Brak opadów, wysoka temperatura oraz utrzymująca się od wielu dni susza, powoduje duże zagrożenie pożarowe obszarów leśnych. Poszczególne nadleśnictwa, ogłaszają zakaz wstępu do lasu. W piątku 7 lipca br. zakaz wprowadziło Nadleśnictwo Rajgród.
Zakazy wstępu do lasu dotychczas wprowadzono do odwołania w Nadleśnictwach: Łomża (na terenie Leśnictw: Podgórze, Miastkowo, Żabikowo, Bacze Suche, Nowogród, Zaręby Kościelne, Czerwony Bór, Cendrowizna, Wygoda, Tabędz i Grabówka), Ełk, Nowogród, Rajgród, Głęboki Bród, Płaska, Szczebra, Pomorze, Augustów, Suwałki, Pisz (z wyjątkiem obszaru na wschód od drogi Pisz – Kolno oraz na południe od drogi Pisz – Biała Piska), Bielsk (z wyjątkiem Uroczyska Osuszek i Hołody), Nurzec, Giżycko, Borki.
Główną przyczyną wprowadzania zakazów przez kolejne nadleśnictwa jest niska wilgotność ściółki leśnej oraz trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Ponadto lato to okres nasilenia ruchu turystycznego, co zwiększa ryzyko zagrożenia pożarami.
- Główną przyczyną wprowadzenia zakazu jest katastrofalna susza. Gdy wilgotność ściółki spada poniżej 10 proc., a trzeci – najwyższy stopień zagrożenia pożarowego utrzymuje się już przez kilka dni, jesteśmy zobligowani do wprowadzenia zakazu wstępu do lasu - mówi Zbigniew Poniatowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Rajgród.
Tereny leśne objęte zakazem oznakowano już tablicami informacyjnymi. Przypominamy, że niestosowanie się do zakazu wstępu stanowi wykroczenie określone w art. 157 i 82 Kodeksu Wykroczeń, za które może zostać orzeczona kara grzywny finansowej.
e-Grajewo.pl
sobota, 14 grudnia 2024
piątek, 13 grudnia 2024
I bardzo dobrze popieram :)
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone