Wiadomości

  • 38 komentarzy
  • 13718 wyświetleń

Wizja lokalna dworca

5 czerwca 2013 r. odbyła się wizja lokalna zabytkowego dworca kolejowego w Grajewie.

Przemysław Chyliński - Zastępca Burmistrza w towarzystwie naczelników: Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz Nieruchomości i Planowania Przestrzennego, a także kierownika Referatu Strategii Rozwoju i Promocji Miasta Grajewo oraz pracowników Starostwa Powiatowego w Grajewie oceniali stan budynku. Dworzec należy do Skarbu Państwa i jest zarządzany przez Starostę Grajewskiego.

Przypomnijmy, że dworzec kolejowy w Grajewie z 1873 wpisany jest do rejestracji zabytków. Powstał w okresie rozkwitu naszego miasta w drugiej połowie XIX wieku po wybudowaniu szosy Petersburg - Warszawa(ok. 1820 r.) oraz kolei żelaznej Odessa - Brześć - Królewiec w 1873 roku - informuje grajewo.pl

 fot. grajewo.pl

 


Komentarze (38)

przyszli popatrzyli i co ustalili ? ??

Bardzo piękny obiekt architektoniczny , który teraz może wspólnymi siłami nasze władze uratują ! Warto także przyjrzeć się tego typu innym budynkom - szczególnie tym , gdzie mieszkają ludzie ! Aby te budynki - perełki nie odstraszały a przyciągały do siebie nasze i przyjezdnych serca , umysł i wzrok ! A co do Dworca - czy nie można tam jak było niegdyś zrobić kasę PKP i PKS oraz mały kulturalny bar lub restaurację w stylu retro a także jakieś biura turystyczne czy użyteczności publicznej oraz jakieś muzeum ( 2 nam nie zaszkodzą ) aby ten budynek chociaż trochę żył swoim życiem oraz zarabiał co nieco na siebie ! Ale to raczej od nas szarych obywateli nie zależy ! Pożyjemy , zobaczymy czy ta " złożona " " inspekcja " nie była tylko jako kolejną kurtuazyjną wizytą !!! A przyjdzie wtedy taki czas gdy nie będzie już problemu ! Przyjedzie spycharka , walec i wszystko wyrówna - i po problemie !!!

oo cos będzie coś będzie !

Sądzę że remontem powinni zając się bezrobotni zatrudnieni przez starostwo i urząd miasta. Tylko trzeba dostarczyć im materiały do remontu , i oczywiście zatrudnić te kilka osób . Piecze nad tymi zatrudnionymi ludźmi mógłby , objąć Nowy kierownik z ADM jako jednostki urzędu miasta,mniemam że się zna na budowlance bo powinien. Było by tanio i z pożytkiem dla ludzi i miasta.Ale pewnie to tylko mrzonka

Pooglądali i co dalej?

Jak by go wyremontowali to by mógł powstać piękny dworzec, którego inni by nam zazdrościli, a co tam po domeczku z tyłu? Nigdy nie widziałam go od środka, a wygląda nieźle!

Jeszcze teraz robi wrażenie. Musiał to być bardzo piękny dworzec.

Dworzec był wspaniały jaszcze w latach 70-tych. Pamietam bywałem wiele tam razy , był zadbany na zewnątrz rosły kwiaty ,trawnniki były zadbane -zył !

pamiętam czasy, jak kwitło tam życie, tłumy ludzi, na dworcu PKP, PKS, w restauracji, szkoda ,że tak piękny obiekt, w dodatku zabytek niszczeje.

Ależ to mogłoby być piękne miejsce. Magiczne wręcz...

Pamiętam, byłam wtedy małym dzieckiem, jak na stacji PKP tętniło życie: były kasy biletowe i towarowe, stał kiosk ruchu, był bufet i mnóstwo ludzi, wchodzili, wychodzili, coś jedli w bufecie, pociągi, jakby częściej jeździły. Fajne były czasy. Ale po wiadukcie bałam się chodzić, bo miał szczeliny szerokie między deskami i myślałam, że idąc spadnę.

Coś stało się na dworcu, że była potrzebna wizja lokalna?

I co z tego, że była wizja? Dajcie znać dopiero jak coś konkretnego wyjdzie z tego łażenia.

zamiast sie spacerować bezczynnie to niech tam pomyślą żeby coś z tego zrobić a nie stoi puste od x lat !

