczystość poświęcenia pomnika w hołdzie zesłańcom Sybiru na cmentarzu parafialnym.

 - Gimnazjum nr 2 w Grajewie nie miało imienia,  w związku z czym po wielu zabiegach,  w porozumieniu z nauczycielami, Radą Rodziców i Urzędem Miasta 10 czerwca 2006 roku  szkole tej  nadano imię Sybiraków. Bardzo dobrze, że tak się stało,  temat zesłań  był wiele lat  niewygodnym zagadnieniem, nie mówiło się o tym,  młodzież nie znała tych wydarzeń. Teraz poprzez ducha Sybiraków w nazwie ich szkoły, dzięki spotkaniom, rozmowom na ten temat poznaje prawdziwą, chociaż ciężką i bolesną historię – mówi z nieukrywana radością p. Zofia Lenkowska


Poświęcenie pomnika w hołdzie Sybirakom znajdującego się na cmentarzu parafialnym połączono się z III rocznicą nadania imienia Sybiraków Publicznemu Gimnazjum Nr 2 w Grajewie. Uroczystość rozpoczęła się 10 czerwca br. Mszą Świętą o godz. 12.00 w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Przybycie w ramach współpracy zapowiedziały m. in. poczty sztandarowe Sybiraków  z Augustowa, Białegostoku, Łomży, także Nadleśnictwa Rajgród. Projekt pomnika został wykonany przez p. Zofię Lenkowską, dolną tablicę ufundowała społeczność PG nr 2.

(fot.e-Grajewo.pl)


My, żyjący jeszcze Sybiracy, przeżywszy Golgotę Wschodu pamiętamy, będziemy mówić o niej po to, aby się nie powtórzyła,  ale wybaczamy. -  Zofia Lenkowska

wtorek, 9 sierpnia 2022

AGROCENTRUM zatrudni kierowców

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Nietypowa kolizja w Piątnicy

Komentarze (15)

Na Syberję wywożono równieź w zaborze rosyjskim. Teraz wycieczka na Syberię jest na topie i każdy chce tam pojechać. Czasy się zmieniają i świat staje na głowie.

Hmm.. 1,5 godziny na szpilkach w kościele :D Ale msza była fajna :D

Wszystko co na pokaz ładnie wygląda, ale o szeregowych , zmarłych członkach Związek Sybiraków nie pamięta.Byłam na pogrzebie Sybiraka ,ale ze związku nie widziałam nikogo.

Było super. ;)
Najfajniejszy był przemarsz z Kościoła na cmentarz. (;

Igor twoj pseudonim albo moze imie pasuje abys sie zmalazl i zamieszkal na tak modnej dla ciebie Syberii Lots of Luck

Dla sybiraków zabrakowało miejsca w pierwszych ławkach w kościele, ważniejsi byli goście dla nich miejsce w pierwszych ławkach było przygotowane a na cmentarzy nie pomyślano o tym żeby sybiraków zebrać w jedno miejsce przy pomniku i dać im usiąść to oni powinni być najważniejsi. Ci starzy ludzie całą uroczystość musieli stać .Jeszcze raz podkreślam miałam wrażenie że to goście posłowie i inni byli ważniejsi niż nasi sybiracy-żyjąca historia.

No tak 1,5 godziny w Kościele i jeszcze do tego na cmentarzu tyle samo i jeszcze więcej i to do tego na szpilkah ... Ale współczucie dla starszych ludzi którzy stali całe Mszę Świętą i na cmentarzu na słońcu tak jak i my sztandarowi, tyle że MY mogliśmy siedzieć na Mszy a Sybiracy niee...

Strasznie poruszyło mnie to całe spotkanie, przed tym wogóle nie miałam pojęcia że to wszystko, te wywozy odbywały się AŻ tak tragicznie. Szczerze chciałabym żeby już coś takiego się nie stało, żadnej wojny ni przemocy. Do obserwator: potwierdzam :). Pozdrawiam PG2 :D.

czy to warto wypominać to i tamto, że zabrakło miejsca w pierwszych ławkach czy też inne aluzje. Uważam, że liczy się pamięć i chyba o to chodzi i to jest najważniejsze

Sorry Dolores, patrząc na historię egzystencji Polaków i Rosjan oni nas zawsze na Syberię wywozili. Wolę jechać tam dobrowolnie w celach krajoznawczych niż osadniczych z przymusu. W II WS wywożono Polaków na Syberię za pochodzenie, konspirację, ruch oporu i Bóg wie jeszcze za co. Niemcy też wywozili nas na roboty i do obozów koncentracyjnych. Z opowiadań osób, które były na Syberii wiem, że nie tylko Polacy mieli tam ciężko ale również zwykli Rosjanie, którzy nie byli tam zesłani. Wszyscy mieli takie same warunki i racje żywnościowe.

Do tego związku sybiraków w Grajewie to nie ma absolutnie żadnego kontaktu - nie podają nigdzie ani godzin urzędowania, ani miejsca urzędowania ani numeru telefonu do kontaktu. A przecież anonimowi nie są. O co tu chodzi?
Czy to tylko dla wtajemniczonych?

Z treści komentarzy wynika, że najbardziej uhonorowani byli posłowie ( czym więc sobie zasłużyli na te pierwsze miejsca w ławkach?), pominięci byli ci, dla których to spotkanie i ta msza były poświęcone. Widać w tym brak szacunku i dla starości jako takiej i dla samych sybiraków. Przykre to. To jest tak jak w tym oto wierszu:
A jak poszedł król na wojnę,

Grały jemu surmy zbrojne,
Grały jemu surmy złote
Na zwycięstwo, na ochotę...

A jak poszedł Stach na boje,
Zaszumiały jasne zdroje,
Zaszumiało kłosów pole
Na tęsknotę, na niedolę...

A na wojnie świszczą kule,
Lud się wali jako snopy,
A najdzielniej biją króle,
A najgęściej giną chłopy.

Szumią orły chorągwiane,
Skrzypi kędyś krzyż wioskowy...
Stach śmiertelną dostał ranę,
Król na zamek wraca zdrowy..

A jak wjeżdżał w jasne wrota,
Wyszła przeciw zorza złota
I zagrały wszystkie dzwony
Na słoneczne świata strony.

A jak chłopu dół kopali,
Zaszumiały drzewa w dali.
Dzwoniły mu przez dąbrowę
Te dzwoneczki, te liliowe...Freda,widocznie mało interesujesz się tym związkiem . Od kilku lat biuro mieści się w Izbie historycznej w Grajewie przy ulicy Ełckiej.

do Fredy Gospodarzami tej uroczystości byli sybiracy .wszyscy sybiracy mieli miejsca.Czy zaproszonych gosci zostawiasz przy drzwiach? Szukasz sensacji.My sybiracy jestesmy przyzwyczajeni do trudów.

do Fredy Gospodarzami tej uroczystości byli sybiracy .wszyscy sybiracy mieli miejsca.Czy zaproszonych gosci zostawiasz przy drzwiach? Szukasz sensacji.My sybiracy jestesmy przyzwyczajeni do trudów.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.