sobota, 29 stycznia 2022

Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 10633 wyświetleń

Zalegamy z opłatami !

Stopa bezrobocia w końcu listopada 2006r. wynosiła dla powiatu grajewskiego 22,8% liczby ludności czynnej zawodowo, w województwie podlaskim - 13,3%, w Polsce - 14,8%. W XI 2007r. w stosunku do XI 2006r odnotowano spadek bezrobocia w kraju o 3,6%, wynosiło ono 11,2%. Bezrobocie zmniejszyło się również w województwie podlaskim - 10,4%, w powiecie grajewskim stopa bezrobocia obniżyła się do 20,6%.

Obserwuje się spadek liczby bezrobotnych, poprawienie jakości życia Polaków oraz wzrost zarobków dlatego, przynajmniej teoretycznie, powinniśmy solidniej spłacać swoje zobowiązania typu podatki, kredyty, czynsze. Niestety tylko teoretycznie –  sprawdziliśmy stan zadłużenia lokatorów w grajewskich przedsiębiorstwach mieszkaniowych. Okazuje się, że nie wszystkie odnotowują poprawę w płatnościach czynszowych.

W Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko Własnościowej sytuacja utrzymuje się raczej na podobnym poziomie jak w poprzednich latach. SMLW administruje 2888 mieszkaniami, z czego 231 rodzin nie opłaca czynszu w terminie. Na dzień 31.12.2007r. lokatorzy zadłużeni byli na łączną kwotę 484 845, 95 zł. W roku poprzednim była ona minimalnie wyższa i wynosiła ok. 492 tys. zł. 
Jak sobie wiec radzić z najbardziej opornymi lokatorami? - Do osób zadłużonych systematycznie wysyłane są upomnienia o spłatę czynszu, prowadzimy rozmowy, podajemy do sądu, wykluczamy z członkostwa. Od kilku lat najbardziej zadłużone są te same osoby. Mimo, że bezrobocie spada zadłużenie lokatorów niestety się nie zmniejsza – informuje przedstawiciel zarządu SM.

W lepszej sytuacji znajduje się Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jak mówi Dyrektor TBS – Jerzy Dereszkiewicz sprawa terminowego regulowania czynszu przez lokatorów jest sprawą priorytetową, gdyż w jego zasobach znajdują się tylko 144 lokale mieszkalne. - Nie jest to wiele, a firma już z założenia ustawowego nie powinna nastawiać się na zysk. Ściągalność czynszu kształtuje się u nas na poziomie około 93%. Stąd nawet miesięczne opóźnienie we wnoszeniu tej opłaty powoduje wysłanie do najemcy pisma z przypomnieniem. Dla płynnego funkcjonowania firmy powinno się osiągać ściągalność czynszu w granicach 98%. Wobec dłużników stosowane są wszelkie dopuszczalne przez obowiązujące przepisy formy windykacji zadłużenia, włącznie ze skierowaniem na drogę postępowania sądowego.
A
ktualnie trwa przygotowanie jednego wniosku. W TBS największym problemem jest grupa około 20 osób regulująca czynsz z miesięcznym lub dłuższym opóźnieniem.
- Wysokość zadłużenia wykazuje tendencję malejącą w sezonie letnim, wzrasta natomiast nieznacznie w sezonie zimowym – dodaje J. Dereszkiewicz.

Zakład Administracji Domów Mieszkalnych posiada w swoich zasobach 964 lokale mieszkalne. - Wg danych na dzień 31.12.2007 r w ADM jest zadłużonych  87 mieszkań na łączną kwotę 490 721, 55 zł, w tym odsetki za zwłokę wynoszące 126 008 zł. W tej liczbie zawarci są lokatorzy, którzy zalegają z płatnościami powyżej 6 m-cy – informuje dyr Edward Kupiec

Przepisy prawne nie pozwalają eksmitować ludzi na tzw. bruk. Zapewnienie im socjalnego lokum zastępczego jest obowiązkiem gminy, jednak takich mieszkań jest jak na lekarstwo. Dłużnicy, którzy mogliby płacić, w dalszym ciągu uchylają się od tego obowiązku. Mieszkają obok solidnych obywateli, a to na barki tych uczciwych często przenosi się ciężar opłat liczonych np. ogólnie za cały wielorodzinny budynek. Być może bardziej surowe przepisy dałyby poprawę sytuacji.

e-Grajewo.pl

Komentarze (11)

czynsz w Grajewie s ą dużo wyższe niz w większych miastach
a podzielniki ciepła nie wiadomo jak rozliczane, dlaczego nie są zakładane przed sezonem grzewczym i zdejmowane tuż po nim ?

