Zaschnięty tusz w drukarce to powszechny problem, z którym borykają się użytkownicy drukarek atramentowych, zwłaszcza gdy sprzęt nie był używany przez dłuższy czas, lub został całkowicie odpięty od zasilania. Może to prowadzić do zniekształceń wydruku, jego całkowitego braku lub uszkodzenia głowicy drukującej. Oto jak możesz poradzić sobie z tym problemem i co najważniejsze - zapobiec jego ponownemu powstawaniu.
Tusz w drukarce to ciecz, co oznacza, że z czasem, gdy drukarka nie jest używana, tusz zaczyna zasychać w pojemniku, oraz, co gorsza w elementach drukarki. Najbardziej narażone są drukarki atramentowe, które mają zintegrowane głowice drukujące. Jeśli drukarka pozostaje nieaktywna przez kilka tygodni lub dłużej, istnieje ryzyko, że tusz zaschnie w głowicach, zatykając je.
Oznaki zaschniętego tuszu:
Jeśli podejrzewasz, że tusz zaschnął, oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby uratować swoje urządzenie:
Większość drukarek atramentowych posiada wbudowaną funkcję automatycznego czyszczenia głowicy drukującej. Znajdziesz ją w ustawieniach oprogramowania drukarki. Uruchom tę opcję kilkukrotnie, jeśli jest to konieczne, ponieważ czasami jednorazowe czyszczenie może nie przynieść oczekiwanego efektu. Jeśli głowica drukująca w Twojej drukarce zdążyła mocno zaschnąć, może być potrzebne nawet kilkunastokrotne przeprowadzenie automatycznego czyszczenia. Pamiętaj jednak, że każde czyszczenie zużywa tusz, dlatego nie zapomnij zaopatrzyć się w jego zapas. Tusz do drukarki możesz wygodnie zamówić w sklepie internetowym Print24. Jeśli nie chcesz przepłacać za oryginalne wkłady drukujące, rozważ ofertę zamienników Print.ink, które zostały wzbogacone o składnik zapobiegający zasychaniu w głowicy, oraz objęte rozszerzoną gwarancją na wkład i urządzenie, w którym go zamontujesz. Jest to świetna opcja, jeśli zapominasz o regularnych wydrukach na swojej atramentówce.
Jeśli automatyczne czyszczenie nie rozwiązało problemu, możesz spróbować oczyścić głowicę ręcznie. Będzie to wymagało od Ciebie ostrożności, aby nie uszkodzić delikatnych elementów drukarki.
Jeżeli żadne z powyższych metod nie przynoszą rezultatu, może być konieczna wymiana kartridża z tuszem lub samej głowicy drukującej. W przypadku niektórych modeli drukarek wymiana głowicy może być skomplikowana i kosztowna, więc warto to rozważyć, szczególnie w starszych urządzeniach.
Zapobieganie zasychaniu tuszu jest znacznie łatwiejsze niż radzenie sobie z jego skutkami. Oto kilka praktycznych porad:
Nawet jeśli drukujesz niewiele, postaraj się raz na dwa tygodnie wykonać przynajmniej jeden wydruk testowy przy wykorzystaniu wszystkich kolorów, tak aby tusz miał okazję przepłynąć przez dysze. To pomoże utrzymać tusz w ruchu i zapobiec jego zasychaniu.
nie umieszczaj drukarki w miejscach o dużym nasłonecznieniu, wysokiej temperaturze lub bardzo suchym powietrzu. Zwróć szczególną uwagę, aby nie kłaść drukarki w pobliżu kaloryferów.
Zawsze zamykaj pokrywę drukarki, gdy jej nie używasz. Pomaga to chronić tusze przed nadmiernym narażeniem na powietrze i zasychaniem.
Warto inwestować w oryginalne produkty, lub zamienniki od sprawdzonych sprzedawców, aby uniknąć problemów z jakością tuszu. Aby przedłużyć żywotność tuszu w Twojej drukarce, wybierz zamienniki firmy Print.ink wzbogacone o substancję zapobiegającą zasychaniu.
poniedziałek, 4 listopada 2024
poniedziałek, 4 listopada 2024
Komentarze (0)