Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 7621 wyświetleń

Zielone światło dla mini-lotniska

Nie ma już przeszkód, by rozpocząć jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w regionie. Miasto Białystok rozstrzygnęło przetarg na budowę utwardzonego pasa startowego na lotnisku Krywlany.

Pas będzie budować polsko-litewskie konsorcjum firm za kwotę 44 mln zł. Druga oferta przetargowa opiewała na 62 mln zł - poinformowało w komunikacie biuro prasowe prezydenta Białegostoku.

Miasto miało zapisane w budżecie na inwestycję ok. 30 mln zł. Brakujące pieniądze - ok. 16 mln zł - dołoży w 2018 r. samorząd województwa podlaskiego, dlatego przetarg można było formalnie rozstrzygnąć. Jak informował wcześniej prezydent Białegostoku, po rozstrzygnięciu przetargu zainteresowane firmy mają 10 dni na składanie ewentualnych odwołań. Jeśli ich nie będzie, "wkrótce" zostanie podpisana umowa z wykonawcą i będzie przekazany plac budowy. Plan zakłada, że roboty budowlane powinny być zakończone we wrześniu 2018 r.

W ramach inwestycji powstanie utwardzony pas startowy o długości 1 tys. 350 metrów i szerokości 30 metrów. Pas ma być wykonany z asfaltobetonu. Powstanie także trawiasta droga startowa o wymiarach 840 metrów na 160 metrów, płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe, strefa do lądowania skoczków spadochronowych, niezbędna infrastruktura, oświetlenie.

Z pasa będą mogły korzystać małe samoloty zabierające na pokład do 50 pasażerów. Zasięg statków powietrznych to 1,5 - 2 tys. km. Korzystać z niego będą mogły także lotnicze ośrodki szkoleniowe, pogotowie ratunkowe, Podlaski Oddział Straży Granicznej i inne służby państwowe - czytamy w komunikacie.

W Podlaskiem brakuje publicznego lotniska. Trwają przygotowania do budowy podobnego jak w Białymstoku, pasa startowego w Suwałkach. Kilka lat temu samorząd województwa zrezygnował z budowy lotniska regionalnego – informuje portal samorządowy.

 

Komentarze (4)

mini -region, mini-płace mini-lotnisko

W Polsce północno wschodniej wszystko jest mini

Po co te lotnisko jak i tak nic tam latac nie bedzie zadnych polaczen bedzie to samo co w Olsztynie.Trzeba i tak jechac do Warszawy zeby gdzies poleciec

za czyją kasę to wszystko będzie później utrzymywane? Lepiej zainwestować w szybką kolej to więcej osób z tego skorzysta.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.