czwartek, 11 sierpnia 2022

Szczuczyn

"Zielona Niedziela" - spotkanie z posłem (24.04)

"Zielona Niedziela" jest inicjatywą Polskiego Stronnictwa Ludowego. W całej Polsce spotkania odbyły się 3 kwietnia, natomiast w najbliższą niedzielę 24 kwietnia odbędzie się kontynuacja tego projektu w Szczuczynie.


Spotkanie dotyczyć będzie problemów i wyzwań stojących współcześnie przed polskim rolnictwem, przy jednoczesnym zaproponowaniu własnych odpowiedzi i rozwiązań. Wydarzenie ma być formą dialogu, tak, aby rolnicy, producenci i hodowcy, mogli przedstawiać swoje spostrzeżenia dotyczące obecnej sytuacji panującej w sektorze rolnym i móc głośno wyrazić najważniejsze potrzeby rolnictwa i polskiej wsi. To rolnicy będą najważniejszymi uczestnikami tego wydarzenia, to ich głos ma być najważniejszy.


Zdajemy sobie sprawę z tego, że dbałość o rolnictwo, utrzymanie produkcji rolnej i zwierzęcej, jest dzisiaj kwestią polskiej racji stanu. Polska gospodarka w tych trudnych czasach musi więc wzmacniać ważny, rolniczy filar, na którym jest oparta. Tymczasem problemów jest coraz więcej.


"Zielona Niedziela" stanowić będzie forum dyskusji, wymiany poglądów i spostrzeżeń na najważniejsze z nich:

Przyszłość naszego narodowego rolnictwa w świetle nowych propozycji unijnej polityki - "Zielonego Ładu", czy „Fit for 55" wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania. Powinniśmy zapytać co obecnie robi rząd w celu zablokowania niekorzystnych dla Polski przepisów w ramach tych unijnych programów. Czy zmiany te nie uderzą w tak podstawowe kwestie jak zablokowanie swobody gospodarowania, znaczące obniżenie wydajności produkcji, czy niepotrzebne zwiększenie biurokratycznych procedur.
Bezpieczeństwo żywnościowe w kontekście wojny w Ukrainie. Zabezpieczenie łańcuchów dostaw, wytworzenie i magazynowanie rezerw strategicznych, wzmacnianie produkcji poprzez większe dopłaty do paliwa, nawozów, pasz. Czy polityka żywnościowa jest dzisiaj częścią polskiej myśli strategicznej?


Problem spekulacji na rynkach nawozów. Skuteczniejsza ochrona uczciwej konkurencji i polityka antymonopolowa rządu na tej płaszczyźnie.

Rosnąca inflacja, a wraz z nią galopujące w górę ceny nawozów i paliw, rosnące ceny produkcji.

Bezpieczeństwo energetyczne gospodarstw w świetle utrzymania produkcji żywności - konieczność rozbudowy farm fotowoltaicznych, rozwoju biogazowni i farm wiatrakowych.

Rozprzestrzenianie się ASF i grypy ptaków, likwidacja wielu polskich hodowli i gospodarstw.
 

Chcemy nie tylko rozmawiać o problemach, ale przedstawiając swoje pomysły na ich rozwiązanie wskazywać możliwość ich praktycznej modyfikacji na podstawie opinii uczestników. Polska wieś najlepiej zna swoje aktualne bolączki i jest w stanie wskazać na nie lekarstwo. „Zielona Niedziela" będzie możliwością wolnych wypowiedzi, zrobienia zbiorowej „burzy mózgów" i wyłonienia najistotniejszych postulatów, które następnie mogą być opracowane i przedkładane na poziomie samorządu i parlamentu.


Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia 2022 r. o godz. 13.00
w Bibliotece w Centrum Kultury w Szczuczynie (wejście od spiżarni).

W wydarzeniu udział weźmie Poseł na Sejm RP Stefan Krajewski
oraz Prezes ZMW Podlaskie Michał Zarzecki.


Serdecznie zapraszamy!

poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Aleja Pamięci w Szczuczynie

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.