Wiadomości

  • 17 komentarzy
  • 17087 wyświetleń

Święto Niepodległości 2013

W Grajewie odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.

9 listopada 2013 r. w Grajewskiej Izbie Historycznej obchodzono 4. rocznicę funkcjonowania. W ramach "Grajewskich Spotkań z Historią" referat - "Seminarium Duchowne w Tykocinie w latach 1769 – 1863” - wygłosił ks. prof. dr hab. Józef Łupiński. Zaprezentowano też film dokumentalny "Sztandar Wolności”.

11 listopada 2013 r. poczty sztandarowe, grajewska orkiestra dęta, delegacje organizacji i zakładów pracy przemaszerowały do kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej. Po uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny złożono kwiaty pod Krzyżem "Solidarności".

Tę część uroczystości patriotycznych zakończono pod Pomnikiem Niepodległości, gdzie oddano hołd, zabrzmiał hymn państwowy. W Grajewskiej Izbie Historycznej przyrzeczenie strzeleckie złożyli członkowie Związku Strzeleckiego "Strzelec" Organizacji Społeczno – Wychowawczej w Grajewie.

 W godzinach wieczornych mieszkańcy w sali widowiskowej MDK mogli obejrzeć przedstawienie muzyczno - teatralne pn. "I stała się Polska" w wykonaniu aktorów z Krakowa.

   

 11 listopada 2013 r. o godz. 12.00 zabrzmiały syreny alarmowe, kwiaty zostały złożone również na terenie miasta w miejscach pamięci narodowej.


Komentarze (17)

Czyż jest coś radośniejszego w dziejach narodu niźli odzyskanie niepodległości? Chyba nie. A my byśmy tylko wiązanki składali, znicze palili, zmarłych wspominali, chorągwie, sztandary, cześć poległym, czarne stroje, woalki. A gdzie ta radość z odzyskania wolności, a gdzie śmiech, zabawa, festyn? Żałosne świętowanie najradośniejszego święta. Tak świętować to tylko my, Polacy potrafimy.

Zybbi co proponujesz lub organizujesz?

Swieto Niepodległości to powinna byc manifestacja ulicami Grajwa jako marsz nie zorganizowany, wolny dla wszystkich, matki, żony , kochanki, dziadki i babki , uczniaki i przedszkolaki, w ostrogach, na rowerach,na wózkach i wszelkich pojazdach samochodopodobnych, przystrojonych, ubranych ito, z chorągiewkami i proporczykami, kwitami i bez... To mam byc manifestacja radości z uzyskanej suwerenności Polski- ale jake ona ma byc kiedy jej nie ma. Nie mam już wolnej, suwerennej Polski a to co jest to ...Rządy okupacyjne.
Więc jakże świetować, z obowiązku czy z racji "układu zamknietego" ?.

Oj Jase, Jase. Pan Bóg Ci rozumu pożałował i ot teraz "filozofię" tworzysz.

Pewnie, najlepiej zrobić festyn, zapewnić gawiedzi kiełbaski, piwo i disco polo i będzie na wesoło. Żenada!! Są takie chwile w życiu NARODU, które należy CELEBROWAĆ, godnie obchodzić, patetycznie.

Witam jakie sklepy eda dzis otwaRTE? POZDRAWIAM

Żenujące i żałosne stwierdzenie JASE. Tego nie da się komentować.

Do JASE. Piłeś coś jak pisałeś ? Wyjedź na Białoruś albo do Korei Płn tam będziesz wolny.

Parada Pułaskiego w NY to jest świętowanie.Jest na co popatrzeć.Jesteś dumny, że jesteś Polakiem. Nie jakieś smętne marsze ku pamięci. Każda opcja polityczna oddzielnie. Duma narodowa gdzieś się chowa.

Dziękuję za piękną wzruszającą mszę .Pan G.Curyło to perła naszego miasta jego mowa to balsam dla duszy.
Koncert też wspaniały.Dziękuję

Krysiu nie kadź bo człowiekowi niedobrze się robi.
Wracając do Święta Niepodległości. Święto najważniejsze w kraju a widziałem osoby pracujące, jakieś prace budowlane itp. To jest dopiero buractwo.

Same perły w naszym mieście, a masa ludzi młodych wykształconych bezrobotnych!

Czekam aż ten nasz grajewski ONR zwany Młodzieżą Wszechpolską wyjdzie na ulice jak hołota z Warszawy...

JASE a co Ty robisz w Grajewie? Twoje miejsce obok prezesa. Razem żyjecie w zniewolonym, okupowanym kraju więc spiesz mu na ratunek. Twój ideowy pryncypał jest zamknięty w klatce utworzonej przez własną obstawę /ale za nasze, podatników pieniądze/.
Wyimaginowany przez was wróg może być wszędzie .

a Pan Dudziński garnituru zapomniał?

całkowicie zgadzam się z Krystyną. Podziwiam Pana Grzegorza Curyło od wielu lat. Inteligencja, elokwencja, ogromny takt i kultura osobista. Takich ludzi nam trzeba - jak pan Curyło, pan Waszkiewicz i kilku innych, dzięki którym nie tracę wiary w ludzi w tym marnym mieście.

Zgadzam się piękne święto naprawdę ale proszę grajewska orkiestro opanuj się co roku to samo na mszy marsze wstyd nie mogą wytrzymać godzinne wstyd dyrygent na czele jaki przykład dla młodzieży jestem osobiście i widzę jak was nudzi poczekajcie przed kościołem poco się męczyć i innych za rok sama zamknę drzwi i basta spacerów

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.