Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 10484 wyświetleń

Znów problemy z obwodnicą

Augustów
 
70 rolników z gmin Augustów i Raczki (Podlaskie) złożyło odwołania od wyceny swojej ziemi do Ministerstwa Transportu. Kolejnych 100 rolników zamierza zrobić podobnie, po tym jak zostali wywłaszczeni z gruntów przeznaczonych pod budowę obwodnicy Augustowa.

Jak poinformowała przewodnicząca Komitetu Protestacyjnego Gmin Augustów i Raczki Jolanta Harasim, wielu rolników nie zgadza się na bardzo niskie wyceny swoich gruntów i zabudowań. Według rolników rzeczoznawca stosuje nierówne kryteria wyceny i odszkodowań wobec właścicieli ziemi.
 
Roman Fiedorowicz, wójt gminy Raczki, mówi, że ziemia kilkudziesięciu rolników z jego gminy została wyceniona bardzo nisko, a cena powinna mieścić się w granicach 70-80 tys. zł za hektar.
 
Przewodnicząca komitetu uważa, że wyceny są krzywdzące i za przykład podaje budowę obwodnicy Bargłowa Kościelnego, gdzie rzeczoznawca stosując te same przepisy, wycenił grunty na 120-140 tys. zł za hektar
 
Prace przy budowie obwodnicy Augustowa już się rozpoczęły. Grunty rolników zostały już przejęte przez skarb państwa. Obwodnica ma mieć 34,2 km długości. W ciągu drogi krajowej nr 8 na odcinku od węzła Augustów do węzła Raczki (blisko 21,5 km) będzie drogą jednojezdniową. Na pozostałym odcinku - od węzła Raczki do węzła Suwałki-Południe będzie dwujezdniową drogą planowanej trasy ekspresowej nr 61. Budowa ma się zakończyć jesienią 2014 r. - informuje PAP

Komentarze (7)

czysta kpina jeszcze im mało normalna cena to 20000-35000 za hektar

S8 budowana jest mało logicznie. Aktualnie powinno budować się od Warszawy w kierunku granicy. Marki ograniczają i spowalniają połączenie z Trasą Toruńską. Szkoda że w GDDKiA nikt nie myśli i nie ma żadnej strategi budowy.

Głupi jesteś czy zazdrosny . I nie podpisuj się rolnik bo to mój nick. Ziemia "na sprzedaż" kosztuje 20 40 tysięcy za hektar. A co jak nie chcesz sprzedawać tylko na niej pracować odpisać potem dziecku by dalej prowadziło rodzinny biznes? A co jak taka droga dzieli ci twoje dwa hektary równego pola na dwa kawałki po pół hektara. Analizowałeś pod tym kontem czy tylko żałujesz że ciebie nie wywłaszczyli za 70 tysięcy a sprzedałeś ziemię po Rodzicach po 15 za hektar i teraz cię skręca. Puki dla rolników w Polsce ziemia będzie czymś więcej niż miejscem pracy to będzie Polska. Jak to się zmieni to stracimy narodowość.Wywłaszczenia pro publico bono są potrzebne bo gdzieś te drogi budować trzeba ale publico niech nie szkoduje "rolniku" pieniędzy tym których trzeba wywłaszczyć bo to jest znikomy koszt w takich inwestycjach.

Rolnik ale się rozpisałeś tak się składa że ja ziemi nie sprzedaję tylko dokupuję od takich jak ty co to analizy opłacalności przeprowadzają

Do rolnika nr 1 no a jednak chodzi ci o kasę a nie o polskiego rolnika sam tak napisałeś więc ja nie wiem czy ty ratujesz POLSKIE rolnictwo cy ty poprostu drożej chcesz za hektar nas w meście też nie pytają i wiee żeczy dziwnych się dzieje niiestety to ty masz pecha nie twój sąsiad bo to twoja ziemia leży na wyznacniku do budowania obwodnicy

Skoro magistry rzeczoznawcy są tacy mądrzy to niech przedstawią rolnikowi chcącemu mieć ziemię alternatywną działkę w niewielkiej odległości od gospodarstwa o takiej samej klasie rolnej i kulturze uprawy. Co za problem dla urzędnika i wyceniającego?
Może problem tkwi w tym, że na terenie wywłaszczeniowym żaden cwany urzędas nie miał działki do opchnięcia.

Grajewiacy powinni myśleć o swojej obwodnicy a nie o Augustowskiej a co z Grajewem ? zapomniane!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.