Kultura i rozrywka

  • 7 komentarzy
  • 5951 wyświetleń

ZPiT „Grajewianie” na BIM

XXXIX MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA MUZYKUJĄCEJ MŁODZIEŻY - BYDGOSKIE IMPRESJE MUZYCZNYCH

Koncerty z orkiestrą w plenerze, gala w Operze Nova, Nagroda Główna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz mnóstwo atrakcji w czasie wolnym. Lepszego zakończenia sezonu niż udział ZPiT „Grajewianie” w XXIX Bydgoskich Impresji Muzycznych Bydgoszczy nie moglibyśmy sobie wymarzyć.

Długo wyczekiwany wyjazd na BIM pod każdym względem był niesamowity. Współpraca z Orkiestrą Teatru Pijana Sypialnia z Warszawy okazała się strzałem w dziesiątkę - nasze wspólne koncerty oraz pokaz konkursowy z muzyką na żywo nabrały zupełnie innej jakości. Jurorzy docenili naszą pracę - nie tylko oklaskami. Z Bydgoszczy wróciliśmy z Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - główną nagrodą Bydgoskich Impresji Muzycznych. Rada Artystyczna była zdania, że poziom wykonawczy prezentowany przez występujące zespoły z 12 krajów świata zasługuje ze wszech miar na uznanie i podziw.

Poza koncertami mieliśmy oczywiście okazję poznać urokliwe zakątki Bydgoszczy, spróbować słynnych lodów na starówce, oraz odwiedzić park w Myślęcinku. Kierownik artystyczny ZPiT „Grajewianie” - Mariusz Żwierko wziął także udział w spotkaniu kierowników zespołów z Prezydentem Miasta Bydgoszcz.

 

Bydgoskie Impresje Muzyczne znane także jako Międzynarodowe Spotkania Muzykującej Młodzieży są największą i najważniejszą imprezą Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, organizowaną od 1977 roku. Co roku gromadzą około 650 uczestników. W ciągu wielu lat wzięło w nich udział około 35000 osób z 36 państw. Są to młodzieżowe zespoły muzyczne z kilkunastu krajów, nie tylko Europy ale również Azji i Ameryki. W festiwalu uczestniczą chóry, orkiestry, zespoły jazzowe, rozrywkowe, muzyki dawnej oraz grupy folklorystyczne. W przypadku polskich zespołów są to zawsze laureaci znaczących konkursów i festiwali ogólnopolskich.

Główną częścią jest konkurs, w którym zespoły ubiegają się prestiżowe nagrody – Grand Prix dla najlepszego zespołu konkursowego, nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz inne. Wymogiem regulaminowym jest posiadanie w repertuarze konkursowym jednego utworu polskiego kompozytora, co sprzyja popularyzacji polskiej literatury muzycznej na całym świecie.

Wyróżnikiem tego  konkursu spośród innych nie tylko w Polsce jest różnorodność kategorii muzycznych.  Zarówno polskie jak i zagraniczne zespoły podlegają starannej selekcji w trosce o wysoki poziom artystyczny.


Bydgoskie Impresje Muzyczne od lat są wizytówką miasta i jednym z najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych w regionie, adresowanym do młodzieży 
z całego świata.

W tegorocznych Bydgoskich Impresjach Muzycznych udział wzięły 23 zespoły z 12 państw: Białorusi, Belgii, Czech, Estonii, Łotwy, Polski, RPA, Serbii, Słowacji, Ukrainy, USA i Węgier. Były to chóry, orkiestry, zespoły folklorystyczne, muzyki dawnej, rozrywkowej i klasycznej, zespoły tańca współczesnego – razem ok. 700 osób. W tym roku co dziesiąty uczestnik BIM-u reprezentował ZPiT „Grajewianie”. :-)

 

poniedziałek, 5 czerwca 2023

Wojewodzin. "Bal Pożegnalny"

sobota, 3 czerwca 2023

Dzień Dziecka w SP2

Komentarze (7)

GRATULACJEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jesteśmy z Nich Wszystkich bardzo dumni! ;-)

Gratulecje dla calej mlodziezy i instruktorow

To się nazywa dobra promocja miasta . Gratulacje i oby wiecej takich osiągnięć

Piękne dzieci i cudowne uśmiechy na twarzach !

A jak jest Piknik z Folklorem to nikogo nie ma!

Bo mieszkancy Grajewa nie interesuja sie tym co dzieje sie w miescie a wola tylko narzekac i marudzic niestety

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.