Wiadomości

  • 32 komentarzy
  • 4230 wyświetleń

Zaostrza się spór na linii Warszawa-Kijów

Do 15 września obowiązywał tymczasowy zakaz importu z Ukrainy: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Zakaz dotyczył ich wwozu do: Polski, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Słowacji. Możliwy był natomiast tranzytu do innych państw UE i państw trzecich. Komisja Europejska nie zdecydowała się na przedłużenie tego embarga. Wbrew stanowisku KE - Polska, chroniąc nasz rynek rolny, nadal będzie krajem tranzytowym, ale embarga nie zniosła (podobnie postąpiły Węgry, Słowacja i Chorwacja). 

 

Ukraina złożyła przeciwko Polsce, Węgrom i Słowacji pozew do Światowej Organizacji Handlu.

 

Prezydent Wołodymyr Zełenski, przemawiając na forum ONZ, powiedział: "Niektórzy nasi przyjaciele w Europie odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora".

 

 

Zaplanowane na wtorek spotkanie prezydentów Polski i Ukrainy, którzy udali się do Nowego Jorku na obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zostało odwołane.

 

 

Zdaniem ekspertów sprawa embarga pokazuje, że Polska powinna przygotować strategię wyjścia z niskomarżowej produkcji rolniczej. " Czy zboże, czy jabłka, czy maliny, Europa i tak pożąda taniego ukraińskiego towaru do przetworzenia. My powinniśmy się nastawić na przetwórstwo potoku towarów ze Wschodu". Dodają, że czasu na przygotowania pozostało niewiele. Zachód wydaje się gotowy mentalnie na przyjęcie Ukrainy do UE, a wtedy "i tak zostaniemy pokonani przez ukraińskich producentów".

 

Według analizy serwisu Politico, gdyby Ukraina miała wkrótce zostać członkiem UE, otrzymałaby zdecydowanie największą część pieniędzy z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej, wynoszącej 386 mld euro. Zasady polityki promują kraje według ich powierzchni użytków rolnych. Ukraińskie pola uprawne zajmują obszar większy niż całe Włochy.

 

 

Jeszcze nie tak dawno.. 

"Na Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa NATO lub szerszego układu międzynarodowego - mówił wicepremier Jarosław Kaczyński po spotkaniu w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Podkreślił, że Ukraina potrzebuje nie tylko solidarności i uznania, ale czynów i odwagi społeczności międzynarodowej".  (03.2022)

 

Komentarze (32)

Powód decyzji Polski (i reszty Grupy Wyszehradzkiej) jest prozaiczny: ukraińskie zboże nie spełnia norm europejskich, toteż skrajnym idiotyzmem byłoby skupowanie go kosztem surowca pochodzącego z produkcji krajowej, od lokalnych rolników. Niepoważnym byłoby zarazem przekładanie interesu obcego kraju ponad własny, podczas gdy Polska ma dostatek zboża - sąsiednie im więc nie jest pilnie potrzebne, tak najzwyczajniej w świecie. Zresztą, póki co ŻADEN kraj Unii nie zdecydował się przyjąć ukraińskiego zboża. Takowe powędrowało już do krajów Afryki oraz Azji - gdzie normy zboża są nieporównywalnie mniej restrykcyjne od europejskich. Znamienne.

Przypomina mi to mechanizm marketingu bezpośredniego, szeroko krytykowany z perspektywy moralnej. Pokazując na przykładzie: Brat - w złej sytuacji finansowej - oferuje siostrze magiczny proszek do prania po wysokiej cenie. Sugeruje zarazem siostrze, że jeżeli ta go nie kupi, to straci niesamowitą okazję, zaś on nie uzyska zarobku. Siostra ma jednak dylemat: ani nie potrzebuje tego proszku, ani też niespecjalnie wierzy w jego magiczne formuły, jednakże gryzie ją sumienie, aby pomóc bratu w potrzebie. Ale czy jej zakup ma sens, jeśli doskonale wie, że mogłaby sama znaleźć proszek do prania, który by ją satysfakcjonował, płacąc o wiele mniejszą cenę? Dyskurs natury moralnej: czy w tej sytuacji pomoc rzeczywiście byłaby pomocą, czy jedynie kabotyńskim wyzyskiem ze strony brata, żerującego na litości siostry?

