środa, 26 stycznia 2022

Wiadomości

  • 40 komentarzy
  • 4678 wyświetleń

Wzrosną opłaty w zasobach SMLW

Konieczność zmiany stawek  opłat  wynika z obowiązku utrzymania nieruchomości Spółdzielni w niepogorszonym stanie technicznym i estetycznym. Na przestrzeni dwóch lat koszty  usług świadczonych na rzecz Spółdzielni uległy wzrostowi, co znajduje odbicie w kosztach eksploatacji i kosztach remontów.

 

Opłata eksploatacyjna w szczególności pokrywa takie koszty jak: koszty usług porządkowych wokół budynków i na terenach Spółdzielni, pielęgnacji zieleni, ubezpieczenia zasobów Spółdzielni, koszty  konserwacji i  przeglądów instalacji gazowych, wodnokanalizacyjnych, ciepłowniczych i elektrycznych,  przeglądy pięcioletnie stanu technicznego budynków, usług deratyzacji, dezynfekcji i dezynsekcji, usług hydraulicznych i elektrycznych (usuwanie awarii instalacji elektrycznych, ciepłej i zimnej wody, centralnego ogrzewania), opłat pocztowych, telekomunikacyjnych, kosztów bhp i p.poż., usług kominiarskich, opłat sądowych, naprawy zniszczonych zabawek na placach zabaw, koszt wywozu mebli i innych odpadów wielkogabarytowych oraz sprzętu AGD.

Koszty administracji i utrzymania mienia wspólnego Spółdzielni obejmują w szczególności: koszty utrzymania pomieszczeń bazy i biura, ciągów pieszo jezdnych, ogólnodostępnych parkingów, placów zabaw, wynagrodzeń, koszt materiałów, paliwa i części zamiennych, opłaty licencyjne, koszty lustracji, prowizji bankowych, usług prawnych, amortyzacji urządzeń, samochodów, koszty innych świadczeń na  rzecz pracowników wynikających z przepisów bhp.

Koszty utrzymania mienia znajdującego się poza wyodrębnionymi nieruchomościami budynkowymi w postaci podatku od nieruchomości i opłaty za wieczyste użytkowanie.

 

Opłaty eksploatacyjne w lokalach mieszkalnych na pokrycie w/w kosztów od 01.01.2022 r. wzrosną z kwoty 1,50 zł/m2 na 1,54 zł/m2

 

Od 01.01.2019 roku Spółdzielnia w terminie do końca miesiąca marca każdego roku wnosi do Miasta roczną opłatę przekształceniową, stanowiącą ratalną spłatę należności za nabyty grunt.

Użytkownicy lokali nie posiadający prawa odrębnej własności wnoszą w miesięcznych ratach opłaty na pokrycie tych wydatków. Kwota  opłaty przekształceniowej dla każdej wyodrębnionej nieruchomości zależna jest od wartości  gruntu  na dzień przekształcenia i może być różna (w zasobach Spółdzielni na jeden metr kwadratowy waha się od 0,07 zł/m2 do 0,25 zł/m2).

W związku z powyższym od 01.01.2022 roku stawki opłaty  przekształceniowej wnoszonej miesięcznie do Spółdzielni będą zróżnicowane i ustalane indywidualnie dla każdej nieruchomości – dotychczas było 0,12 zł/m2.

 

Pragniemy zwrócić uwagę, że po raz trzeci w tym roku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Grajewie podwyższyło od 01.10.2021 roku ceny dostawy energii cieplnej. W stosunku do roku ubiegłego opłaty te wzrosły o 18%. Zaliczka pobierana od mieszkańców na centralne ogrzewanie została zwiększona tylko raz od 01.05.2021 r. z kwoty 3,20 zł/m2 na 3,50 zł/m2. Przy tak galopującym wzroście kosztów energii cieplnej i niepodwyższaniu zaliczek na c.o. należy liczyć się z ewentualnymi dopłatami lub mniejszymi zwrotami za centralne ogrzewanie za 2021 rok, a także zmianą pobieranych zaliczek w 2022 r. – informuje Zarząd SMLW w Grajewie.

 

Komentarze (40)

Polemizowałabym z tymi przegladami. Remonty wiatrołapów na Centrum byle jak juz tynki odpadają. Sprzatanie tez pozostawia wiele do zyczenia.

