Strażacy to odważni ludzie, wykonujący bardzo odpowiedzialne zadania. Niewielu z nas byłoby w stanie wejść w ścianę ognia, ryzykując liczne poparzenia, a nawet utratę życia. Życie zawodowe strażaka składa się w dużej mierze z akcji gaśniczych, asysty podczas wypadków drogowych czy usuwania połamanych drzew. Jednak w karierze bywają także spokojniejsze momenty, w których można świętować piękno zawodu i braterstwo wśród kolegów po fachu.
Męski mundur galowy składa się przede wszystkim z ciemnoniebieskiego munduru i uszytych z tego samego materiału spodni. Obowiązkowym elementem znajdującym się pod marynarką jest śnieżnobiała koszula z długim rękawem. Charakterystycznym detalem jest czapka rogatywka oraz srebrno-niebieski sznur galowy przypięty do marynarki. Całość zwieńczą eleganckie czarne buty. W przypadku kobiecego stroju marynarka pozostaje ta sama, zaś spodnie zastępuje spódnica do kolan. Do takiego stroju zakłada się cieliste rajstopy i eleganckie czarne obuwie na niewielkim obcasie. Głowę kobieta-strażak przykrywa czapką dżokejką. Dopełnieniem munduru są zdobyte w trakcie pełnienia służby odznaczenia, w tym medale, oznaki i ordery. W przypadku strażaków pełniących dodatkowe funkcje honorowe, którzy niosą sztandar, obowiązkowe są również białe rękawiczki. W przypadku mniej oficjalnych wydarzeń, gdzie strażak wciąż jest przedstawicielem swojej jednostki, możliwe jest przypięcie odznaczeń przy użyciu baretek.
W sytuacjach mniej oficjalnych, jednak niebędących akcjami ratowniczymi, strażak zakłada mundur koszarowy. Składa się on z bluzy i spodni koszarowych, kamizelki, czapki z daszkiem, butów o wzmocnionej podeszwie oraz odznaczeń. Tego typu odzież sprawdza się podczas prowadzenia prelekcji czy spotkań zawodowych.
Mundur bojowy to nic innego jak strój techniczny, który ma w jak największym stopniu chronić ciało strażaka przed oparzeniami. Składa się na niego ubranie ochronne złożone z kurtki i spodni, a także kominiarka chroniąca twarz, buty ochronne ze wzmocnionymi noskami i podeszwami oraz hełm (na wypadek spadających z góry płonących belek). Kombinezon jest ognioodporny, co sprzyja dłuższemu przebywaniu w niebezpiecznym obszarze. Ręce chronią zaś duże grube rękawice.
Podsumowując, profesjonalnie uszyty strój galowy dodaje prestiżu i elegancji przedstawicielowi zawodu obarczonego ogromną odpowiedzialnością i ryzykiem. Jego codzienną wersją jest mundur bojowy, mający zastosowanie podczas gaszenia pożaru czy usuwania konarów drzew. Podczas szkoleń czy zawodów strażaków można spotkać, odzianych w mundury koszarowe.
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)