Reakcję Ukrainy można by określić jako...emocjonalną. Etos polityki międzynarodowej jasno wykazuje, że NIE MOŻNA kierować się emocjami, tylko trzeźwą kalkulacją zysków i strat, stawiając za pryncypium dobro WŁASNEGO KRAJU. Czy naprawdę tak infantylna zagrywka Ukrainy jest warta świeczki? Mniemam, że nie - i osiągnie ona skutek odwrotny od zamierzonego. Pomoc ma to do siebie, że nie można do niej ZMUSIĆ. Tymczasem jesteśmy świadkami wymuszenia pomocy...

Ukraińskie władze strzelają sobie w kolano, przyrównując jednego ze swoich największych sojuszników do naturszczyków, grających na moskiewską modłę. Eufemistycznie ujmując: dyplomatyczna gafa. Nie kala się własnego gniazda...

Mówiłem od początku że prędzej czy później tą pseudo przyjacielska relacja pęknie jak bańka mydlana to ludzie pukali się w głowę ? za nic mają naszego chłopa i wieś aby im towar szedł a Ty się martw ?.oby blokowali ich do skutku !

Panie prezydencie jeśli chce Pan przytulić prezydenta ukrainy to trzeba zapłacić bylo sie skonczylo daj znowu.

Gość to trzy dni a na czwarty jak ma honor i szanuje tego u kogo jest gosciem to sam nalega ze idzie robic ramie w ramie gospodarzu co mam robic pokaż wytłumacz.

Ten świat to tylko jedna wielka iluzja i fikcja

Do Pankracego .Dawno na forum nie było tak mądrej i rzeczowej wypowiedzi .Kochani Polacy otwórzmy oczy ,nie dajmy się wmanewrować w sprawy niekorzystne Polakom - rolnikom .Pozdrawiam

To bylo do przewidzenia ze tak sie skonczy.

Za przyjęcie uchodzcow do swoich domów, za pomocą humanitarna, za pomoc gospodarczą, za opiekę medyczną, za socjal równy Polakom, za pomoc militarna, za wspieranie na arenie międzynarodowej mamy " wdzięczność po ukrainsku"

Czy może ktoś powiedzieć na czym polega powiedzenie zboże techniczne jak zboża mało to jest spożywcze jak dużo to techniczne a co powiecie że jedliście to niby techniczne od bardzo dawna jakoś nikt nie umarł /

Dlaczego agentami Putina z Grajewa nie zajmie się ABW? Nie opłaca się polityczne?

KKK. Krótko i węzłowato - trafiłeś w punkt i ująłeś to bardzo delikatnie i grzecznie.

Rząd miał transferować ukraiński zboże za granice. Zboże to trafiło do polskich magazynów. Firmy przestały kupować polskie zboże bo mogły kupić tanie zboże z Ukrainy, które nie miało trafić na polski rynek. Dlaczego rząd nie zrobił nic aby tego zboża nie można było kupić w Polsce? Dlaczego nie znamy firm, które zrobiły kokosowy interes na zbożu kosztem polskiego rolnika? Obawiam się, że znajdziemy tam nazwiska osób związanych z władzą. Pamietam wypowiedzi Morawieckiego, ze zajmiemy się transferem zboża z Ukrainy do Afryki, oraz wypowiedzi ekspertów, że nie mamy infrastruktury do obsługi takiej ilości zboża. Bez szybkich inwestycji w infrastrukturę będzie to niemożliwe. I co zrobiono? Nic. Porty zawalone węglem kiepskiej jakości i drewnem sprzedawanym do Chin. Podobnie z wagonami kolejowymi. Zamiast budować infrastrukturę portowa i kolejowa i przejąć handel czarnomorski my budowaliśmy przejście przez Mierzeję wiślaną dla żaglówek i kajaków. Teraz ponosimy konsekwencje tych zaniechań.

Tylko idioci nie domyślali się, że tak będzie...

Szymon, niestety masz rację, ale niewielu myśli przyszłościowo i logicznie. Niewielu też słucha mądrzejszych, bo sami uważają się za wszechwiedzących. Propaganda sukcesu działa i otumania "ciemny lud".

Ukrainiec wsadził kij w mrowisko i patrzy co się będzie działo,i zaraz będzie się z tego wycofywał,bo może się okazać że sam został z wojną i straci i zboże i Ukrainę.

Odnoszę wrażenie, że tylko Szymon nie ma wypranego umysłu przez TVP i rozumie elementarne mechanizmy wynikające z sytuacji geo-politycznej.

Do Szymona . W PUNKT !

