Wiadomości

  • 10 komentarzy
  • 3167 wyświetleń

Żółw zatrzyma budowę parku rozrywki pod Olsztynkiem?

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska chce dodatkowych wyjaśnień od inwestora, który pod Olsztynkiem ma zbudować największy w Polsce i Europie Rodzinny Park Rozrywki. Inspektorzy pytają m.in. o żółwia błotnego.

 

RDOŚ zainteresował się też m.in. inwentaryzacją przyrodniczą, ramami czasowymi realizacji kolejnych etapów inwestycji. Inspektorzy RDOŚ chcą także mieć więcej szczegółów dotyczących jej wpływu na żółwia błotnego.

Ta ostatnia informacja u każdego potencjalnego inwestora mrozi krew w żyłach. Występowanie tego szlachetnego gada było już powodem zatrzymania niejednej inwestycji. Żółw błotny wstrzymał budowę na odcinku Mrągowo-Ełk tak ważnej drogi, jak S16, która ma strategiczne znaczenie.

 

Cała inwestycja w park rozrywki w Łutynówku pod Olsztynkiem ma kosztować kilkaset milionów złotych. Już kilka miesięcy temu Grupa Ptak ujawniła, że w parku znajdzie się m.in. wieża swobodnego spadania o wysokości 150 metrów. To ewenement na skalę Europy. Docelowo park ma mieć charakter tematyczny, związany z Warmią i Mazurami.  - opisuje Gazeta Olsztyńska

 

Rezerwat Bagno Nadrowskie w Nadleśnictwie Olsztynek to ostoja jedynego rodzimego gatunku z rzędu żółwi – żółwia błotnego.

Żółw błotny – to jedyny żółw, który żyje w Polsce. Ich masa na ogół nie przekracza jednak 1 kilograma. Żółw błotny to stały mieszkaniec bagien, mokradeł i zarastających jeziorek leśnych. Rzadko można go spotkać ponieważ żyje w wodzie, a na ląd wychodzi przeważnie samica, aby złożyć jaja. Jest bardzo czujny i płochliwy, świetnie pływa i nurkuje. Może przebywać pod wodą nawet godzinę. Gdy czuje się bezpiecznie wychodzi czasami na ląd i wygrzewa się w słońcu. Zjada larwy owadów, ślimaki, kijanki, małe ryby.  Na zimę zagrzebuje się w mule i śpi nawet 5 miesięcy. Jest w Polsce pod ścisłą ochroną gatunkową, ponieważ jest zagrożony wyginięciem.  - info NADLEŚNICTWO OLSZTYNEK

Komentarze (10)

To nie żółw zatrzymał inwestycje, tylko inwestycja chce zajęć biotop żółwia. Kiedy ludzie zrozumieją istotę bioróżnorodności? Polecam zobaczyć film Davida Attenborought "Życie na naszej planecie".

Franklin..brawo w punkt..człowiek to brzmi...m=r

Gdyby tam mieszkał człowiek w lesie, to by go wyeksmitowali, a jak by się burzył to by zamknęli, ale żółw to co innego. Przez tą chorą ekologie, to drogi budowane są latami i na dodatek za dużo większe pieniądze. Takie rzeczy powinny być sprawdzane na etapie projektów, a nie na etapie budowy.
Na świecie jest pełno wojen i innych kataklizmów, ale ekolodzy wolą sobie siedzieć tam gdzie jest spokój. Prawda jest taka, że taki żółw jest narzędziem ekologów, a ekolog jest narzędziem biznesmenów, dlatego całe te mafie nie walczą o dobro planety, tylko o dobro swojego portfela.

to nie żółw zatrzyma inwestycję tylko tak zwani ekolodzy którzy chcą kasy a jak nie to dają zdjęcia np. żówia i blokują budowy

żółw przywieziony w bagażniku?

Prosty sposób , podrzucić żółwia i po sprawie . Trzeba sprawdzić czy Franklin naprawdę tam mieszka , czy ma tam kolegów , szkołę , dentystkę itp

No własnie ekologi są tam gdzie zwęszą kasę, a na wojnie ekologów brak tam dopiero jest degradacja środowiska, niszczenie żyjątek, emisja spalin itd, a ekologi śpią żadnego protestu, petycji.

ewidentnie za malo komus dali w łape ....

Ewidentnie.. nie rozumiecie tematu. Brak wiedzy, ale na wszelki wypadek się wypowiem, bo w internetach można... Wojny trwają od setek lat non stop, jednak to nie wojny zniszczą naszą cywilizację, a zmiany środowiskowe. Ale przecież chwilo trwają, olej palmowy tani i mniam mniam, a metan z przemysłowych hodowli zwierząt to teoria spiskowa... Serio myślicie, że człowiek może czynić sobie Ziemię poddana bez końca? Konformizm nas załatwi szybciej niż karma ;) Miałem do czynienia z mnóstwem ekologów, żaden nie wyglądał jakby w łapę dostawał.

Ten teren jest od dawna przekształcony, zaorany a łąka, którą tam kiedyś była, nie istnieje.
Przyjmując rok myślenia Franklina, trzeba by zakazać ludziom zajmowania "biotopu zwierząt", a zatem budowania.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.