sobota, 25 czerwca 2022

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 7960 wyświetleń

"Zebry" będą bezpieczne

Chociaż z roku na rok stan bezpieczeństwa na polskich drogach poprawia się, to  system zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego wciąż nie zapewnia skutecznej ochrony pieszych i rowerzystów. Na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska wyróżnia się wyjątkowo wysokim zagrożeniem niechronionych uczestników ruchu.

Zbiorcze statystyki są alarmujące. W 2010 r. piesi i rowerzyści stanowili 30 procent poszkodowanych i 39 procent zabitych we wszystkich wypadkach drogowych. W ciągu kolejnych lat wskaźniki wzrastały i w 2015 r. osiągnęły poziom odpowiednio 32 procent poszkodowanych i 41 procent zabitych – podaje Najwyższa Izba Kontroli.

W Polsce nadal co trzeci zabity na drodze to pieszy. Coroczne statystyki policji pokazują, że na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych dochodzi do wielu wypadków. Grajewski ratusz podjął odpowiednie kroki w kierunku poprawy bezpieczeństwa – zostaną doświetlone dwa najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych. Do końca lipca br. specjalnie konstruowane oprawy powinny pojawić się na "zebrach" w miejscu skrzyżowania ul. Ełckiej z Mickiewicza oraz przy ul. Wojska Polskiego, na wysokości os. 1000 – lecia.

- Chcemy zadbać o to, by po zmroku na przejściach najbardziej niebezpiecznych, każdy przechodzeń był dobrze widoczny i czuł się bezpiecznie. Do zainstalowania nowego oświetlenia wykorzystane zostaną oprawy ledowe. Jeśli koncepcja przyniesie zakładany efekt, zgodnie z postulatem mieszkańców doświetlimy też przejście obok budynku poczty na ul. Piłsudskiego - powiedział nam Bogdan Wojsławowicz, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Grajewie.

Dyskusje na temat bezpieczeństwa pojawiają się m.in. po zdarzeniu drogowym z potrąceniem pieszego lub drastycznym wypadku. Niestety szybko cichną a wyciągniętych wniosków nie da się wprowadzić szybko w życie. W wielu miejscowościach system doświetlenia wytypowanych miejsc zdał egzamin. W ciągu dłuższej eksploatacji w rzeczywisty sposób przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa pieszych na pasach oraz w ich bezpośrednim otoczeniu. Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że Grajewo również powinno dołaczyć do grona tych bardziej przyjaznych pieszym.


e-Grajewo.pl

zobacz:
Ma być bezpieczniej

 

Komentarze (9)

A przejście na Piłsudskiego przy poczcie i te drugie dalej za torami czy rządzący są ślepi to tędy jedzie najwięcej pojazdów...

Przy banku PKO jest KOSZMARNE przejście - tam by się przydały dodatkowe lampy i oznaczenia!

Cieszę się ,że wreście ktoś zareagował. Przejścia dla pieszych w Grajewie sa bardzo słabo oświetlone. Najgorzej ,że jeszcze czasami stoja słupy latarniane. czasem w ogóle pieszego nie widać ,że stoi. Dwa samochody z naprzeciwka jadace i pieszy na pasach jest niewidoczny.

Nie wiem czemu zostało wyty[powane na Mickiewicza, tu akurat uważam, że to nieuwaga kierujących lub dzieci, przez wzmożony ruch przy szkole;
Najwięcej takich potrąceń ze względu na złe warunki drogowe (słabe światło, brak widoczności) jest na Piłsudskiego przy poczcie!

Szlabany na przejściach jak dla krów.

Skoro już tak będziecie oświetlać to i o Kopernika nie zapomnijcie przy skręcie na ul Zieloną.

Przy PKO powinni zainstalować "światła" dla obu skrzyżowań(Cmentarna,Konstytucji 3 maja z Wojska Polskiego),dużo jeżdżę i spotykam podobne a nawet identyczne miejsca i tam "światła: się sprawdzają.Pozdrawiam.

znaki widac dobrze,tylko kierowcy nie zwalniaja.dlaczego reaguja na znak"lezacy policjant",bo rozwalilby auto,ale pieszy moze ucieknie

Przy pko to porażka skrzyżowanie tam podstawa powinny być światła na konstytucji i od cmetarza czy to takie skaplikowane dla naszej panującej władzy a no chyba właśnie tak jest zamiast zainwestować w sygnalizację świetlną to bezsensowny mi siłowniami się zajmujecie na powietrzu ok też fajne ale nie konieczne

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.