Dopłata 3-4tys to norma będzie jeśli ktoś miał ustawione na 1 lub 2 :/

Tylko podwyżki a gdzie remonty i termomodernizacja ja mieszkam od szczytu i ciągle grzyb mi wychodzi na ścianie

Deratyzacja jaka smiech

Szczury jak pany biegają po klatkach

Zamienię domek na mieszkanie w bloku

To już śmiech na sali się robi.Ile już czynsz poszedł w górę w spółdzielni to jest masakra!!wiedzą jak brać ale na Centrum w bloku domofon nie działa dzisiaj elewacja odpadła .wiedzą jak brać ale coś naprawić to graniczy z cudem

Rozumiem że to te podwyżki które były we wrześniu wysyłane a nie jakieś nowe.

Ewa nowe zaraz będą w kwietniu spokojnie

Czy ktoś mi może podpowiedzieć co zrobić by namówić mieszkańców bloku i zmienić spółdzielnie lub stworzyć wspólnotę mieszkaniową?

Cztery lata temu kupiliśmy mieszkanie z mężem płaciliśmy czynsz nie całe 500 zł, w tej chwili nie mamy dalej dzieci jest nas dwójka i płacimy za nas dwóch 630zl. Gdzie jeszcze prąd, media, kredyt ?
Kochana spółdzielnio mówimy DOŚĆ

"Ok" - proszę dokładnie sprawdzić kto zarządza, administruje tym blokiem ;))

Chyba domofonów to spółdzielnia nie naprawia. jak nam się zepsuł domofon to zrzutkę mieszkańcy zrobili na naprawę.. w ciągu 5 lat odkąd mieszkam w bloku na centrum to sam czynsz w tym czasie podrożał o 100 zł na mieszkanie około 60 M2. Ciężkie czasy nastały. Jeszcze żeby trzeba było płacić odstępne za wynajem to całkiem tragedia.

Niedługo ludzie będą pracować tylko na opłatę czynszu?.

To się robi chore!!! Kochani pora się obudzić bo powoli pójdziemy z torbami, praca tylko na opłaty. Nasze składki na fundusz remontowy powinien być rozłożony na każdy blok oddzielnie, a nie wszystko do jednej kiesy- wtedy może znajda się pieniądze na remonty naszych bloków, a nie wydawanie na kwiaty i krzaczki, a reszta do podziału, albo wybiórczo remont bloków w których mieszkają ważne ważności.Czas powiedzieć dość. !

Dlaczego ma być dopłata albo mniejszy zwrot za co. Bardzo mnie to zastanawia jeśli naciogniemy tyle samo albo nawet mniej to mamy mieć dopłatę to trochę mija się z celem tym bardziej że zaliczka poszła do góry o 30gr. Nie bardzo mi się podoba takie podejście spółdzielni do tematu. Jest to poorostu ograbianie mieszkańców i zmuszanie do zakręcania grzejników. Dlaczego w blokach na Falewicza w sezonie grzewczym płacą za ogrzewanie a w sezonie letnim w czynszu tej opłaty nie ma. I nie mają żadnych dopłat itd. A my płacimy cały rok jak w pusty bęben i mamy dopłatę mieć według analizy włodarzy spółdzielni. To jest bardzo zastanawiające

Brawo!!!!! Zgadzam się , że na Centrum syf totalny, bloki nie ocieplone. Czas utworzyć wspólnoty/

AnMar co masz na myśli?

Jak zwykle temat funduszu remontowego. Ludzie w blokach płacą małe składki. Jakie składki takie remonty....

Jaka zielen przed blokami.My mielismy ladne kwiaty i malutkie krzewy.Spoldzielnia pozabierala plotki i zrobil sie wychodek dla psow z okolicznych blokow. kwiaty zniszczone to samo krzewy,trawa moczem p wypalana i tylko psie kupy i pety.

Dlaczego nie ma osob sprzatajacych klatki schodowe.Lokatorzy na wlasna reke szukaja firmy lub osoby indywidualnej.Inne wspolnity utrzymuja sami w czystosci kl atki i otoczenie wokol blokow.Jest duzo mieszkan do wynajecia.lokatorzy ktorzy zamieszkuja je nie sprzataja i nie chca dorzucac.sie do oplat.W naszej klatce na 10 nieszkan jest takich 6 i jest bardzo brudno.nie wspomne o balaganie przed wejsciem do bloku.Kwota wliczona w czynsz i sprzatanie przez spoldzielnie rozwiazalaby ten problem.

Pytania dotyczące podwyżek, które nas wszystkich dotykają proszę kierować do źródła - 1) podwyżki centralnego ogrzewania - PEC Grajewo , 2) podwyżki za wodę i ścieki ZWIK Grajewo, 3) podwyżki za prąd - PGE , 4 ) podwyżki za śmieci, wieczyste użytkowanie, podatki - Urząd Miasta Grajewo, 5) ogólne podwyżki chleba , materiałów budowlanych, opału, benzyny itd. - wiadomo do kogo kierować pytania.

