poniedziałek, 20 września 2021

Szczuczyn

Wystawa "Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę" w BCK w Szczuczynie

Wystawa

„Wychodziliśmy z Warszawy już bez broni, ale z podniesionym czołem, wojskowym krokiem, czwórkami. Mijaliśmy grupę oficerów niemieckich.

Przyglądali się z zainteresowaniem temu powstańczemu wojsku, z którym przez sześćdziesiąt trzy dni nie mogli sobie dać rady, które im zniszczyło masę czołgów i zadało wielkie straty, a teraz tak równo i dumnie maszerującemu, jakby to oni byli zwycięzcami.

Usłyszałem, jak jeden z nich powiedział głośno do swoich: „Stolze Polen” (dumni Polacy).”

Andrzej Janicki, ps. Żuliński 

 dowódca plutonu w kompanii 

„Warszawianka” Zgrupowania „Chrobry II” AK

W ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie zaprasza wszystkich zainteresowanych do zwiedzania wystawy „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę” eksponowanej w holu wystawienniczym Biblioteki. 

Wystawa jest kolejnym wydarzeniem zorganizowanym przez BCK w Szczuczynie (obok biegów „W hołdzie powstańczej Warszawie! Szczuczyn pamięta!”, które odbędą się 01 sierpnia 2021r. w Starym Parku w Szczuczynie), które ma na celu uczczenie heroizmu naszych rodaków i szerzenie historii o Polsce. Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Centrala w Warszawie i przedstawia podstawowe informacje o powstańczym zrywie w naszej stolicy w sierpniu i we wrześniu 1944 roku.

Jest pierwszą – w całości kolorową – wystawą o Powstaniu Warszawskim, dzięki kunsztownemu procesowi koloryzacji zdjęć czarno-białych dokonanemu przez Mikołaja Kaczmarka.

Zaprezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA i kolekcji prywatnych.

Wystawie towarzyszy prezentacja bibliotecznych publikacji na temat powstańczej Warszawy.

Serdecznie zapraszamy,
Andrzej Kosmowski BCK w Szczuczyniesobota, 18 września 2021

Koncert chóru "Błahowysnik"

sobota, 18 września 2021

82 rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.