Wyciek z ucha może przyjmować różną konsystencję i kolor, co jest powiązane z przyczyną dolegliwości. Jeśli wydzielina ma charakter surowiczy i żółtawo-białawą barwę, może mieć związek z alergią, niektórymi chorobami dermatologicznymi, np.:
Ropny wyciek z ucha zwykle świadczy o rozwoju infekcji bakteryjnej lub grzybiczej (szczególnie, jeśli ma nieprzyjemny zapach). Patogeny chorobotwórcze mogą zaatakować ucho środkowe lub zewnętrzne. Warto dodać, że w wypadku stanu zapalnego ucha środkowego, obecność ropnej wydzieliny może być oznaką perforacji błony bębenkowej.
Jeśli zauważysz śluzowy i nieco gęsty wyciek z ucha o białym zabarwieniu, najczęściej świadczy to o uszkodzeniu błony bębenkowej. Do tego stanu może się przyczynić:
Czarna wydzielina z ucha zwykle jest oznaką nadprodukcji woskowiny. By się jej pozbyć, możesz sięgnąć po wyrób medyczny LIX z lidokainą i gliceryną. Środek zmiękcza woskowinę, dzięki czemu możesz łatwiej ją usunąć i oczyścić przewód słuchowy. Dodatkowo wyrób wykazuje działanie przeciwbólowe, uśmierza ból już po kilku minutach od aplikacji.
W przypadku krwistego wycieku z ucha przyczyna może być bardzo prozaiczna, jak np. niegroźne zadrapanie przewodu słuchowego spowodowane, np. patyczkiem higienicznym. Zdarza się, że krwisty płyn towarzyszy stanom zapalnym (wówczas wydzielina ma ropno-krwistą postać). U niektórych pacjentów obecność wycieku o tym zabarwieniu jest bardzo niepokojącym objawem nowotworu ucha. Szczególnie jeśli wydzielinie towarzyszą inne symptomy, takie jak:
Jeśli w niedalekiej przeszłości doznałeś urazu głowy, krwista, wodnista wydzielina może być niczym innym, jak wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego z przestrzeni podpajęczynówkowej. To bardzo niebezpieczny stan, który wymaga pilnej diagnostyki i interwencji medycznej.
Wyciek z ucha (o różnym charakterze i podłożu) najczęściej występuje u:
Pacjenci, którzy zauważyli u siebie wyciek z ucha, mogą doświadczać szeregu innych objawów, takich jak:
Jedyną wydzieliną, która nie jest oznaką patologicznych zmian, jest woszczek uszny, inaczej woskowina. Pozostałe postaci (ropna, surowicza, krwista) wymagają diagnostyki i podjęcia odpowiedniego leczenia. Sygnałem alarmującym jest z pewnością krwisty wyciek z ucha. Jeśli obserwujesz u siebie tego typu objaw, nie zwlekaj i jak najszybciej zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa.
Pamiętaj, aby nie bagatelizować wycieku z ucha, szczególnie jeśli doświadczasz innych objawów wymienionych w artykule. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu lub znacznie poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.
LIX/10276/03/22
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)