wtorek, 27 lutego 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 10925 wyświetleń

Święto Pułku

26 czerwca 2004 r.
ŚWIĘTO 9 PUŁKU STRZELCÓW KONNYCH

Program uroczystości:
10.00 - zbiórka uczestników przy Urzędzie Miasta
10.30 - przemarsz ulicami miasta do klubu "HADES"
11.00 - wystąpienie okolicznościowe, złożenie wieńców, Apel Poległych i salwa honorowa - teren przy klubie "HADES"
13.00 - przemarsz do Kościoła pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie
na Mszę Św.
13.30 - pokazy kawalerii konnej - tereny przy Zespole Szkół nr 2 w Grajewie

Po przemaszerowniu pochodu ulicami Grajewa, podczas wystąpień okolicznościowych przemawiający przypominali, że Polacy walczyli na wszystkich frontach świata niosąc cześć Ojczyźnie. Wspominali walki wojenne, zmagania Armii Krajowej, lata zniewolenia, dyskryminacji, morderstw. W święto 9 PSK złożono hołd żołnierzom za walkę, za przelaną krew, za czczenie Polski by nie zginęła...

Zaproszony na uroczystość gen Cz. Laszczkowski (generał dywizji WP, Warszawa)dziękował por S. Wiśniewskiemu (kombatant AK, prezes Klubu Byłych Żołnierzy 9 Pułku Strzelców Konnych im.gen.K.Pułaskiego w Grajewie i 9 PSK AK) za twórczość. Zwracając się do zebranych wyraził słowa wdzięczności, że dzięki inicjatywie klubu byłych żołnierzy, a od 2000r. Towarzystwu Przyjaciół 9 PSK oraz przy pomocy władz miasta i powiatu grajewskiego, każdego roku kontynuowane są uroczystości święta 9PSK. Przedłużane jest w ten sposób istnienie tej bardzo zasłużonej jednostki Wojska Polskiego. Gen. Laszczkowski wyraził również uznanie dla faktów i informacji zebranych w grajewskich zeszytach historycznych „Zapis”, wydawane przez Izbę Pamięci Ziemi Grajewskiej. Przytoczył fragment: „...Jak długo przy sztandarze staje ostatni żołnierz, który na ten sztandar składał przysięgę, tak długo żyje pułk, jeśli formalnie nawet przeszedł do historii...”. Do zbiorów IPZG przekazane zostało nakrycie głowy należące do gen. Laszczkowskiego (mundur przekazał On wcześniej - w grudniu 2003 roku).

Odbył się uroczysty Apel Poległych, a Kompania Honorowa WP oddała salwę honorową na Ich cześć.
O godz. 13tej uczestnicy obchodów udali się na Mszę Św. w intencji poległych i żyjących żołnierzy 9PSK i 9PSK AK do Kościoła MBNP w Grajewie.
A w tym czasie (tereny ZS 2 G-wo) dzieci mogły cieszyć się próbując jazdy konnej.

e-Grajewo.pl

Komentarze (1)

GRAJEWO JEST COOL!!!!!!!!!!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.