poniedziałek, 20 września 2021

Szczuczyn

  • 3 komentarzy
  • 2188 wyświetleń

Wystawa o wyklętej "Ince"

Wystawa o wyklętej

Już od 05 lipca 2021r. w Bibliotece - Centrum Kultury w Szczuczynie wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć wystawę prezentowaną na mobilnych roll’upach o "Ince" - jednej z czterech bohaterów tegorocznej IX edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym".

Wystawa pt.: "Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna "Inka" 1928–1946" eksponowana będzie w BCK w Szczuczynie do końca sierpnia br.

Wystawa została przygotowana w 70. rocznicę zamordowania przez komunistycznych oprawców w murach Więzienia Karno-Śledczego w Gdańsku niezłomnej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Danuty Siedzikówny "Inki". W tej samej egzekucji, przeprowadzonej rankiem 28 sierpnia 1946 r., został zamordowany inny żołnierz mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" - Feliks Selmanowicz "Zagończyk".

Ekspozycja przybliża życiorys legendarnej sanitariuszki, której losy splotły się z tragiczną historią Polski okresu II wojny światowej. Patriotyczne korzenie i tradycyjne wychowanie oraz hekatomba wojny, która zabrała oboje rodziców, ukształtowały charakter "Inki", która nie zawahała się poświęcić życia w walce o Polskę "czystą jak łza". Wierna ideałom i niezłomna do samego końca, potrafiła zachować się "jak trzeba", mimo że w momencie śmierci nie miała ukończonych 18 lat.

Narracja wystawy nie kończy się na dniu zamordowania bohaterki, ale pokazuje postrzeganie postaci "Inki" po jej śmierci. "Wyklęta" przez komunistów, miała być zapomniana na zawsze. Jednakże po 1989 r. rozpoczął się powolny proces przywracania jej dobrego imienia.

Dzięki projektowi Instytutu Pamięci Narodowej „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956” szczątki "Inki" w 2014 r.  zostały odnalezione na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Autorami wystawy są Artur Chomicz i Krzysztof Drażba z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w  Gdańsku.

BCK w Szczuczynie

 

sobota, 18 września 2021

Koncert chóru "Błahowysnik"

sobota, 18 września 2021

82 rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Komentarze (3)

Inka patrzy na nas z nieba zachowała się jak trzeba

To jest wzór do naśladowania!

A w BCK wystawa goni wystawę

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.