Mimo to, ze bezrobocie spada,to w Grajewie jest ono na jednym z najwyzszych poziomow(20,6) w stosunku do calego kraju(11,2).Jesli chodzi o wysokosc sredniej placy jest jeszcze gorzej.Ponuje tu marazm i zniechecenie,nic wiec dziwnego ,ze bieda dosiega niejedna rodzine.

zadluzenie spada bp wszyscy mlodzi ludzie wyjechali, i nadal wyjezdzaja idopuki sytuacja sie nie poprawi to niestyety beda wyjezdzac i podatkibeda placic tylko emeryci i kilku przedsiebiorcow a miasto podupadnie ,a szkoda bo bardzo je lubie:)

DLACZEGO NIE MA MOJEGO KOMENTARZA
CO TO PISAŁAM TO SZCZERA PRAWD CZYNSZE W GRAJEWIE SA WYSOKIE A OPŁATY ZA CIEPŁO NALICZANE NIE WIADOMO JAK .NIE PODAWANIE TAKICH KOMENTARZT TO DYSKRYMINACJA
ZAWIODŁAM SIE NA E-GRAJEWO

dziękuje za umieszczenie komentarza

przykra sprawa jeśli ci co zarabiają ok. 5tyś miesięcznie mają coś do powiedzenia w tej sprawie . pracujac uczciwie dostaję łącznie 880zł . CZYNSZ PłACę MAłY ALE INNE WYDATKI TEż MAM ,A Z RACJI POSIADANIA DZIECKA WWIEKU SZKOLNYM WYDATKI RUCHOME. Z REKINAMI FINANSOWYMI W NASZYM MIEśCIE NAWET BYM NIE CHCIAłA NA TEN TEMAT DYSKUTOWAC BO BYłA BY TO NIESTETY ROZMOWA JAłOWA

Faktycznie opłaty za opały są duże ale jeszcze większe by były jak byście musieli opalać sami mieszkanie zawaszcza większe mieszkania i do tego wstawać z rana.To prawda czynsze są wyskokie nawet niektóre bardzo jak ludzie powyjezdzają to ci to wynajmują będą mogli te mieszkania wsadzic sobie ******* poprostu masakra.

Ciekawi mnie mianowicie kto dopłąca do czynszu w ZADM ??? Jak znam życie to dopłaca lokator
uczciwy no oczywiście miasto..Może by tak nasi RADNI pojechali do m Łapy i zobaczyli jak tam włodarze miasta uporali się z mieszkaniami gminy czy miasta.U nas jednak lepiej mieć jakiś wpływ na sytację mieszkaniową.Można komuś coś przydzielić albo obiecać.

Powinni exmitowac tych co nie opłacają.Podam fakt.Znajoma z pracy zalega z czynszem w ADM.Z funduszu socjalnego przydzielono jej zapomogę,która niestety przeznaczyła na inny cel!!I jak takiej nie wyrzucić na bruk??

dajcie mieszkac godnie tym kto ma za co oplacic czynz a nie siedza w blokach ci co pija i nie placa

TAK MLODZI WYJEZDZAJA ZA GRANICE JA TEZ WYJECHALEM BO NIE WIDZE DLA SIEBIE ZYCIA W KRAJU JAKIM STALA SIE POLSKA , ZAKLAMANA , OBLUDNA , CHCIWA DO GRANIC MOZLIWOSCI CZYM CHCECIE NAS MLODYCH ZATRZYMAC W TYM MIESCIE ? OBIETNICAMI ? STEKIEM BZDOR ... BEDZIE LEPIEJ ? ZA ILE LAT ? CZEKALEM ... 12 LAT DOSC TEGO !!! WYCIAGNELEM REKE PO SZCZESCIE KTORE BYLO W JEJ ZASIEGU I NIE ZALUJE DZIS MAM TO CZEGO ZAWSZE CHCIALEM RODZINE SPOKOJ BEZPIECZNE JUTRO ZDALA OD POLSKI...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.