środa, 25 maja 2022

Kultura i rozrywka

Wystawa "Matki Sybiraczki"

Wystawa "Matki Sybiraczki"

W dniu 14 kwietnia 2011 r. w kolejną rocznicę drugiej deportacji Polaków w głąb ZSRR w okresie okupacji sowieckiej, odbyło się w Grajewskiej Izbie Historycznej uroczyste otwarcie wystawy pt. „Matki Sybiraczki”. W uroczystości obok młodzieży szkolenie i zaproszonych gości, w tym władz samorządowych, wzięli udział członkowie grajewskiego koła Związku „Sybiraków”. Referat wprowadzający wygłosił dr Krzysztof Sychowicz z białostockiego oddziału IPN. Następnie w trakcie oglądania wystawy grajewscy Sybiracy opowiadali zebranym o swoich bolesnych wspomnieniach z okresu wywózki na Syberię.

"Matki Sybiraczki" to panelowa wystawa Muzeum Wojska w Białymstoku, która opowiada o losach deportowanych w okresie II wojny światowej w głąb ZSRR Polaków. W sposób szczególny opowiada o roli matki w trosce o zachowanie przy życiu rodziny, poczuciu tożsamości narodowej i religijnej w tych trudnych czasach na "nieludzkiej ziemi".

Wystawa będzie prezentowana w sali ekspozycyjnej GIH do 14 maja 2011 r.

Zapraszamy

Tomasz Dudziński

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.