środa, 29 czerwca 2022

Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 11311 wyświetleń

Wycieczka do Galindii

"Nagrodowa wycieczka do Rucianego – Nidy i Galindii"

          Rok szkolny 2008/2009 obfitował w liczne imprezy i przedsięwzięcia, których inicjatorami byli wychowawcy Środowiskowego Hufca Pracy w Grajewie, zaś wykonawcami jego aktywni uczestnicy. Za to zaangażowanie wychowawcy postanowili nagrodzić 40 najbardziej aktywnych, organizując wycieczkę do Rucianego – Nidy i Galindii. Galindia jest to rodzaj ośrodka turystycznego, którego koncepcja nawiązuje do tradycji plemienia Galindów zamieszkujących od V wieku p.n.e. do XII wieku obszar Wiekich Jezior Mazurskich. Napadanie na gości zmierzających do osady Galindów stało się już tradycją, a dla naszych uczestników największą atrakcją wycieczki. Młodzież została oprowadzona po osadzie przez przewodnika, przebranego w kostium nawiązujący do stroju sprzed setek lat.

      Dzięki swym opowieściom o życiu, rytuałach i obrzędach Galindów opiekun wprowadził przybyłych w odpowiedni nastrój. Ogromne wrażenie wywarła na zwiedzających bursztynowa komnata, będąca zbiorem pięknych wyrobów oraz nietypowe budowle, takie jak: pieczary, termy, lochy demonów, studnie głodowe, uroczyska leśne, rytualny krąg kamienny czy labirynt Galindów. Uczestniczący w eskapadzie doświadczyli również wspaniałych wrażeń w Rucianem - Nidzie, podczas rejsu statkiem pasażerskim po mazurskich akwenach. Trasa wodnej podróży przebiegała przez zakątki mazurskich jezior, tak, aby uczestnicy mogli podziwiać piękno przyrody. Młodzież mogła również zwiedzić to malownicze miasto, a nieodłącznym elementem podobnych wyjazdów jest też zakup pamiątek. Wycieczka pomyślnie dobiegła końca, uczestnikom pozostały niezapomniane wrażenia oraz motywacja do dalszych działań na kolejny rok szkolny.

Renata Kuczyńska, Bartosz Pietrzak - wychowawcy ŚHP Grajewo

 

 

Komentarze (2)

gdzie wiecej fotek

było super:))

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.