środa, 29 czerwca 2022

Kultura i rozrywka

  • 5 komentarzy
  • 10356 wyświetleń

Wycieczka na prelekcję o LHC

OD WIELKIEGO ZDERZACZA HADRONÓW DO… WIELKIEJ MIŁOŚCI PRZYRODY


W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii  2009’ w ZS Nr2 w Grajewie została zorganizowana wycieczka na prelekcję o WIELKIM ZDERZACZU HADRONÓW (LHC). Wyruszyliśmy do Białegostoku i jednocześnie wyruszyliśmy w przyszłość. Największa maszyna świata, wkład Polaków w postęp naukowy oraz zjawiska fizyczne to to, czego mogliśmy dotknąć nie tylko w przenośni. Najbardziej efektowne okazały się doświadczenia związane z nadprzewodnictwem i ciekłym azotem, niemniej obliczanie prędkości światła za pomocą mikrofalówki i działko Gaussa też wzbudziły niemałe emocje.

Jednak to dyskusje o LHC toczyły się w drodze powrotnej do Grajewa. Tam jednak musiały ustąpić miejsca emocjonującemu spotkaniu z włodarzem Nadleśnictwa Rajgród, który jak zwykle starał się zarazić młodzież swoją miłością do przyrody. Wykorzystując fakt, iż 5 czerwca obchodzi się Międzynarodowy Światowy Dzień Ochrony Środowiska Pan Nadleśniczy Marian Podlecki przeprowadził pogadankę a następnie konkurs w formie pisemnego testu, wyłaniając tym samym zwycięzców. Największą wiedzą o pracy i ochronie środowiska w lasach wykazali się: Milena Olechowska kl.2f, Agata Kotowicz kl.3d i Monika Jaczyńska kl.1f.

Nagradzając drobnymi upominkami pozostałych uczestników, a przede wszystkim przyjmując zaproszenie (!) – Pan Nadleśniczy Podlecki ponownie udowodnił, że nieustająco jest przyjacielem wszystkich dzieci, nawet tych nieco starszych ;) Jego sugestywnym przesłaniem o potrzebie szacunku dla innych i dla Matki Natury mogliśmy zakończyć te i tak pełne pozytywnych wrażeń międzynarodowe obchody! Jednakże to młodzież, biorąc z własnej woli udział w quizie tematycznym (LHC oraz ochrona przyrody) – przeprowadzonym przez profesor geografii Panią Prokopiuk postawiła przysłowiową kropkę nad „i”. I tak po raz  kolejny „SIĘGNĘLIŚMY GWIAZD”. -  ZS NR2 im.9. PSK w Grajewie

Komentarze (5)

pan Nadleśniczy jak zwykle w formie! pozazdroscić kolegom z Jednostki :)

te prelekcje i tak nic nie dają naszej młodzieży, przynajmniej nie widac efektów. Są uświadomieni, że powinni chronić przyrodę, lecz tak naprawdę mają ją gdzieś.

do punkol: najpierw dowiedz się co to jest LHC, a dopiero potem pisz o ochoronie przyrody!

bardzo fajnie i dobrze ze sa takie wycieczki organizowane bardzo dobry pomysl Pani :)

my tam byliśmy sok jogurt piliśmy :)) a LHC co jest każdy wie! trchę kosztowało ale sie opłacało ;) ajk noble dostaniemy-więcej się dowiemy!!!!! ps a te fruwające autko miiooodzio :)))

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.