poniedziałek, 4 grudnia 2023

Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 6710 wyświetleń

ZSM nr 2 we Francji

W dniach 17 – 24 maja 2015 w miejscowości Beaucaire  we Francji odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu Comenius pt. „ Średniowieczne dziedzictwo”. Brało w nim udział trzech nauczycieli oraz troje uczniów z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Grajewie a także partnerzy z Hiszpanii, Anglii, Turcji, Francji.

                

 Podróż była długa. Wyjechaliśmy autobusem o godz. 12 rano, następnie samolotem do Marsylii, skąd odebrał nas bus. Około godz. 21 dotarliśmy do Hotelu w Beaucaire. Uczennice zostały odebrane przez goszczące ich rodziny, a nauczyciele do hotelu. Następnego dnia, w poniedziałek, zostaliśmy przywitani w szkole College Elsa Triolet. Uczniowie oraz nauczyciele zostali oprowadzeni po tamtejszej szkole. Po południu wszyscy wybrali się do zamku w Tarascon, tam uczniowie zostali podzieleni na zespoły, każda grupa podczas zwiedzania zamku musiała odpowiedzieć pisemnie na pytania, następnego dnia było rozstrzygnięcie quizu. Najlepsi zostali nagrodzeni. Wieczorem wszyscy nauczyciele spotkali się na kolacji powitalnej z Christine Goubeault (koordynatorką projektu we Francji). We wtorek pojechaliśmy na wycieczkę do Awinion, tam zwiedziliśmy piękny średniowieczny Pałac Papieski, Most Świętego Benedykta nad rzeką Radan, gdzie spędziliśmy cały dzień podziwiając i zwiedzając te unikalne miejsce. W środę mieliśmy okazję zwiedzić kolejny średniowieczny zamek w Beaucaire, a raczej jego pozostałości. Spędziliśmy tam aktywnie cały dzień, mieliśmy okazję nauczyć się władać mieczami, poznać historię papieru oraz powstawania i zdobienia książek w średniowieczu, na zakończenie tych warsztatów wszyscy obejrzeliśmy profesjonalną walkę rycerzy.

Czwartek spędziliśmy w szkole. Uczniowie mieli okazję zagrać w grę baseball, która w tamtym regionie jest bardzo popularna. Wszyscy zjedli wspólny średniowieczny piknik i ruszyli do prób tańca przed piątkowym występem. W piątek, wszyscy uczestnicy projektu brali udział we wspólnie przygotowanej akademii średniowiecznej, nasi uczniowie byli odpowiedzialni za taniec. Akademię rozpoczęło uroczyste przywitanie każdego kraju, następnie francuscy uczniowie wraz z nauczycielami przedstawili sztukę pt. „Nicolette et Aucassin”, po występie wszyscy zaśpiewali wspólną piosenkę „Happy” Farrela Williamsa, na koniec wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie zatańczyli integracyjny taniec. Tego dnia pozytywne emocje towarzyszyły wszystkim. Wieczorem uczniowie wszystkich szkół partnerskich spotkali się na wspólnej kolacji pożegnalnej.  Uczniowie naszej szkoły bardzo dobrze porozumiewali się w języku angielskim z pozostałymi uczestnikami projektu. Wychowankowie ZSM 2 w Grajewie bardzo zaprzyjaźnili się z francuskimi koleżankami i kolegami. Nasi uczniowie zostali bardzo serdecznie przyjęci i ugoszczeni przez francuskie rodziny. Za pośrednictwem programu Comenius, nasza młodzież miała okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kultury, geografii a także doskonalić znajomość języka angielskiego. Mieszkańcy, nauczyciele i uczniowie ze szkoły partnerskiej byli bardzo uprzejmi i gościnni w stosunku do wszystkich gości z innych krajów.  - opisuje nauczyciel języka angielskiego Urszula Kurzątkowska

niedziela, 3 grudnia 2023

Rodzinne spotkanie z Krówką Matyldą

niedziela, 3 grudnia 2023

Rodzinne spotkanie z Krówką Matyldą

Komentarze (2)

Brawo brawo :) szkoła tętniąca życiem nie to co kiedyś :)

ssssssssssssssuuuuuuuuuuuuper. pozazdrościc tej młodzieży, która pojechała.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.