Wiadomości

Wykonawca obwodnicy Łomży

 Oferta firmy "TOTO S.p. A. Construzioni Generali” została wybrana, jako najkorzystniejsza spośród ofert w przetargu na projekt i budowę odcinka S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno – obwodnica Łomży.

Odcinek nr IV od węzła "Łomża Zachód" do węzła "Kolno" ma ponad 13 kilometrów. To najważniejszy fragment przyszłej obwodnicy Łomży, z 1200-metrowym mostem nad Narwią Zaplanowany został, jako dwujezdniowa droga ekspresowa, po dwa pasy ruchu w każdą stronę, z nawierzchnią z betonu cementowego. Przewidziano obciążenie 115 kN/oś, szerokość pasów ruchu 3,5 m., pasów awaryjnych 2,5 m., wreszcie pasa rozdziału o szerokości 5 m. Zadaniem wykonawcy jest przygotowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) dla całego zadania, a potem wykonanie inwestycji. Firma ma 31 miesięcy na realizację całego zadania (od daty zawarcia umowy), w tym 15 miesięcy na projektowanie z uzyskaniem decyzji ZRID i 16 miesięcy na roboty z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie (nie wliczając okresów zimowych)

Przetarg na ten odcinek drogi ekspresowej S61 ma już swoją historię. Został ogłoszony 31 marca 2017 r. Pierwszego wyboru najkorzystniejszej oferty dokonano 12 grudnia ubiegłego roku. Za 443 mln zł odcinek miała zbudować firma „Impresa Pizzarotii”. Jednak pojawiły się problemy.

 Pierwsze odwołanie

Wybór zakwestionowało uczestniczące w przetargu  konsorcjum – PORR S.A. wraz z Unibep S.A.

11 stycznia br. Krajowa Izba Odwoławcza wydała wyrok uwzględniający odwołanie w zakresie zarzutu dotyczącego doświadczenia personelu Wykonawcy, przy czym nakazała Zamawiającemu dokonanie powtórnego badania oferty „Impresa Pizzarotti & C. S.p.A.” 15 lutego br. Zamawiający otrzymał wszelkie materiały, które potwierdzały doświadczenie personelu Wykonawcy w zakresie funkcji Kierownika Budowy. W związku z powyższym 5 marca br. została ponownie wybrana oferta – „Impresa Pizzarotti & C. S.p.A.”

 Poskarżyli się sami na siebie

Wówczas stało się coś nieoczekiwanego - to właśnie ponownie wybrana firma odwołała się od decyzji o wyborze do Krajowej Izby Odwoławczej. W tej sytuacji 23 marca br.  Oddział postanowił uwzględnić to odwołanie, mimo że podjęte działania były zgodne z prawem. 27 marca Izba odwoławcza umorzyła postępowanie a białostocki oddział GDDKiA unieważnił czynności wyboru najkorzystniejszej oferty.

  Obecnie TOTO

Inwestor zwracał się do kolejnych firm uczestniczących w przetargu. Swoją ofertę podtrzymała czwarta z kolei firma. "TOTO S.p.A" zaproponowała kwotę 525,6 mln zł, o ponad 82 miliony zł wyższą niż pierwszy wyłoniony wykonawca. Po wszechstronnym sprawdzeniu oferty, 26 czerwca br. oferta Włochów została uznana za najkorzystniejszą – informuje GDDKiA.

 

poniedziałek, 28 listopada 2022

Konkurs na stanowisko prezesa SM "Zgoda"

poniedziałek, 28 listopada 2022

Mija termin składania wniosków o 300 plus

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.