Podczas eurowizji jak wojna sie zaczela pokazali swoja wdziecznosc

Od początku było było wiadomo /

Pankracy napisał szereg bzdur. Po otwarciu granic dla ukraińskiego zboża ceny tego surowca spadły w Polsce poniżej opłacalności produkcji w kraju. Ówczesny minister rolnictwa namawiał rolników na dalsze magazynowanie zboża bo ceny wkrótce wzrosną. Nie wzrosły bo firmy wypełniły magazyny tanim zbożem z Ukrainy i nie były zainteresowane kupnem zboża od polskich rolników. W ten sposób rząd załatwił rolników. Teraz po żniwach nikt nie kupi zboża od rolników bo magazyny sa pełne zboża ukraińskiego. To rząd nie zablokował możliwości kupna ukraińskiego zboża bo firmy z nim związane zrobiły super interes. Idą wybory wiec narracja jest taka, ze to UE nie zablokowała napływu zboża na krajowy rynek.

Niech zaplacą za całą pomoc jaką otrzymali i do widzenia. Robta co chceta jak wam źle. Raz dwa trzy i pozamiatane.

Pankracy,witam erudyte wszchewiedzacego eksperta(tym razem od ekonomii) i wielkiego znawce jakosci ukrainskiego zboza , ktore rzekomo niespelnia norm europejskich! Hmm nasuwa sie pytanie,jakie normy wedlug ciebie spelniaja produkty rolne (w tym przypadku) pochodzace z Ukrainy? Dlaczego Europa byla(i jest) b. zalezna od surowcow rolnych pochodzacych z Ukrainy..? i dlaczego masowo byly one sprowadzane z Ukrainy do Zach. Europy?? Skad wiesz, ze zaden kraj nie przyjmowal ukrainskiego zboza, podaj jakies konkretne dowody na to , ze to co napisales jest faktem. Mowili i pisali przed wojna w Ukrainie ze od Rosjan tez nikt nic nie bral ... i nie bierze- a jak bylo naprawe okazalo sie po inwazji rosyjskiej... a tacy jak ty wierza w te bajki !
Nieprawdopodobne, to co wypisujesz, a czy slyszales o uprawianiu globalnej gospodarki przez kraje kapitalistyczne , piszac o jakis normach- moze zastanow sie ....na produktami, ktore wytwarza sie w Chinach ,Indiach , czy Bangaldeszu- czy one spelniaja normy europejskie? Wedlug mnie jest to tak zwana masowa produkcja, na zlecenie przedasiebiorstw wywowodzacych sie krajow kapitalistyczychnych, gdzie mottem nie jest stawianie na jakosc- tylko szybkosc w produkcji-ilosc i szybki zysk !
Reszty twoich ekonomicznych wywodow nie warto komentowac.
To jak sie robi intratne interesy w Polsce najlepiej wiedza o tym od lat dwie spolki PiS & Kosciol. Czynia to w bardzo legalny sposob 8trzepiac majatek panstwowy) , np. kupujac dzialke za symboliczna kwote- aby ja moc sprzedac za kilka milionow. Natomiast kosciol dosc czesto nabywa bogactwa, mienia panstwowe zawlaszczajac je poprostu bezprawnie- moze tutaj sie wypowiesz - w temacie intrantnych interesow spolek pisowskich i koscielnych !
Z Ukraina troche ci nie wyszlo- niestety... ale coz ...

No cóż, z dnia na dzień coraz wyraźniej widać, że ten rząd tworzy grupka dzieciaków z odbezpieczonymi kałachami w rączkach. Wcześniej czy później któryś pociągnie całą serią.

Po co głosować na te wszystkie lica z plakatów obrobione fotoschopem skoro nic nie potrafią porządnie załatwić, mamy sztuczna inteligencję może ona będzie bardziej kompetentna w sprawowaniu władzy.

cieszko / ciężko

Powiedzenie; ukrainska wdzięczność slownik wyrazow obcych

Jak tak można ponad 120 mld dać a tu problem o zboże Rosja ich zaczęła i Rosja ich skończy (ukrainę)

Te zboze i inne produkty rolne mialy przejechac przez Polske tranzytem a nie ich magazynowac.

Dlaczego ucieto moj komentarz. Dlatego ze szydlo wyszlo z worka.

Pamietacie "polskie " ogorki, ktore byly sprowadzane z Rosji?

Mamy zaplate za dobre ??

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.