Proszę iść do pani do sklepu spożywczego i spytać się dlaczego bułki lub chleb i inne produkty podrożały, pani sklepowa wyjaśni lub zajechać na dowolną stację paliw i spytać się dlaczego benzyna podrożała po takim pytaniu sprzedadzą taniej wystarczy tylko się spytać ;-).

Dlaczego spółdzielnia decyduje o wydatkach z naszego funduszu remontowego ,to my mamy decydować na co go przeznaczamy, Najważniejsze to co 5 lat pomalują klatki oczywiście na zielono nie ważne czy dany blok tego chce czy nie , a może chcieliby ocieplić blok lub nową elewację budynki spóldzielni wyglądają jak slamsy.A gdzie powstała wspólnota jakoś mają pieniądze i od razu widać tam gospodarza. Mało tego nasze pieniądze niby pożyczają na remonty tych budynków gdzie mieszkają ich kumosie. Czas z tym skończyć. Zawalczyć o swoje.Zarządać rozliczeń z f,remontowego za ostatnie 10 lat.

Czas przyjść na walne i zrobić z tym porządek ludzie obudzcie się

Opłata eksploatacyjna jak zwykle najdroższa w mieście, a np. rada nadzorcza powinna działać charytatywnie jak to jest w innych spółdzielniach a nie tylko podwyżka i podwyżka

A mi nie podoba się pomysł tych wspólnot, mieszkam w bloku ponad 35 lat .... płacę czynsz i remontowe, mało co na bloku i w bloku robione .... a teraz nam obskurny blok oddadzą we wspólnotę. .. niech zrobią porządek a potem możemy se dbać. ... a nie może jeszcze podwyżka i kredyt będą brać by mój blok wyglądał ładniej. ... to ich zasr. .... obowiązek, czas zrobić zmiany i to może młodsze głowy i umysły i pomysły a nie 35 lat i to samo .... żadnych zmian , poza podwyzkami !

Widzę że Krystyna to Krystyna ale ze spółdzielni cóż za agresja. Z tych instytucji które pani wymieniła to wy wszyscy gracje w jedną bramkę. Więc wspólnie ustalacie co i jak z cenami więc relax relax

Te ceny to ustalacie razem z tymi instytucjami. Pani Krystyno że spoldzielni

Podwyżki ? Podwyżki to będą. Wtedy zobaczymy ile co kosztuje. I będziemy przekładać rachunek na lewo i prawo, i czytać z dołu do góry bo cyfry będą jakieś dziwne. A prawda jest jedna. Drogo to jeszcze będzie.

Do Krystyna. Pewnie siedzisz w tej sitwie. Na następne walne przyjdźmy w większym gronie i pogońmy to towarzystwo wzajemnej adoracji.!!!!!!


Bo pieniądze z funduszu remontowego niestety idą niestety do jednej puli a nie na dany blok żeby było że każdy blok ma swój fundusz inaczej te bloki by wyglodali bo skoro we spolnotach jakoś można bo można bo dany blok sam jest dla siebie i sam na siebie zbiera. Jak to się nie zmieni nigdy nie będzie dobrze.

Nie które bloki choć nie są remontowane od x czasu potrafią być nawet zadłużone tylko w jaki sposób to się mogło stać i dlaczego to pytanie do spółdzielni

Do Mieszkanki 26
Ja również jestem za tym by przejść na wspólnotę tylko jak tu zmobilizować resztę mieszkańców

Do Lokator napisz w którym miejscu napisałam nieprawdę i które zdanie według Ciebie napisane jest z agresją.

Do Lokator piszesz nieprawdę fundusz remontowy nie idzie do jednej puli tylko jest przypisany (ewidencjonowany) na każdą nieruchomość czyli do każdego bloku, pisać nieprawdę i wprowadzać ludzi w błąd idzie Ci bardzo sprawnie a pisać głupoty to każdy potrafi.

W którym miejscu co do podwyżek Krystyna napisała nieprawdę Lokator wyjaśnij mi.Już prościej i trafniej nie da się chyba napisać?

Od 2005r jest obowiązek ewidencji funduszu remontowego na nieruchomości więc nie może być wszystko w jednym "kotle"

Płakać a płacić. Tyle lat trzymacie zarząd. To jak trzymanie PiSu przy władzy a bo kto inny bedzie lepszy?

Pytanie do Zarzadu S-ni Lokatorsko-Wlasnosciowej podajcie nam przepis prawny, ze zamierzacie potracac z oszczednosci naszych za ogrzewanie mieszkan, jakim prawem, jest nam bardzo przykro

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.