Od początku października w życie weszła nowa ustawa Polskiego Ładu – program Mieszkanie Bez Wkładu. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 398 posłów.
Głównym założeniem nowej ustawy jest państwowe gwarantowanie wkładu własnego dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie.
Razem z zespołem ogólnopolskiego portalu inwestycji mieszkaniowych Korter.com.pl zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat w pigułce:
Rząd wraca do własnościowej koncepcji zarządzania mieszkaniówką i pragnie zachęcić jak najwięcej młodych obywateli do kupna własnego mieszkania.
Nowa ustawa przewiduje zwiększenie zdolności kredytowej nabywców mieszkań poprzez gwarantowanie wkładu własnego, który obecnie wynosi 10% od całości kosztu lokalu.
Kredyt udzielany jest w złotówkach, na co najmniej 15 lat.
W ostatecznej wersji ustawy przyjęto poprawkę o tym, że gwarantowanie może pokryć również koszty związane z wykończeniem nabytego lokalu.
Ponadto w ustawie zawarto wzmianki o wprowadzeniu limitu ceny w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej oraz mechanizmy umożliwiające obniżenie współczynników, które kształtują ustawowe limity stawek.
Program wydaje się być kuszący dla nabywców. Nieco inaczej nową ustawę odbierają deweloperzy, funkcjonariusze Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz analitycy rynku nieruchomości. Twierdzą, że wcale nie niska zdolność nabywcza jest kluczowym problemem polskiej mieszkaniówki, ale wręcz przeciwnie – podwyższony popyt.
Zdaniem ekspertów, nabywcy nie mają żadnych problemów z zaciąganiem kredytów – według raportów Biura Informacji Kredytowej, liczba udzielanych pożyczek mieszkaniowych nieustannie rośnie, i w roku 2021 ustanowiła nowy rekord – wzrosła o 83% w skali roku.
Z kolei problem jest z działkami inwestycyjnymi – jest ich coraz mniej, a procedury uzyskania pozwoleń są zawiłe i długotrwałe, co uniemożliwia wyprodukowanie ilości mieszkań, która by pokryła bieżące zapotrzebowanie rynku.
W efekcie ceny nowych inwestycji mieszkaniowych w Warszawie lub innych czołowych lokalizacjach kraju wciąż rosną, a liczba dostępnych mieszkań maleje.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)