sobota, 21 maja 2022

Wiadomości

„My pamiętamy…”

W dniu Zaduszek,
W czas jesieni,
Odwiedzamy bliskich groby,
Zapalamy zasmuceni,
Małe lampki – znak żałoby.

Światła cmentarz rozjaśniły,
Że aż łuna bije w dali,
Lecz i takie są mogiły,
Gdzie nikt lampki nie zapali.
Autor: Władysław Broniewski „ZADUSZKI”

   W Zaduszki ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata. Katolicy modlą się za wszystkich wiernych zmarłych, odwiedzają cmentarze, groby bliskich  i uczestniczą w mszach świętych, modląc się w ich intencji. Tego dnia istnieje tradycja zapalania zniczy na grobach oraz składania kwiatów, wieńców mających być symbolem pamięci o zmarłych. Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego, pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach. Wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze. Na grajewskim cmentarzu są niestety groby opuszczone, zapomniane, na których nikt nie zapala „światełka”? Trzynastu uczestników Środowiskowego Hufca Pracy w Grajewie (uczniów ZSZ w Wojewodzinie) trzeci rok z rzędu odwiedziło kilka z nich.

   W dniu 26.10.2010r. aktywna młodzież Hufca uprzątnęła zapomniane groby, a następnie zapaliła na nich symboliczny znicz. Uwieńczeniem inicjatywy była pogadanka w czasie prac porządkowych na cmentarzu na temat poszanowania i kultywowania polskiej, katolickiej tradycji. Celem inicjatywy było ukształtowanie w uczniach umiejętności odróżniania zachowań niedojrzałych od tych, które świadczą o zrozumieniu tajemnicy przemijania i śmierci. Należy bowiem pielęgnować wśród młodych ludzi pamięć o zmarłych oraz miejscach ich pochówku, a także rozbudzać w nich wdzięczność za dar życia oraz uświadamiać, że są odpowiedzialni za życie własne i innych. Potem tylko chwila refleksji, zadumy i modlitwa nad tymi grobami. Uczestnicy inicjatywy, kultywując polską tradycję okazali szacunek zmarłym i miejscom ich pochówku. Młodzieży towarzyszył nastrój odpowiedni dla tego listopadowego święta.

   Zatem, pomyślmy wszyscy przez chwilę o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie przyklęknie i nie odmówi modlitwy. Może warto wziąć ze sobą dodatkowy znicz i zapalić go na jakimś zaniedbanym, smutnym, opuszczonym grobie? Koniecznie zapalmy taki znicz i przystańmy w zadumie. -  Izabela Randzio starszy wychowawca ŚHP Grajewo


 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.