Widac ,ze byl bardzo ladym budynkiem o takie zabytki trzeba dbac ,starac sie o utrzymanie to powinna byc duma Grajewa !!!

Dworzec służył nie tylko podróżnym. Było to miejsce spotkań młodzieży i tej uczącej się i tej, która z braku np.domu kultury czy kawiarenki, na miejsce randki wyznaczała sobie dworzec. Sam już nie wiem, czy to tęsknota za latami młodości, czy żal tego co zostało tak nieodpowiedzialnie zniszczone.

Podobny dworzec jest w Białowieży - zobacz Białowieża Towarowa , a jak wygląda po remoncie ! Oba obiekty powstały w tym samym czasie. Tylko POZAZDROŚCIĆ.... BIAŁOWIEŻY....

Jeżeli byłby tam dworzec PKS , na pewno znależli by się chętni zainwestować w jakiś bar , butik itp.

Przerobić na basen ,znam tem lokal da sie

Przenieść urzędy z urzędnikami grajewskimi na dworzec a będzie P I Ę K N I E !!!

Ładna historyczna wycieczka do nikąd

No właśnie, dlaczego nie można tam stworzyć filii Urzędu Skarbowego czy poczty?

Dworzec wspomnienie , uważam że trzeba wszystko zrobić żeby go odrestaurować, oczywiście przenieść też PKS, dawno temu była też tam fajna świetlica, w tamtych trudnych czasach można było poczytać prasy, a teraz może coś zrobić dla młodzieży zgodnie z ich czasami, nowoczesnością, duchem czasu, a nie tylko zrobić trochę remontu i koniec, z jednej strony będzie na pewno basen, a druga

dlaczego na zabytku wiszą klimatyzacje - skandal - czyje to urządzenia ?

Przeniesc Urzad Skarbowy do budynku dworca? Darujcie.

Trzeba mieć odpowiednie wykształcenie i doświadczenie żeby oceniać stan budynku, a nie po administracji stan budynków oceniać..

Wieniec i ława kojarzy się im pewnie z panią z wianuszkiem na głowie siędzącą na ławeczce ale dla wiedzy ryzykują bo obcasik można złamać.

Nie wykształcenie się liczy tylko poukładane w głowie.Trudno mieć studia ze wszystkich kierunkow.

Dlaczego przy zabytku jeżdża pociagi...skandal..dlaczego w budynku wypadają okna...skandal..dlaczeg0o jon pisze głupoty..skandal..

Wizja lokalna - czyżby popełniono jakieś przestępstwo? Może zaniechania, przekroczenia kompetencji czy innej zbrodni.

Obok dworca siedzi pełno wykształconych fachowców, inspektorów z uprawnieniami budowlanymi i innymi ważnymi papierami urzędasów i co z tego ? Słoma z butów wychodzi im i tyle ! A dworzec jest wizytówką miasta tak było i jest i jeszcze długo będzie. Szkoda takiego obiektu, z którego miasto mogłoby być dumne tak jak to jest gdzie indziej.

To jedyny dworzec na ówczesnej trasie Ełk - Starosielce jaki ocalał od zniszczeń wojennych.

W młodości,jeszcze za czasów komuny chodziło siena dworzec na piwko.Jak nie było w sklepach,to spacerek i bylo super.Tylko trzeba było jakąs zagrychę obowiązkowo wziąć.

W tym obiekcie można zrobić wiele i na różne sposoby go wykorzystać, ale trzeba chcieć !!! Stan dworca jest jak cała nasza GOSPODARKA - " przypominająca jadący pociąg opanowany przez złomiarzy".

Budynek dworca jest jak najbardziej wizytowka miasta Grajewa, obrazem nedzy i rozpaczy wielu mieszkancow, gdzie bez pracy pozostaje 22,8% osob (stopa bezrobocia, stan na kwiecien 2013 ze strony internetowej Powiatowego Urzedu Pracy w Grajewie, data dostepu: 12.06.2012) i prosze tego sztucznie, celowo i tylko na pokaz nie zmieniac.
Chwilowo pracujacy(na zastepstwo) od paru lat poszukujacy pracy, rodowity Grajewianin.

Poprawka: data dostepu do strony PUP i danych: 12.06.2013

Mój pradziadek był wg informacji rodzinnych zawiadowcą stacji Grajewo, było to przypuszczalnie w latach 1880/1890. Pozdrawiam Grajewian.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.