niedziela, 16 stycznia 2022

Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 10616 wyświetleń

Wójt stawia na ... wiatr

Wiatraki - czysta energia

Trwają rozmowy władz Gminy Grajewo z firmami zajmującymi się budową elektrowni wiatrowych. Za jakiś czas w rejonie gminy powstaną dwie farmy wiatrowe, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. Pierwsza firma zainwestuje w miejscowościach Popowo, Boczki, Wierzbowo, Wojewodzin oraz Kacprowo, druga w okolicach Kurejewki, Chojnówka, Kurejwy i m. Cyprki.

- Nie ukrywam, że od jakiegoś czasu planowałem, zastanawiałem się nad możliwością sprowadzenia na nasze tereny czegoś, co przyniosłoby korzyści zarówno mieszkańcom jak i samej gminie. Dzięki budowie takich farm wzrośnie atrakcyjność, dochody z podatków budowli będzie można zainwestować w rozwój gminy. Mieszkańcy będą mieli dostęp do prądu konkurencyjnego, a osoby przekazujące grunty pod budowę wiatraków - dochody z tytułu dzierżawy – mówi Stanisław Szleter.

Inwestorzy zagraniczni, w przypadku dojścia projektu do skutku, w porozumieniu z partnerami biznesowymi będą tę inwestycję finansowali. Do zadań gminy należy wskazanie właściwego pod budowę terenu oraz wspomaganie działań związanych z opracowaniem planów przestrzennych.

- Obecnie jesteśmy po rozmowach z dwiema poważnymi firmami o skali międzynarodowej z Niemiec. Prawdopodobnie możliwość budowy farm będą miały obydwie spółki, jeżeli rozmowy pójdą w dobrym kierunku. Dążymy do tego, aby farmy wiatrowe powstały jak najszybciej, taki krok spowoduje jeszcze szybszy rozwój naszej gminy  – dodaje Wójt Gminy Grajewo.

Niebawem prowadzone będą pomiary wiatrów oraz inne kwestie proceduralne związane z ostatecznym uzyskaniem pozwolenia na przyszłą budowę. Wstępnie zakłada się, że okres realizacji wyniesie ok. 3 lat. Wiatraki zostaną wybudowane poza terenami zabudowanymi (w strefie co najmniej 400m od zabudowań).

e-Grajewo.pl

Komentarze (12)

dobrze ze jeszcze paru ludzi mysli w tej okolicy, BRAWO TEN PAN !!!!

Panie Wójcie tak trzymaj, niebawem to miasto zostanie peryferiami Gminy Grajewo.

jestem mieszkancem gminy rajgrod i BARDZO zazdroszcze wam tak zaradnego i wojta ,naprawde wlasciwy czlowiek na wlasciwym miejscu

tylko czemu tak póżno w innych gminach już dawno działaja takie wiatraki

zycze powodzenia ;]

W blokowisku to krajobraz nie ma znaczenia tylko kto na tym zarobi gmia ? I dzierzawcy ponoc a co z mieszkancami wsi i tym co beda mieli w pejzazu??? na pustkowiach w niemczech to dziala ale nie u nas???

jestem Z RUDY i popieram te projekt a jeszce do tego chyba nie moglismy trafic na lepszego gospodarza naszej Gminy pozdr

Panie wójcie Powodzenia z Tymi wiatrami ja je też czasem ostre mam Pozdrawiam

technologia rzeczywiście musi być bardzo nowoczesna, bo wszystkie mapy z prędkością wiatru jakie do tej pory widziałem wykluczały opłacalność stawiania w naszym regionie wiatraków. ważne jest również to, że zaczynaja one pracować dopiero powyżej pewnej prędkości minimalnej, zazwyczaj około 4m/s czekam na informacje jakiej wielkości będą maszty i łopaty wirnika

aby tylko kury nie przestały znosić jajek ;)

tak już ci któży podpisali wstępne umowy dzierżawy twierdzą że nie muszą nic robić bo za wiatraki będą mieli kasy -szkoda że to tylko wybrani

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.