piątek, 29 marca 2024

Kraj

Wystawa w Szepietowie

Wystawa z tradycją

29 i 30 czerwca Szepietowo stało się najważniejszym miejscem na rolniczej mapie Polski. Na Agroarenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego po raz dwudziesty odbyła się Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym. Tradycyjnie już z imponującą frekwencją, rekordową liczbą wystawców, atrakcyjnością wykładów i wspaniała atmosferą.

Tereny wystawowe PODR w Szepietowie zamieniły się w tętniące życiem miasteczko rolnicze. Na powierzchni ponad 10 hektarów zaprezentowało się ponad 300 wystawców. Ring zapełnił się najpiękniejszymi okazami zwierząt hodowlanych. Bogata propozycja wystawców i wspaniała atmosfera panująca w Szepietowie przyciągnęła ok. 100 tysięcy zwiedzających.
Rolnicy z dumą zaprezentowali swój dorobek hodowlany. Do konkursu stanęło prawie 900 zwierząt. Wystawiono 130 krów i jałówek, o tytuły czempionów walczyło również 12 sztuk trzody chlewnej, 20 sztuk koni, 58 owiec oraz 12 bydła mięsnego oraz 32 stada drobiu. Wystawie towarzyszyła I Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych, 56 wystawców zaprezentowało ok. 400 królików z ponad 20 ras. Atrakcją wystawy była giełda młodych rasowych królików.
Tytuły superczempionów przyznano w 12 kategoriach:
- w kategorii krów mlecznych – za krowę Wiki – Zbigniew Skrodzki
- w kategorii jałowic mlecznych – za jałówkę Klara- Adam Pietruszyński
- w kategorii krów mięsnych z cielętami - za krowę z cielętami rasy Hereford – otrzymało Stado Ogierów Starogard Gdański Sp. Z O.O Rzeczna
- w kategorii loszki - Jadwiga Wysocka, Nowe Zalesie
- w kategorii knurki - HZZ Knyszyn, Zakład Ogrodniki
- w kategorii owce za białogłową owcę mięsną –Józef Rokicki
- w kategorii tryki za owcę rasy wrzosówka –Krzysztof Radkiewicz
- w kategorii klacze rasy polski koń zimnokrwisty – klacz Botalda - Sylwester Chrzanowski
- w kategorii ogiery rasy polski koń zimnokrwisty - koń Wezer - Leszek Turel
- w kategorii kur mięsnych - za stado rodzicielskie kur mięsnych ROSS 308 - Krzysztof Lipski
- w kategorii kur nieśnych do półintensywnej produkcji jaj - za stadko hodowlane objęte programem ochrony zasobów genetycznych kur Polbar - Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
- w kategorii gęsi - za stadko rodzicielskie gęsi wieloletnich białych kołudzkich W-33X W-11 - Bogusława Jamiołkowska

Z podlaskimi rolnikami świętowali przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz organizacji i związków rolniczych. Podczas oficjalnych wystąpień gratulowano organizatorom XX Jubileuszowej Wystawy, doceniono wytrwałość i wysokiego poziomu Wystaw. Formalnym potwierdzeniem prestiżu organizowanych od 20 lat imprez jest zwycięstwo w rankingu Magazynu Ogólnopolskiego Zagroda, wystawcy targów rolniczych, wskazali Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego jako organizatora najlepszych wystaw rolniczych w kraju w 2012 roku, przyznając po raz czwarty tytuł „Targowego Lidera”.
Wystawa była okazją do uhonorowania odznaczeniami państwowymi rolników i doradców. Wręczono 18 osobom odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Natomiast symbol Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie, statuetki „Wigora” trafiły do rąk najbardziej zasłużonych dla jej rozwoju: Wojciecha Kasjanowicza, Leszka Gruchały, Katarzyny Piszczatowskiej, Tadeusza Kruszewskiego i Lucjana Łapińskiego.
Tradycyjnie Wystawie towarzyszyły ciekawe pokazy. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Młodzi Hodowcy”, podczas którego dzieci prezentowały cielęta. Zmagania przyszłych hodowców przyciągnęły tłumy widzów, a sam pokaz był nie lada wyzwaniem dla dzieci. Odbył się również pokaz korekcji racic w ramach projektu „Akademia Zdrowej Racicy” prowadzony przez firmę De Heus.

Słoneczna pogoda przyciągnęła do Szepietowa wielu rolników i mieszkańców miast. Zwiedzającym przygrywały regionalne kapele i zespoły z muzyką taneczną. Można było degustować produkty regionalne i odwiedzić piknik zbożowy Podlaskiej Izby Rolniczej.
Wystawa w Szepietowie, to nie tylko pokazy zwierząt i maszyn, ale także Dni z Doradztwem Rolniczym. Dla odwiedzających chcących poszerzać swoją wiedzę, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przygotował seminaria na temat doskonalenia genetycznego bydła mlecznego. Natomiast na poletkach doświadczalnych można było obserwować różne odmiany zbóż, roślin pastewnych, przemysłowych i energetycznych. Praktyczne umiejętności obsługi najnowocześniejszych maszyn rolnicy zdobyli podczas pokazów firmy Contractus na polach demonstracyjnych PODR.

Tradycyjnie oprócz wyróżnień dla hodowców, wręczono puchary dla wystawców, którzy zachwycili i zaskoczyli nas swoją ofertą. Wręczono wyróżnienia za:
- Hit Wystawy – firmie AGRO-SERWIS Dariusz Sobol z Zambrowa za kombajn zbożowy CLASS LEXION 780 – według wystawcy to najbardziej wydajny kombajn na świecie, to maszyna innowacyjna, najnowszej generacji służąca do zbioru zbóż i rzepaku na gąsienicowym podwoziu, posiada inteligentny system doczyszczania ziarna. Najatrakcyjniejsze stoisko – firmie GAMA T.K. Szepietowscy z Wysokiego Mazowieckiego. Firma proponuje szeroki asortyment maszyn i urządzeń własnej produkcji marki EUROMILK – systemy udojowe, roboty paszowe, wozy paszowe, owijarki samozaładowcze, świetliki dachowe i wyposażenie budynków inwentarskich. Oprócz własnej produkcji firma sprzedaje maszyny rolnicze znanych producentów krajowych i zagranicznych.
- Hit publiczności – Mlekowicie z Wysokiego Mazowieciekiego za Sosy Jogurtowe. Mleczne sosy to hit sezonu wiosenno-letniego, idealne do sałatek i warzyw, doskonale komponują się z potrawami z grilla, mięsami, wędlinami, rybami i owocami morza.
 
 
WYNIKI (*.doc)

Zapraszamy do Szepietowa na kolejne imprezy organizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.


Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.