Wiadomości

  • 13 komentarzy
  • 9560 wyświetleń

Wyrok na bobry

Blisko 420 bobrów ma być odstrzelonych w ciągu trzech lat na terenach obwodów łowieckich dzierżawionych przez koła łowieckie podlegające pod Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Łomży.

17 listopada br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku wydał zarządzenie w sprawie zezwolenia na czynności podlegające zakazom w stosunku do bobra europejskiego (Castor fiber) na terenie powiatów: augustowskiego, białostockiego, bielskiego, grajewskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego, siemiatyckiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego.

Zgodnie z wytycznymi, myśliwi do bobrów strzelać  będą od 1 października do 28 lutego, przez całą dobę.  Do końca lutego 2017 r. ma zginąć  107 osobników, w kolejnych dwóch latach po 152 sztuk.

 

To już kolejne zarządzenie wydane w tej sprawie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku. Wcześniejsze dotyczyły terenu działania Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku i Suwałkach. Łącznie ma byś odstrzelonych blisko 2 300 zwierząt. Głównym powodem planowanych odstrzałów są rosnące z roku na rok wysokości wypłacanych odszkodowań za niszczone groble, stawy rybne, podtapiane grunty, zalane uprawy.

Za szkody wyrządzane przez bobry w 2015 r. wypłacono w Polsce  około 17 mln 200 tys. zł odszkodowań, w 2014 r. było to ponad 16 mln 900 tys. zł. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w naszym kraju żyje ponad 100 tys. bobrów, z czego 15 tys. w na Podlasiu.

 

Komentarze (13)

Kolejny idiotyzm. Który myśliwy będzie strzelał do bobrów. Pytam, po co? Mięsa nikt jeść nie będzie, futro z bobra nie w modzie. Zwierzęta w okresie w którym moźna na nie polować nie oddalają się od wody i po strzale bezpowrotnie zanurkują w kierunku podwodnego wejścia do nory i tam zostaną. Kolejny głupi przepis, podobny do pomysłu wystrzelił WSZYSTKICH DZIKÓW.
Darzy Bór.

L

chyba maja zbyt na 420 skorek z bobra ,nic pozatym .nie slyszalem od nikogo by by nazekal ze bobry szkodza

Mordercy, co wam zwierzak zrobił? To jego dom...

jego dom ok ale czemu w naszym

Kto strzela ten mordercą...

Oj szkodzą 4 lata temu non stop robiły tamy przy mojej łące kładąc moje brzozy woda do łąk była odcinana no ale cóż tame się psulo drewno sprzatnelo była susza i się wyprowadzily i w sumie rozumiem że jak jest za dużo to trzeba nad tym zapanować ale ja bym nie miała sumienia żal w sumie zwierząt ale nie będę wspominać o dzikich i szkodach jakie one wyrzadzaja co roku.

Każdemu kto sądzi iż bobry nie szkodzą polecam wycieczkę na terenie gminy Szczuczyn. Zobaczcie ile pól jest pozalewanych. Tamy musimy niszczyć codziennie. Ewentualnie miłośników zwierząt proszę o przygarnięcie po jednym zwierzaczku... Jeśli nie znacie bliżej tematu to nie piszcie bzdur.

Do a szkoda że ci łba nie zalało kiedyś takich psełdo chłopów było dużo wiedzieli że przyroda rządzi się własnymi sprawami a wy z tej chitrości już zaorujecie nawet miedze każdy krzaczek ,każde małe rozlewisko wam przeszkadza bo unia nie płaci za to w takim tempie wasze dzieci bendą orać na pustyni a może już przestancie orać bo przecierz wam się nic nie ołaca lepsze z biedronki jak własne wstyd żeby dzisiaj chłopy kupowali w biedronce ziemniaki ,marchew i inne unia robi z was KALEKI

Kto nie jadł i jeść nie będzie to niech żałuje. A czy szkodzą. Jak w państwowym lesie wytną młodniak w pół roku to nie boli ale jak na prywatnym położą z pół ha od rowu brzeziniaka 15 letniego a zobaczysz już po to koszty niesamowite i na prywatnym 15 lat uprawy lasu nikt ci nie zwróci żadna kasa. Mięsko smaczne z bobra na jesieni i wczesną zimą, wiosną czuć piżmem ale mrożenie pomaga.

bobr byl na ziemi polskiej od lat i maja to we krwi by regulowac nature ... a czlowiekowi wiecznie cos przeszkadza,moim zdanie do natury czlwiek nie powinien sie odzywac ,lancuch pokarmowy dziala w naturze jak trzeba tylko nie trzeba ingerowac

ciekaw jestem jak oni sie doliczyli z tymi bobrami ze jest ich za duzo ,przeciez to nie jest zamkniety sklep ze zrobisz inwentaryzacje ,chyba ze to szkolone bobry i wyszly do zbiorki na poranny apel i policzyli je bez problemu

M0że by tak odstrzelić krety bo robią kopce na łąkach

A nie można wyłapać i przesiedlić w inne miejsce Polski?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.