Wiadomości

  • 21 komentarzy
  • 9396 wyświetleń

Zmiany nazw ulic

Grajewo, podobnie jak wiele miejscowości w Polsce, ma rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw, które upamiętniają osoby, organizacje czy wydarzenia propagujące komunizm. Zobowiązuje do tego ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej - uchwalona przez Sejm 1 kwietnia 2016 r., podpisana prze Prezydenta RP 19 maja 2016 r. Przepisy weszły w życie 2 września 2016 r.

Zgodnie z ustawą nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Szacuje się, że w Polsce jest około 1200-1400 nazw miejsc, które upamiętniają system komunistyczny. Dziś w wielu samorządach powróciły dyskusje o tym, które nazwy powinny odejść do lamusa. 

- Grajewski magistrat mając wątpliwości w tym zakresie, wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o uzgodnienie, które nazwy podlegałby zmianie. W urzędzie, zostanie powołana specjalna komisja, która zajmie się przygotowaniem projektu uchwały bądź też propozycji do zmian nazw ulic – tłumaczy Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.

Zgodnie z nowymi przepisami, zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów zawierających dotychczasową nazwę - np. dowodem osobistym, mimo zmiany nazwy ulicy, przy której mieszka osoba legitymująca się nim, będzie mogła posługiwać się, dopóki nie minie jego termin ważności. Zdecydowano też, że pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących zmiany nazwy, dokonanej na mocy ustawy, w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych będą wolne od opłat. Nie obędzie się jednak bez zmian szyldów, wizytówek, papieru firmowego, ogłoszeń czy reklam.

W Grajewie jest ponad 100 ulic. Wszystko wskazuje na to, że dekomunizacji podlegać będą te, którym patronuje Marian Buczek czy Hanka Sawicka. Istnieją wątpliwości w przypadku ul. Krasickiego (w uchwale Rady Miasta Grajewo nie sprecyzowano dokładnie „którego” - Janka czy Ignacego). Czy z topografii miasta zniknie także nazwa "os. Broniewskiego", również uważanego za kontrowersyjnego patrona? Wszelkie wątpliwości powinna rozwiać opinia IPN.


e-Grajewo.pl


zobacz też:
Dekomunizacja ulic w Grajewie

 

czwartek, 30 czerwca 2022

Kończy się budowa zapory na granicy

Komentarze (21)

Paranoja , miasto widocznie ma za dużo pieniędzy i nie ma ich na co wydawać

Wielki idiiotyzm pis u widac na kazdym kroku co komu przeszkadza nazwa ulicy lub placu ,publiczne pieniadze wyrzucone w bloto,

Broniak nigdy nie zginie !!! Łapy precz od Os. Broniewskiego !

Proponuję, również pousuwać wszystko, co za komuny zostało zbudowne oraz wszystko co po wojnie w socjaliźmie odbudowano !
Pozostały by tylko: kościoły, banki, hipermarety... a większość społeczeństwa , która mieszka w mieszkaniach przez komunistów wybudowanych musiałaby zakwaterować się pod mostem !
Ludzie opamiętajcie się, trochę szacunku dla historii. Gdyby nie komuniści nigdy nie odbudowano by Warszawy, która była kompletnie zrównana z ziemią... o innych wielkich poniemieckich miastach , jak: Wrocław, Gdańsk, już nie wsponmę, nauralnie ,odbudowno Polskę dzięki wspaniałemu zaangażowaniu socjalistycznego społeczeństwa- co dzisiaj ze względów finansowych trawło by pewnie z 500 lat, ponieważ w kapitaliźmie wszystko przelicza się na miliardy, a wtedy ludzie oddawali na odbudowę ojczyzny ostatnią złotówkę i angażowali się w ramach czynów społecznych będąc jednocześnie dumnym ,że było się obywtelem Polski, którą z wielkim sercem i przelanym potem mają zaszyt odbudować-... ahhh to był prawdziwy patriotyzm !
Pozdrawiam Wszystkich , którzy pamiętają czasy socjalizmu... bo to co teraz mamy, to trudno jest nazwać systemem ten asocjalny bajzel !

a wszystkie będą im kaczorka i reszty pisiorów

teraz beda same swiete

głupota głupoto popychana

Pewnie będzie ulica Smoleńska, Kaczyńska i PiSowska...?

