Wiadomości

  • 20 komentarzy
  • 14378 wyświetleń

Zerwany kontrakt na obwodnicę?

12 czerwca 2013r. FCC Construccion SA złożyła w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, oświadczenie o rozwiązaniu kontraktu dotyczącego budowy obwodnicy miejscowości Szczuczyn z przyczyn leżących po stronie Zamawiającego – czytamy w informacji prasowej.


Spółka tłumaczy, że GDDKiA na etapie przetargu przekazała FCC Construccion dokumentację, która nie pokazywała rzeczywistych warunków geologicznych na prawie całym terenie budowy. Podnosi to w ocenie spółki konieczne koszty oraz zwiększa zakres niezbędnych prac.

"To nie zbyt niskie ceny ofertowe ani brak doświadczenia są główną przyczyną problemów przy budowie dróg. Grzechem pierworodnym jest brak należytej weryfikacji przez GDDKIA dokumentacji projektowej powstającej w pośpiechu. Doświadczyliśmy tego samego, co inni wykonawcy realizujący projekty dla GDDKIA, gdy niewłaściwe przygotowanie budowy i brak należytej weryfikacji dokumentacji na etapie jej przygotowywania przez GDDKIA skutkuje następnie konfliktem z wykonawcą, który nie zgadza się, aby to na niego przerzucano finansowe skutki wcześniejszych zaniedbań. Takich konfliktów można było uniknąć, gdyby dokumentacja była prawidłowo przygotowana i zweryfikowana przez GDDKiA, a Zamawiający wykazałby rzeczywistą wolę konstruktywnego rozwiązywania ewentualnych problemów" – mówi Miguel Angel Mayor - dyrektor FCC na Polskę. (za: forsal.pl)

zobacz więcej: 
FCC Construccion wycofuje się z kontraktu na budowę obwodnicy miejscowości Szczuczyn

 

Na planowanej drodze S61 Via Baltica hiszpańska firma miała zbudować obwodnicę za prawie 125 mln zł. Wygrała z kilkunastoma firmami, składając najtańszą ofertę. Droga miała powstać w niecałe 1,5 roku.

8 km odcinek obwodnicy Szczuczyna ma być fragmentem drogi ekspresowej prowadzącej od granicy polsko - litewskiej do centralnej części Polski. Biegnąca po zachodniej części miasta drogą jednojezdniowa, miała mieć możliwość zbudowania w przyszłości drugiej nitki. W planach są oczywiście też drogi dojazdowe, chodniki, oświetlenie oraz most na rzece Wissa.

Zapewne dowiemy się już wkrótce jaka firma będzie realizować to zadanie, z ponad 30 mln zł dofinansowaniem z UE (RPO)

 

sobota, 1 kwietnia 2023

Życzenia wielkanocne 2023

Komentarze (20)

I obwodnice diabli biorą...

haha to jest POLSKA :p

Czy poniesie karę ten co zawinił, czy rozejdzie się ,,po kościach " jak zwykle?

generalna dyrekcja-panstwo w panstwie.

...ja wiedziałem , że tak będzie...

Byli niewypłacalni i świrują głupa!

Oho teraz nikt nie pisze brawo burmistrzu..

Budowane obwodnice mają być częścią drogi expresowej S61 więc dlaczego mają po jednym pasie? Drugi pojawia się czasami. Duża budowa i nie zrobić od razu dwóch. Marnowanie pieniędzy podatników.

po co robic raz jak mozna dwa do max

moze nastepny plac zabaw tam zrobic

fcc.narobili przekretow w swoim kraju,teraz szukaja glupich polakow

Do "Jacek" chyba nie wiesz co czytasz, albo jak zwykle piszesz tak czy inaczej co chcesz. Inwestycja budowy obwodnicy Szczuczyna to odpowiedzialność GDDKiA, Urząd Miejski i Burmistrz nic tu do opisanego sporu nie mają. Współpraca i zaangażowanie tych instytucji w budowę drogi są naturalne i wynikają ze zrozumienia olbrzymiej potrzeby powstania obwodnicy. Pomoc administracjyjna miałaby miejsce dla tego, czy innego wykonawcy wyłonionego w drodze przetargu.
Tylko naiwni wierzyli w te 1,5 roku. Jest poślizg ale obwodnica powstanie i to jest najważniejsze. Czekaliśmy tyle, poczekamy jeszcze troche.
Nie znoszę, gdy komentarze pisze się pod dyktando zwykłej złośliwości lub co gorsza ignorancji wszelkich faktów.

Już piszę, brawo Burmistrz za pomysły, pracowitość i wiedzę, tylko dlaczego Jacku domagasz się tego przy wiadomości o problemach z inwestycją na drodze krajowej? Potraktuj jednak proszę moje pytanie jako retoryczne, bo przecież odpowiedź znamy. Mimo wszystko pozdrawiam, nie zagryź się tylko.

Jacek , wytłumacz mi co ma wspólnego to z burmistrzem. Burmistrz Szczuczyna ani mnie nie ziębi , ani mnie grzeje, ale takich idiotyzmów nie mogę czytać.

Przeciez mozna wykonac te badania gruntu pod wzgledem geologicznym. Jakies pieniadze zostaly pewnie , z tej ledwie rozpoczetej ''budowy''? Panie burmistrzu prosze szukac fachowcow ,bo lato szybko minie. GDDKiA daleko, a Pana szczuczyniacy beda obwiniac ,ze 8km drogi nie zostanie wykonane i"mobilki "jada wciaz przez miasteczko.

A co ma burmistrz do nierzetelnej firmy i przetargow GDDKiA?

Wygrywa przetarg ten kto daje taniej. Rezultat każdy widzi. Polska rzeczywistość !

Kurde szkoda by sie smigało 240 na obwodnicy xD

ale spory w komentarzach a co gadka w zyciu

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.