Nic tylko wspolczuc panu burmistrzowi ze musi wykonac te idiostyczne decyzje naczelnnego wodza,absolutnego deccdenta j,kaczynskiego,

UL.BUCZKA NA AL. SOLIDARNOŚCI .

Jak PIS wybuduje sobie osiedla, ulice, mosty to niech nazywa je jak chce. Te wybudowane w czasach minionych mają upamiętniać okres ich budowy i powstania w imię prawdy historycznej. PISIORY niech będą konsekwentni i niech zrzekną się tytułów naukowych i wykształcenia, które otrzymali w czasach socjalistycznej Polski, lub pieniądze które podatnik wyłożył na wykształcenie każdego pisiora. Wtedy możemy porozmawiać o zmianach ulic, gmachów, placów i osiedli. Za 5 lat nikt nie będzie chciał się przyznać, że należał do pisu. Dziś nikt się nie przyznaje że na niego głosował. Można odnieść wrażenie że wybory zostały sfałszowane ale to ie dociera do mojej wyobraźni w tych czasach.

Obywatel zgadł :)

Uchwalili ustawę na kolanie, ale nie policzyli, ile będzie miał kłopotów, straci czasu i pieniędzy zwykły mieszkaniec. Najgorszy rząd od dziesięcioleci. Za 500 zł obedrze nas ze skóry.

Jestem za. W końcu bd Porządek i Polska będzie Polską

Czyli koszty z tym związane będą takie: wymiana wszelkich dokumentów, dow. osobistych, zmainy administracyjne- kartograficzne ! Katopislam buduję nową Wolskę opartą na pomnikach,-pseudo- bohaterach katolicyzmu,klęskach i tragediach narodowych, jak Powstanie Warszawskie i Katastrofa Smoleńska.... cyż nie dbają o ten kraj ... jak nie aborcje, to krzyże, jak nie krzyże , to wystawa embrionów przed kościołem - czyli obrazy grozy gorsze niż w filmie horroru- ale dzieci idące do kościoła musiały na to patrzeć i księdzu , to nie przeszkadzało. Na mnie , dorosłym człowieku, plakaty te wywołały wstrząs grozy, a co dopiero na dziecku- to jest władza kościoła- oni nie muszą mieć na nic pozwolenia- czynią wszystko co im się podoba, ponieważ wiedzą ,że stojąc ponad prawem, nie będą pociągni do odpowiedzialności karnej, Chętnie dla przypomnienia załączyłbym kilka zdjęć z kolekcji rodem z horroru przedstwiającej ohydne krwawe embriony na ogromnych plakatach prze straym kościołem w Grajewie !

O glupie to bardzo glupie az szkoda gadac i ci co to wymyslili tyle maja rozumu co nic,nie ma slow aby ta glupote skomentowac,

Lepiej było by założyć monitoring na głównym skrzyżowaniu miasta i ukrócić zbyt szybką jazdę TIR-ów przez miasto, lub przeznacyć pieniądze na budowę OBWODNICY Grajewa.

Dekomunizację Grajewa zaczęto już dawno,szkoła nr.4 miała za patrona Swierczewskiego,który może kulom oparł się,ale zmiana czasu odstawiła go do lamusa historii.Jakoś nikt szat nie darł z tego powodu,jak komuś nie będzie pasowała nowa nazwa ulicy może wyprowadzić się na np.Nowoprojektowaną,zdaje się jakoś słabo zaludniona.Na nazwę ulic będą mieli sami mieszkańcy,więc będą mogli nazwać np.POpaprana,pozdrawiam potencjalnych przesiedleńców.

Jestem ciekawa czy opinia utrzymana w innym tonie niż ten dominujacy też ukaże się,bo jakoś wszystkie wpisy są w jednym tonie,a w końcu opcja polityczna,której zwolenników(tylko)tu widzę przegrała to rozdanie demokratycznie,czyli większością głosów.

niech spoczywają w pokoju .

No i co ? Zlikwidowaliście wreszcie ulicę komunisty Buczka ? Bo cały czas jest na mapach. Jezeli nie zlikwidowaliscie to znaczy że komuna wygrała. A to jest hańba !

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.